Odżelaziacz wody – opis oraz rodzaje

Przyczyny odżelaziania wody

Bieżąca woda powinna być odpowiednio przygotowana, aby stała się wodą pitną czy używaną do różnych innych czynności w domu. Miejska sieć wodna rozprowadzając wodę do mieszkańców dba o jej poziom zgodny ze wszystkimi normami. Jeśli jednak gospodarstwo domowe czerpie wodę ze studni czy innych ujęć własnych, to w kwestii jej użytkowników jest zadbanie o jej jakość.

Częstym problemem ujęć własnych jest przekroczona norma zawartości żelaza. Choć ten pierwiastek jest niezwykle ważny w funkcjonowaniu ludzkiego organizmu, to jednak jego nadmiar w wodzie ma wiele niekorzystnych działań. Dlatego tak ważne jest, aby regularnie sprawdzać poziom żelaza w pobieranej wodzie, a najlepiej zamontować odpowiedni filtr odżelaziający do wody. Uzdatnianie wody to zwykle proces automatyczny, ale konieczny dla zdrowia i komfortu życia.

Odżelazianie wody domowym sposobem pozwala na korzystanie ze studni i innych ujęć własnych z korzyścią dla wszystkich. Jest to świetne i ekologiczne rozwiązanie, a zarazem pozwalające zaoszczędzić pieniądze. Wystarczy jedynie kupić dobry odżelaziacz wody i regularnie przeprowadzać wymianę złoża w odżelaziaczu.

Rodzaje odżelaziaczy wody

Odżelaziacz wody to urządzenia, które ma na celu zmiękczyć wodę. Odżelazianie wody to także proces usunięcia nadmiaru manganu, którego zbyt wysoki poziom jest również niepożądany. Odżelaziacze, jak i odmanganiacze przeprowadzają proces uzdatniania wody. Jednak, aby był on skuteczny należy wybrać właściwe urządzenie.

Odżelaziacz wody to zbiornik, do którego napływa ciecz, a następnie wypływa już jako woda zdatna do picia. Podczas odżelaziania wody domowym sposobem, a właściwie poprzez urządzenie schowane np. w piwnicy wytrącają się szkodliwe związki, które usuwane są bezpośrednio do kanalizacji. Odżelaziacze czy odmanganiacze zwykle nie zajmują bardzo dużo miejsca w gospodarstwach domowych, a umiejscowione są na początku sieci wodnej.

Aby wybrać właściwy odżelaziacz wody warto zapoznać się z własnymi oczekiwaniami oraz parametrami wody. Są różne rodzaje odżelaziaczy i odmanganiaczy, ale wybór powinien paść na to urządzenie, które będzie najbardziej dopasowane do danego gospodarstwa domowego. Najważniejszym szczegółem jest pojemność zbiornika. Wybór zależy od zapotrzebowania na wodę. Dodatkowym elementem jest wydajność oraz szybkość przepływu urządzenia, co również ściśle związane jest z ilością osób i zapotrzebowaniem. A może zainteresuje cię także ten artykuł o wyborze przepływowego filtru do wody?

Filtr odżelaziający do wody – ceny oraz opinie

Odżelaziacz wody to coraz częściej wybierane urządzenie przez użytkowników gospodarstw domowych. W zależności od parametrów odżelaziacza różne będą również jego ceny. Wśród opinii można wyszukać najpopularniejsze urządzenia odżelaziające.

Jednym z nich jest odżelaziacz Aquaphor WaterBoss 700. To kompleksowa stacja uzdatniająca, która składa się ze zbiornika dwusekcyjnego, filtru samoczyszczącego się oraz złoża filtracyjnego. Odżelaziacz posiada wysoką wydajność, a co za tym idzie również wysoką skuteczność w usuwaniu nadmiaru żelaza czy manganu. Zaletą jest także sprawny przepływ, co ważne jest w dużych gospodarstwach domowych.

Kolejną propozycją jest odżelaziacz OxyDizer Pro 28. Posiada on specjalne złoże filtracyjne Birm. Dzięki temu następują reakcje utleniania, które powodują rozkład żelaza i manganu do niewielkich cząsteczek, które sią usuwane. Zintegrowany system filtracji zapewnia właściwy proces uzdatnienia wody. Dodatkowo odżelaziacz posiada mikroprocesor oraz oprogramowanie, dzięki któremu obsługa urządzenia będzie zdecydowanie łatwiejsza.

Cennik odżelaziaczy wody i filtrów odżelaziających

Model odżelaziacza do wody

Przykładowa cena

Odżelaziacz i odmanganiacz Erie OxyDizer Pro 28

3450 zł

Odżelaziacz WaterBoss 700

3650 zł

Złoża AquaMulti do zmiękczania

700 zł

Polecane produkty do uzdatniania wody - sprawdź ceny

Odżelazianie wody – porady

Odżelazianie wody domowym sposobem - efekty

Zbyt wysoki poziom żelaza i manganu w wodzie użytkowej ma niekorzystny wpływ na wiele aspektów życia. Wykorzystanie odżelaziacza wody będzie wpływało na znaczącą poprawę jakości wody, co jest ważne, ponieważ nawet gotowanie wody nie jest w stanie prawidłowo uzdatnić wody. Odżelazianie wody posiada bardzo dobre opinie. Głównie z uwagi na to, iż daje ono widoczne efekty.

Woda staje się przejrzysta i nie pojawiają się już rdzawe zacieki na wannie czy w kranie. Takie zabrudzenia są trudno usuwalne i często konieczne jest użycie mocnej chemii. Podobnie będzie w przypadku prania ubrań. Z łatwością będą one doczyszczone i zachowają swoje kolory. Naczynia, które do tej pory mogły szarzeć lub być pełne zacieków, po procesie uzdatniania wody stają się dokładnie wyczyszczone.

Choć nie stwierdzono do tej pory konkretnych norm żelaza czy manganu, które byłyby szkodliwe dla zdrowia ludzi, to jednak ich nadmiar może mieć zauważalny wpływ. Posiadając odżelaziacz wody w gospodarstwie domowym można uniknąć negatywnych skutków picia wody z nadmiarem żelaza. Do nich należy prawdopodobnie zmiana odcienia skóry, zębów czy dziąseł.

Wymiana złoża w odżelaziaczu

Regularny serwis odżelaziacza jest ważny, aby służył on przez długi czas. Choć w większości urządzeń regeneracja złoża odbywa się automatycznie, to jednak jego wymianę należy przeprowadzić ręcznie. Czym jednak są te złoża w odżelaziaczu wody? W zależności od procesu filtracji mogą być one mechaniczne oraz chemiczne. Te mechaniczne to naturalne złoża żwirowe, które regenerują się poprzez płukania współprądowe i przeciwprądowe. Jeśli chodzi natomiast o drugi rodzaj, to są to złoża, które do regeneracji potrzebują solanki lub nadmanganianu potasu.

Wymianę złoża w odżelaziaczu należy wykonać, kiedy podczas kontroli wody parametry będą poniżej norm. Choć filtry odżelaziające eksploatuje się zgodnie z zasadami, to jednak co pewien czas złoża ulegają wyczerpaniu. W zależności od tego, jakie są właściwości złoża, to będzie trzeba go wymienić wcześniej lub później. Różne złoża zarówno regenerują się z różną częstotliwością, jak i muszą zostać poddane wymianie w innym czasie.

Warto regularnie sprawdzać jakość wody, aby na bieżąco kontrolować pracę filtrów. Jeśli taką kontrolę będzie przeprowadzać się za rzadko, to może dojść do znacznych ubytków złoża w procesie nieprawidłowej eksploatacji odżelaziacza. Wtedy jedynym rozwiązaniem będzie tylko i wyłącznie wymiana złoża na nowy.

ikona podziel się Przekaż dalej