Wykładzina z linoleum - rodzaje, zastosowania, opinie, ceny, porady
Nazwa „linoleum” często jest mylona z innymi rodzajami wykładzin. Często nazywa się tak podłogę z gumolitu lub PCV, a niesłusznie. Wykładzina podłogowa linoleum to zupełnie coś innego. I zdecydowanie zasługuje na uwagę, zwłaszcza, jeśli jesteś miłośnikiem ekologicznych rozwiązań. Poznaj opinie na temat linoleum.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Wykładzina z linoleum – co to właściwie jest?
Linoleum niesłusznie kojarzy nam się z zamierzchłymi czasami epoki PRL. Wykładzina podłogowa tego rodzaju tak naprawdę powstała w połowie XIX wieku, w latach 20 i 30 była niemal w każdym zamożniejszym domu. W latach 70. I 80. jednak na naszych podłogach królowały wykładziny z gumolitu. Jaka jest między nimi różnica? Linoleum to wykładzina zrobiona z naturalnych włókien.
W składzie linoleum znajdziesz przede wszystkim włókna lniane i olej lniany. Znajduje się tam jeszcze mączka drzewa lub korkowa, czasami także naturalne żywice i barwniki. To tworzy plastyczną masę, którą wylewa się na tkaninę jutową. W ten sposób powstaje dość trwała, ładnie prezentująca się, a przede wszystkim ekologiczna wykładzina podłogowa. Nowoczesne linoleum jest niezwykle trwałe. Najlepszej jakości produkty potrafią dobrze się prezentować i świetnie służyć przez 20 lat. Jest to więc naprawdę rozwiązanie na długo. Jeśli planujesz położenie wykładziny PCV, ten kalkulator kosztów wykończenia i remontu wnętrz pomoże ci w oszacowaniu budżetu.
Zalety wykładziny z linoleum
Wykładzina z linoleum to naprawdę pełne zalet rozwiązanie. Zwłaszcza, jeśli zastanawiasz się nad tym, czy położyć wykładzinę z gumolitu lub lenteks na podłogę. W tej sytuacji o wiele lepiej sprawdzi się linoleum. Przede wszystkim jest ciepłe i sprężyste. Dość dobrze izoluje przed zimnem i naturalnie jest antypoślizgowe – trudno się na nim przewrócić, nawet kiedy jest mokre. Jest niezwykłe łatwe w utrzymaniu czystości, dlatego nie tylko wykładziny PCV do kuchni się sprawdzają.
Co więcej, linoleum jest anty- i bakteriostatyczne. To najlepsze rozwiązanie w domach alergików i astmatyków, ponieważ na powierzchni podłogi nie mogą utrzymywać się bakterie. Dzięki temu jest ona o wiele bardziej zdrowa. Na dodatek linoleum jest o wiele trwalsze niż podłoga z gumolitu. Z biegiem czasu nabiera twardości, więc po kilku latach nie jest podatne na uszkodzenia mechaniczne czy zarysowania. Początkowe rysy także przestają być widoczne – pod wpływem utleniania się zmienią, więc podłoga zawsze jest w świetnym stanie. Na dodatek, jeśli chodzi o linoleum, można kłaść wykładziny na starych podłożach, czyli bez konieczności robienia wielkiego remontu.
Cena linoleum niestety należy do jego wad. W porównaniu z wykładzinami PCV jest dość wysoka. Zaczyna się od 80 zł za m2, ale może być o wiele wyższa. Zróżnicowanie kosztów jest związane przede wszystkim z kolorami i wzorami, a także technologią wykonania i użytymi składnikami. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o wykładzinie PCV.
Linoleum czy wykładziny PCV do łazienki?
Linoleum jest wręcz stworzone do pomieszczeń o dużym stopniu użytkowania. Wykładziny PCV do łazienki dobrze się sprawdzają ze względu na odporność na wodę, ale to także jedna z zalet linoleum. Jest ono także dość dobrze odporne na działanie środków chemicznych do czyszczenia łazienki.
Co więcej, linoleum przewyższa także pod wieloma względami wykładziny PCV do kuchni. Jest odporne na ścieranie, więc idealnie się sprawdzi, z tego samego powodu nadaje się na korytarz czy do salonu. Tysiące zrobionych po nim kroku, nawet z piaskiem pod butami, nie ma wpływu na jego stan i jakość. Pozostaje ładne na długo. Sprawdź także ten artykuł z ofertą wykładzin PCV w Castoramie.
Wykładzina z linoleum – wzory i kolory
Linoleum najczęściej robi się z dodatkiem barwników. Dawniej najczęściej było jednobarwne lub miało bardzo podstawowe wzory. Obecnie technologia bardzo się rozwinęła, więc linoleum potrafi być naprawdę niezwykle oryginalne. Bardzo dużą popularnością cieszą się imitacje kamienia naturalnego, zwłaszcza marmuru. Kolorowy, nierównomierny wzór wspaniale prezentuje się w salonie, kuchni czy biurze. Jednolite kolory także są bardzo popularne, dobrze wyglądają w każdym pomieszczeniu.
Ciekawym rozwiązaniem jest linoleum białe. To w sumie jeden z niewielu sposobów na to, by uzyskać białą podłogę – drewno czy panele zawsze będą trochę wpadać w krem. Linoleum białe może jednak z biegiem czasu zmienić kolor. Kupując je należy oglądać wyłącznie próbki, nie sugerować się kolorem w belce. Po kilku godzinach zaczyna być widoczny efekt utleniania się. Każde linoleum może stopniowo zmienić odcień. A może zainteresuje cię także ten artykuł o wykładzinach PCV w OBI?