Uzdatnianie wody w domu - metody, urządzenia, porady
Jakość wody wypływającej z naszych kranów często pozostawia wiele do życzenia. Dotyczy to zarówno ujęć z instalacji miejskich, jak i przydomowych studni. Na szczęście istnieją skuteczne i często niedrogie metody uzdatniania wody pitnej. Poniżej zaprezentujemy kilka rozwiązań, które cieszą się dobrymi opiniami.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.

Uzdatnianie wody w domu
Instalacja dopasowana do potrzeb
Uzdatnianie wody w domu warto poprzedzić dokładną analizą jej składu. W ofertach sprzedaży znajdziemy wiele interesujących metod diagnostycznych. Pierwszą i najłatwiejszą będzie ocena wizualna. W większości kranów płynie woda twarda ze zwiększoną ilością magnezu oraz wapnia. O jej obecności świadczą zacieki na zlewach czy kamień w czajniku.
Drugi problem to zbyt duża ilość żelaza manganu oraz chloru. Woda z dużą zawartością żelaza posiada charakterystyczny, metaliczny posmak, a często także nieco ciemniejsze zabarwienie. Z kolei chlor posiada drażniący zapach i wpływa na zmniejszenie walorów smakowych.
Ocena jakości wody będzie podstawowym kryterium doboru. Dzięki analizie będziemy pewni, że wybrane przez nas metody uzdatniania wody pitnej przyniosą odpowiednie rezultaty.
Domowa stacja uzdatniania wody twardej
Twarda woda jest problemem wielu gospodarstw domowych. Wszystko za sprawą dużej ilości wapnia magnezu. W celu poprawy jakości wody możemy zastosować specjalny zmiękczacz. Jest to prosta metoda na uzdatnianie wody w domu. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o uzdatnianiu wody.
Instalacja zmiękczacza jest dosyć prosta. Urządzenie montujemy na głównym zaworze zimnej wody. W zmiękczaczu znajduje się specjalny filtr jonowymienny, wymieniający jony wapnia magnezu na jony sodu. W efekcie z kranu nie płynie już twarda woda, a woda miękka.
Tego rodzaju metody na filtrowanie wody w domu pozwalają na poprawę parametrów w całym obiegu. Twarda woda nie trafi też do instalacji grzewczej, a dzięki temu nie wytworzy się kamień kotłowy.
Domowa stacja uzdatniania wody z dużą zawartością chloru
Filtrowanie wody w domu może też polegać na usunięciu chloru. Najprostszym rozwiązaniem będą dzbanki filtrujące lub odwrócona osmoza. Dobre opinie posiada także domowa stacja uzdatniania wody, służąca do poprawy smaku i zapachu.
Uzdatnianie wody w domu odbywa się tu przy użyciu filtrów typu Aquacarbon. Instalacja wymaga odprowadzenia wody zużytej do filtracji, jednak same filtry nie wymagają wymiany. Z pewnością jest to ciekawy sposób na uzdatnianie wody w domu w przypadku słabych parametrów zapachowych i smakowych.
Polecane produkty do uzdatniania wody - sprawdź ceny
A może odwrócona osmoza?
Filtr odwróconej osmozy to popularna metoda na filtrowanie wody w domu. Możemy ją wykorzystać do odkamienienia wody, usunięcia żelaza manganu, czy pełnej poprawy jakości wody. Odwrócona osmoza jest w stanie usunąć 99 procent zanieczyszczeń, co daje w efekcie wodę demineralizowana. A może zainteresuje cię także ten artykuł o soli do uzdatniania wody?
Wieloetapowy stopień filtracji metodą odwróconej osmozy wymaga montażu pełnej instalacji. W jej skład wchodzi filtr mechaniczny, filtr węglowy, półprzepuszczalna membrana, a czasem również mineralizator.

Proces filtracji jest dość powolny, dlatego stacje uzdatniania wody posiadają specjalny pojemnik magazynujący uzdatnioną wodę. Konieczne będzie także połączenie systemu z rurami odprowadzającymi wodę.
Sól do uzdatniania wody
Przydomowe uzdatnianie wody mogą posiadać złoża jonowymienne. Za ich pomocą zamienimy jony wapnia i magnezu na jony sodu. Złoże wymaga okresowej regeneracji. W tym miejscu pojawia się sól do uzdatniania wody.
Sól do uzdatniania wody będzie niezbędna do neutralizacji wapnia magnezu. Zazwyczaj nabywamy ją w formie kapsułek. Produkt bez trudu zakupimy w wielu sklepach branżowych oraz w sklepach internetowych.
Warto także dodać, iż sól do uzdatniania wody dobrze sprawdzi się przy zmywarkach, pralkach lub myjkach ciśnieniowych. Pozwoli na redukcję osadzającego się kamienia, co może przedłużyć żywotność wspomnianych urządzeń. Sprawdź także ten artykuł o stacjach zmiękczania wody.
Czy przydomowe uzdatnianie wody jest skuteczne?
Nowoczesne metody uzdatniania wody pitnej charakteryzują się wysoką skutecznością. Dobrej jakości stacja uzdatniająca, zmiękczacz czy filtry odwróconej osmozy pozwalają na znaczne poprawienie jakości wody. Co więcej, ich zastosowanie korzystnie wpłynie na nasze zdrowie.
W ofertach sprzedaży znajdziemy zarówno skomplikowane systemy do wody pitnej, jak i proste rozwiązania usuwające zapach chloru czy zmiękczające twardą wodę. W niektórych ujęciach znajdziemy wodę o odczuwanym metalicznym posmaku. Jest to związane z wysokim poziomem żelaza manganu. Nawet prosta domowa stacja uzdatniania wody będzie w stanie poradzić sobie z tym problemem.
Dobrze dobrane metody na przydomowe uzdatnianie wody będą szczególnie polecane w dużych miastach. To właśnie w większych aglomeracjach najczęściej odnotowuje się wodę pitną o pogorszonych parametrach.
Dodatkowe filtry zmiękczające czy sól do uzdatniania wody będą przydatne w niemal całej części kraju. Warto bowiem pamiętać, że ponad 90 procent Polaków posiada ujęcie wody twardej. Sprawdź także ten artykuł o poprawie jakości wody w mieszkaniu.
Powiązane artykuły
-
Jakie filtry do wody pitnej wybrać? Rodzaje, ceny, opinie, porady
-
Sposoby na twardą wodę
-
Jaki filtr do wody w domu jednorodzinnym wybrać? Polecane modele
-
Jaki odżelaziacz wody wybrać? Rodzaje, ceny, opinie, porady
-
Sól do uzdatniania wody - rodzaje, marki, opinie, ceny, porady
-
Stacja zmiękczania wody - wiodące modele, opinie, ceny, porady
-
Jak sprawdzić twardość wody? Wyjaśniamy krok po kroku
-
Przepływowy filtr do wody – zasada działania, rodzaje, ceny, opinie
-
Jak poprawić jakość wody we własnym mieszkaniu?
-
Stacja uzdatniania wody Viessmann Aquahome - opinie, cena, zalety, wady
W zmiękczaczach znajduje się żywica jonowymienna, która zamienia jony wapnia i magnezu na jody sodu, a nie filtr. Jeśli w wodzie występują przekroczenia żelaza i manganu, najpierw trzeba pomyśleć nad rozwiązaniem tego problemu, później twardości (lub przy niewielkich przekroczeniach zastosować urządzenie wielofunkcyjne - usuwające żelazo, mangan oraz twardość).
Problem żelaza i manganu jest problemem spotykanym najczęściej przy wodzie ze studni, natomiast wysoka twardość oraz nie zawsze idealny smak - przy wodzie wodociągowej.
Analiza wody, która najdokładniej określa parametry wody i sprawdza skład najczęściej występujących przekroczeń, to analiza fizykochemiczna wody. Taką usługę oraz dobór odpowiednich do parametrów wody urządzeń proponuje firma Klarsan z Łodzi.
Kolejna sprawa, sól tabletkowana służy do regeneracji złoża jonowymiennego, która odbywa się okresowo, po to aby żywica odzyskała swoje zdolności zmiękczające. Pojęcie "sól do uzdatniania wody" jest błędne.
Pozdrawiamy!
Zespół ECOPERLA