Jak działa mata antypoślizgowa pod dywan?

Nowoczesne dywany, a zwłaszcza dywany shaggy, są raczej małe. Jeszcze dwadzieścia lat temu na naszych podłogach królowały dywany czy wykładziny, które zajmowały niemalże całą przestrzeń. Były przyciśnięte meblami, więc nie poruszały się. Obecnie modne dywany shaggy, dywaniki i chodniki są raczej niewielkie, dlatego łatwo się przesuwają pod stopą. Może to być bardzo niebezpieczne.

Mata antypoślizgowa pod dywan ma służyć właśnie zapobieganiu ślizgania się. Jest to szorstka tkanina, najczęściej siateczka, która sprawia, że dywan nie przesuwa się po śliskiej podłodze. Takie podkładki potrafią naprawdę utrzymać materiał na miejscu, wobec czego całość jest naprawdę maksymalnie bezpieczna. Dodatkowo mata antypoślizgowa chroni podłogę przed ścieraniem, więc możesz położyć ją niemalże na każdej powierzchni. Warto ją zastosować nawet pod chodniki antypoślizgowe na wszelki wypadek. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o dywanach.

Siatka czy taśma antypoślizgowa pod dywan?

Mata antypoślizgowa ma najczęściej formę siatki, którą umieszcza się pod dywanem. Ma różne rozmiary, rozwija się ją z rolki i kupuje na metry bieżące. Siatka antypoślizgowa nadaje się pod różne dywany i chodniki, jest bardzo wygodna i skuteczna. Podkłada się ją niemal pod całą powierzchnię dywanu, dlatego lepiej zapobiega jego przemieszczaniu się.

Taśma antypoślizgowa pod dywan to inny produkt. Najlepiej sprawdza się na schodach – można umieścić ją na samym brzegu schodów, ale także nadaje się pod dywan. Jest to standardowa taśma z rolki – można ją nakleić do dowolnej powierzchni. Siatka antypoślizgowa ma w tym wypadku jednak tę przewagę, że nie niszczy podłoża. Klej z taśmy czasami bardzo trudno schodzi, dlatego może być niezbyt bezpieczny dla podłóg drewnianych czy paneli, których nie można potraktować parą wodną w czasie usuwania zaschniętego kleju. A może zainteresuje cię także ten artykuł o tanich dywanach?

Mata antypoślizgowa pod dywan – przegląd ofert

Bardzo wiele firm i sklepów proponuje różnego rodzaju maty antypoślizgowe pod dywan. Większość z nich zbiera bardzo dobre opinie. Są dostępne we wszystkich sklepach z dywanami, można także kupić je w większości marketów typu dom i ogród. Najbardziej popularne są maty antypoślizgowe z IKEA. Znajdziesz jest także w sklepach Komfort, OBI czy Castorama.

Ceny i wymiary mat antypoślizgowych w różnych sklepach

Sklep

Wymiary

Materiał

Cena

IKEA

65 x 200 cm

100% polietylen

9,26/m2

Komfort

150 x 200 cm

100% polichlorek winylu

60 zł sztuka

180 x 270 cm

100% polichlorek winylu

99 zł sztuka

OBI

60 cm szerokości

100% polietylen

13,99 zł/mb

80 cm szerokości

100% polietylen

16,99 zł/mb

Castorama

56 x 120 cm

Tworzywo sztuczne

17,98 zł sztuka

Leroy Merlin

120 x 180 cm

PCV

38,98  zł sztuka

60 x 120 cm

PCV

19.98 zł sztuka

Mata antypoślizgowa pod dywan – jaką wybrać?

Aby mata antypoślizgowa pod dywan naprawdę działała i była naprawdę bezpieczna, powinna mieć wymiary dopasowane do wielkości dywanu. Mata powinna być nieco mniejsza niż dywan, ale musi być dopasowana do jego kształtu i wielkości.

Przyjmuje się, że zarówno w przypadku chodników, jak i dywanów, mata powinna być krótsza i węższa o 5-25 cm z każdej strony. Dzięki temu będzie niewidoczna, a dywan i tak będzie świetnie zabezpieczony przed przesuwaniem się. Maty antypoślizgowej nie trzeba przyklejać do podłogi. Wystarczy ją podłożyć pod dywanem – szorstka struktura siatki i tak go przytrzyma ze wszystkich stron. Sprawdź także ten artykuł o dywanach nowoczesnych.

W przypadku naprawdę dużych dywanów możesz kupić dwie lub trzy mniejsze maty (na przykład wąskie, sprzedawane na metry bieżące) i położyć je obok siebie. Ich cena może być jednak nieco większa niż gdybyś kupił po prostu jedną matę dopasowaną do wielkości dywanu.

ikona podziel się Przekaż dalej