Uzdatnianie wody w domu

Instalacja dopasowana do potrzeb

Uzdatnianie wody w domu warto poprzedzić dokładną analizą jej składu. W ofertach sprzedaży znajdziemy wiele interesujących metod diagnostycznych. Pierwszą i najłatwiejszą będzie ocena wizualna. W większości kranów płynie woda twarda ze zwiększoną ilością magnezu oraz wapnia. O jej obecności świadczą zacieki na zlewach czy kamień w czajniku.

Drugi problem to zbyt duża ilość żelaza manganu oraz chloru. Woda z dużą zawartością żelaza posiada charakterystyczny, metaliczny posmak, a często także nieco ciemniejsze zabarwienie. Z kolei chlor posiada drażniący zapach i wpływa na zmniejszenie walorów smakowych.

Ocena jakości wody będzie podstawowym kryterium doboru. Dzięki analizie będziemy pewni, że wybrane przez nas metody uzdatniania wody pitnej przyniosą odpowiednie rezultaty.

Domowa stacja uzdatniania wody twardej

Twarda woda jest problemem wielu gospodarstw domowych. Wszystko za sprawą dużej ilości wapnia magnezu. W celu poprawy jakości wody możemy zastosować specjalny zmiękczacz. Jest to prosta metoda na uzdatnianie wody w domu. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o uzdatnianiu wody.

Instalacja zmiękczacza jest dosyć prosta. Urządzenie montujemy na głównym zaworze zimnej wody. W zmiękczaczu znajduje się specjalny filtr jonowymienny, wymieniający jony wapnia magnezu na jony sodu. W efekcie z kranu nie płynie już twarda woda, a woda miękka.

Tego rodzaju metody na filtrowanie wody w domu pozwalają na poprawę parametrów w całym obiegu. Twarda woda nie trafi też do instalacji grzewczej, a dzięki temu nie wytworzy się kamień kotłowy.

Domowa stacja uzdatniania wody z dużą zawartością chloru

Filtrowanie wody w domu może też polegać na usunięciu chloru. Najprostszym rozwiązaniem będą dzbanki filtrujące lub odwrócona osmoza. Dobre opinie posiada także domowa stacja uzdatniania wody, służąca do poprawy smaku i zapachu.

Uzdatnianie wody w domu odbywa się tu przy użyciu filtrów typu Aquacarbon. Instalacja wymaga odprowadzenia wody zużytej do filtracji, jednak same filtry nie wymagają wymiany. Z pewnością jest to ciekawy sposób na uzdatnianie wody w domu w przypadku słabych parametrów zapachowych i smakowych.

Polecane produkty do uzdatniania wody - sprawdź ceny

A może odwrócona osmoza?

Filtr odwróconej osmozy to popularna metoda na filtrowanie wody w domu.  Możemy ją wykorzystać do odkamienienia wody, usunięcia żelaza manganu, czy pełnej poprawy jakości wody. Odwrócona osmoza jest w stanie usunąć 99 procent zanieczyszczeń, co daje w efekcie wodę demineralizowana. A może zainteresuje cię także ten artykuł o soli do uzdatniania wody?

Wieloetapowy stopień filtracji metodą odwróconej osmozy wymaga montażu pełnej instalacji. W jej skład wchodzi filtr mechaniczny, filtr węglowy, półprzepuszczalna membrana, a czasem również mineralizator.

Szklanka wody i uzdatnianie wody w domu, czyli metody uzdatniania wody pitnej oraz przydomowe uzdatnianie wody
Uzdatnianie wody w domu - metody, urządzenia, porady

Proces filtracji jest dość powolny, dlatego stacje uzdatniania wody posiadają specjalny pojemnik magazynujący uzdatnioną wodę. Konieczne będzie także połączenie systemu z rurami odprowadzającymi wodę.

Sól do uzdatniania wody

Przydomowe uzdatnianie wody mogą posiadać złoża jonowymienne. Za ich pomocą zamienimy jony wapnia i magnezu na jony sodu. Złoże wymaga okresowej regeneracji. W tym miejscu pojawia się sól do uzdatniania wody. 

Sól do uzdatniania wody będzie niezbędna do neutralizacji wapnia magnezu. Zazwyczaj nabywamy ją w formie kapsułek. Produkt bez trudu zakupimy w wielu sklepach branżowych oraz w sklepach internetowych.

Warto także dodać, iż sól do uzdatniania wody dobrze sprawdzi się przy zmywarkach, pralkach lub myjkach ciśnieniowych. Pozwoli na redukcję osadzającego się kamienia, co może przedłużyć żywotność wspomnianych urządzeń. Sprawdź także ten artykuł o stacjach zmiękczania wody.

Czy przydomowe uzdatnianie wody jest skuteczne?

Nowoczesne metody uzdatniania wody pitnej charakteryzują się wysoką skutecznością. Dobrej jakości stacja uzdatniająca, zmiękczacz czy filtry odwróconej osmozy pozwalają na znaczne poprawienie jakości wody. Co więcej, ich zastosowanie korzystnie wpłynie na nasze zdrowie.

W ofertach sprzedaży znajdziemy zarówno skomplikowane systemy do wody pitnej, jak i proste rozwiązania usuwające zapach chloru czy zmiękczające twardą wodę. W niektórych ujęciach znajdziemy wodę o odczuwanym metalicznym posmaku. Jest to związane z wysokim poziomem żelaza manganu. Nawet prosta domowa stacja uzdatniania wody będzie w stanie poradzić sobie z tym problemem.

Dobrze dobrane metody na przydomowe uzdatnianie wody będą szczególnie polecane w dużych miastach. To właśnie w większych aglomeracjach najczęściej odnotowuje się wodę pitną o pogorszonych parametrach.

Dodatkowe filtry zmiękczające czy sól do uzdatniania wody będą przydatne w niemal całej części kraju. Warto bowiem pamiętać, że ponad 90 procent Polaków posiada ujęcie wody twardej. Sprawdź także ten artykuł o poprawie jakości wody w mieszkaniu.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 90,8% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły