Jaki filtr do wody w domu jednorodzinnym?

Skuteczne filtrowanie wody – popularne rodzaje filtrów

Producenci prześcigają się w tworzeniu coraz to doskonalszych filtrów do wody. W ofercie sprzedaży znajdziemy zarówno punktowe filtry do wody pitnej, jak i filtry przeznaczone do całej instalacji w domu. Każde z nich może posiadać nieco odmienną specyfikę montażu. Dużą popularnością cieszy się filtrowanie wody poprzez urządzenia zainstalowane przy wodomierzu. Ich montaż może być przewidziany na etapie projektu budowlanego. Filtracja na początkowym punkcie poboru zapewnia oczyszczenie wody dla całego budynku.

W domach i mieszkaniach często znajdują się także filtry punktowe. Dobrym przykładem jest montaż pod zlewozmywakiem lub w bateriach prysznicowych. Filtrowanie wody pod zmywakiem umożliwia poprawienie parametrów cieczy do picia i przygotowywania posiłków. Największą popularnością cieszy się tu montaż filtrów odwróconej osmozy. Natomiast w bateriach prysznicowych na ogół znajdują się niewielkie filtry jonowe, które zmiękczają wodę do mycia.

Producenci oferują filtrowanie wody użytkowej i pitnej. Zakres działania filtra można dopasować do miejsca montażu, parametrów wody i jej przeznaczenia. Dla przykładu, przy pralkach i w bateriach prysznicowych można zamontować filtry jonowe (filtrowanie zmniejsza twardość wody). Przy wodomierzu na ogół znajdują się filtry sedymentacyjne, których zadaniem jest oczyszczanie wody z zanieczyszczeń mechanicznych. Możliwe jest też filtrowanie wody w celu zmniejszenia ilości chloru i manganu. Odrębną kategorię stanowią dzbanki filtrujące. Na ogół wyposaża się je w wymienne filtry węglowe. Dzbanek filtrujący nie wymaga inwazyjnego montażu w kuchni, a ponadto można go przenosić w dowolne miejsce. Tego typu rozwiązanie znajduje zastosowanie w uzdatnianiu wody pitnej. Jedynym mankamentem okazuje się mniejsza wydajność działania.

Filtrowanie za pomocą filtrów odwróconej osmozy – producenci, montaż, cena instalacji

Myśląc o tym, jaki filtr do wody w domu jednorodzinnym sprawdzi się najlepiej, powinniśmy zwrócić uwagę na filtrowanie osmotyczne. Obecnie producenci oferują wiele zaawansowanych technicznie filtrów odwróconej osmozy. Poszczególne modele na ogół służą do poprawienia parametrów wody pitnej (np. montowane pod zlewozmywakiem). Bez trudu znajdziemy także urządzenia do montażu na początku układu, których zadaniem jest filtrowanie wody użytkowej na potrzeby całego domu.

Dobrej jakości filtry odwróconej osmozy posiadają wysoką wydajność i zapewniają bardzo skuteczną filtrację. Woda zostaje w pełni oczyszczona z soli mineralnych u zanieczyszczeń. W sprzedaży znajdują się też modele filtrów, które posiadają specjalne mineralizatory. Ich zadaniem jest uzdatnienie wody pitnej i dostarczenie do niej niezbędnych minerałów.

Montaż filtra pod zlewozmywakiem całkowicie wystarczy do przygotowywania napojów i potraw. Warto przy tym zauważyć, że filtrowanie za pomocą filtrów odwróconej osmozy oznacza pewną stratę wody na potrzeby oczyszczania. Może się to wiązać z niewielkim zwiększeniem zużycia cieczy z wodociągu. Sprawdź także ten artykuł na temat filtra odwróconej osmozy.

Polecane produkty do uzdatniania wody - sprawdź ceny

Dużą popularnością cieszą się tacy producenci jak Aquaphor, Kuna Filter i Bluewater. Cena filtrów będzie uzależniona od specyfiki technicznej, przeznaczenia montażowego oraz obecności dodatkowego oprzyrządowania. Dla przykładu, cena filtra Bluewater Cleone to około 6 500 – 7 500 zł. Z kolei filtr odwróconej osmozy AQUAPHOR Morion RO-101S to cena w przedziale 1 100 – 1 500 zł. Cena popularnego filtra odwróconej osmozy Kuna Filter Comfort to wydatek średnio 2 200 – 2 400 zł. Producenci posiadają w swojej ofercie nieco droższe i tańsze modele, jest ich tak dużo, że każdy inwestor dopasuje konkretny model do potrzeb własnego budynku. W osobnym artykule dowiesz się, jak oszczędzać wodę?

A może woda z dzbanka filtrującego?

W każdym mieszkaniu i domu jednorodzinnym znajdzie się miejsce dla dzbanka filtrującego. W ofercie sprzedaży znajdziemy nowoczesne dzbanki z tworzywa sztucznego lub szkła. Wybór zależy jedynie od naszych indywidualnych preferencji i oczekiwań. Woda z dzbanka filtrującego zostaje poddana filtracji węglowej. Dzięki temu zmniejsza się ilość chloru i szkodliwych substancji.

Zadaniem użytkownika jest wlanie wody do dzbanka i odczekanie do pełnego przefiltrowania. Woda staje się gotowa do spożycia. Raz na pewien czas (przeważnie raz w miesiącu) należy wymienić filtr węglowy na nowy. Co ciekawe, w sprzedaży znajdziemy też filtry, które dodatkowo poprawiają nasycenie wody w magnez.

Cena dzbanka filtrującego to około 50 – 150 zł. Filtry mogą kosztować kilka do kilkunastu złotych (w zależności od modelu). Najpopularniejsi w Polsce producenci dzbanków filtrujących do użytku domowego to Dafi i Brita.

Jaki filtr do wody w domu jednorodzinnym? Wybieramy filtr wstępny

Woda z wodociągu lub ze studni może posiadać drobne zanieczyszczenia. Usuniemy je za pomocą filtra wstępnego, który montuje się na głównym doprowadzeniu wody do budynku. Tego typu filtracja jest w stanie zatrzymać zanieczyszczenia z piasku, rdzy lub drobnych zanieczyszczeń. Woda przechodząca przez filtr jest już wstępnie oczyszczona i zdatna do użytku w gospodarstwie domowym.

W ofercie producentów znajdują się zarówno proste filtry wstępne, jak i urządzenia z wbudowanym zmiękczaczem wody lub dodatkowym oczyszczaniem za pomocy lampy UV. Do znanych producentów należą takie marki jak Aquafilter, Honeywell i Cintropour. Cena filtra wstępnego okazuje się mocno zróżnicowana. Za proste, dobrej jakości urządzenie zapłacimy ok. 150 – 200 zł. Bardziej zaawansowane filtry wstępne mogą kosztować powyżej 1 500 zł.

Wiesz już, jaki filtr do wody w domu jednorodzinnym jest wart uwagi. Jeśli chcesz uzyskać więcej praktycznych wskazówek, zapoznaj się z innymi artykułami w tym serwisie. Podpowiemy Ci, jak rozebrać syfon brodzika i wskażemy, czym wyczyścić stary parkiet. A może chcesz wiedzieć, ile kosztuje budowa basenu ogrodowego?

ikona podziel się Przekaż dalej