Układanie wykładziny dywanowej krok po kroku - poradnik praktyczny
Miękkie, ciepłe, kolorowe, dużo tańsze od paneli podłogowych… lista zalet wykładzin dywanowych jest bardzo długa. A jedną z najważniejszych jest to, że bardzo łatwo można je zamontować samodzielnie. Dowiedz się, jak zrobić to krok po kroku.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Kładzenie wykładziny dywanowej – przygotowanie podłoża
Krok 1 układania wykładziny dywanowej to przygotowanie podłoża. Należy pamiętać, że powinno być ono stabilne, dobrze wyrównane i gładkie. Nie może być na nim resztek kleju po poprzedniej wykładzinie czy pęknięć. Wykładzinę dywanową układa się na betonie, chociaż teoretycznie można zrobić to także na starej podłodze, na przykład z paneli podłogowych.
Krok 2 to zakup odpowiedniej ilości wykładziny. Należy dokładnie wymierzyć całe pomieszczenie i dodać do tego mniej więcej 10-15 cm. To wystarczy na łączenie, zagięcia i tym podobne. Wykładziny dywanowe Komfort mogą mieć inną grubość niż wyroby innych producentów, więc zagięcia mogą wymagać więcej centymetrów. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o wykładzinach dywanowych.
Układanie wykładziny dywanowej: docinanie
Krok 3 to rozłożenie wykładziny. Powinno się to zrobić co najmniej kilka godzin przed przystąpieniem do pracy. Dzięki temu rozprostuje się i przyzwyczai do temperatury pomieszczenia, więc nie będzie się zaginać w czasie układania. To sprawi, że będzie o wiele bardziej gładka i będzie lepiej wyglądać. Wykładzina powinna zachodzić na ścianę na około 10 cm.
Krok 4 czyli docinanie to bardzo ważny element układania wykładziny dywanowej. Należy zrobić to ostrożnie i w skupieniu. Za pomocą specjalnego profilu należy ją mocno docisnąć do linii łączącej podłogę ze ścianą i przyciąć wysuwanym nożem do wykładziny. Dzięki temu docinanie będzie bardziej precyzyjne.
Krok 5 to docinanie na rogach. Dotyczy to zarówno narożników wewnętrznych – trzeba pozbyć się całej nadprogramowej, zachodzącej na siebie wykładziny, jak i zewnętrznych, na przykład przy cokolikach. Wystające na ścianę części wykładziny nie powinny być przecięte do samego końca. Należy sprawdzić, czy zachodzą na siebie i w miarę potrzeby skorygować cięcie. A może zainteresuje cię także ten artykuł o wykładzinach dywanowych z Castoramy?
Łączenie wykładziny
Krok 6 łącznie wykładziny także wymaga skupienia. Czasami zdarza się, że na położenie wykładziny w całym pokoju nie wystarczy jeden arkusz. W takich przypadkach należy założyć płachty na siebie, tak by zachodziły na siebie około 3-5 cm. Trzeba zwrócić uwagę na to, czy włosie jest ułożone w tą samą stronę.
Następnie należy bardzo ostrym nożem przyciąć obie warstwy przy prowadnicy lub kątowniku. Dzięki temu wykładziny będą bardzo blisko siebie, tak, że łączenie będzie prawie niewidoczne. Ale uwaga: nóż musi być naprawdę bardzo ostry! W przeciwnym razie może o niego zahaczyć się nitka, której pociągnięcie uszkodzi wykładzinę i w widoczny sposób zmieni jej wygląd.
Układanie wykładziny dywanowej: montaż listy
Krok 7 to już w zasadzie jeden z elementów wykończenia. Na tym etapie konieczny jest montaż listwy – dzięki temu wykładzina będzie ciągle na stałym miejscu i odpowiednio naciągnięta. Listwy mocuje się w miejscu łączenia się wykładziny z innym materiałem, czyli najczęściej w progu. Jeśli są różnice poziomów, możesz je zniwelować kupując dedykowane do tego listwy. Jeśli planujesz zakup wykładziny, ten kalkulator kosztów wykończenia i remontu pomoże ci w oszacowaniu kosztów.
Na ścianę często montuje się listwy, do których przykleja się wykładzinę. Dzięki temu ładnie obejmuje dół ścian i nie musisz nic przykręcać.
Wykładzina na schodach także musi być ograniczona listwą. Na nierównej powierzchni lub starych schodach o różnych stopniach wykorzystuje się małe listwy, które montuje się na każdym stopniu, tuż przy stopnicy. Dzięki temu wykładzina lepiej się trzyma i jest bardziej naciągnięta.
Kładzenie wykładziny dywanowej: klejenie
Krok 8, czyli ostatni, to klejenie. Możesz wybrać do tego klej do wykładzin lub posłużyć się taśmą dwustronną. To pierwsze rozwiązanie sprawdza się w pomieszczeniach do 20 m2,w pokojach o większej powierzchni lepiej sprawdzi się klej. Dzięki niemu wykładzina nie porusza się na podłodze podczas odkurzania czy prania, więc będzie bardziej trwała.
Klejenie taśmą dwustronną trwa krócej. Umieszcza się ją około 3 cm od ścian, tworząc siatkę w odstępach od 50 do 100 cm. W ten sposób można zamocować wykładzinę na schodach. Klej do wykładzin rozprowadza się szpachelką po całej powierzchni podłogi. Rozwijając rulon z wykładziną należy pamiętać o bardzo mocnym dociskaniu jej do kleju. Dzięki temu naprawdę mocno się przyklei i będzie bardzo trwała. To świetne rozwiązanie zarówno na betonie, jak i na innych powierzchniach. Sprawdź także ten artykuł o wykładzinach dywanowych Komfort.