Stara hala w Lyon przebudowana na nowoczesną szkołę i przedszkole

Widok na budynki mieszkalne w La Confluence (Lyon, Francja)
W starej hali powstała nowoczesna placówka edukacyjna, fot. Bogdan Lazar / Vladimir de Mollerat du Jeu
ikona podziel się
Opublikowano: 17.02.2024 r., 20:30 | Autor: Paulina Zambrzycka
W centrum dzielnicy La Confluence w Lyonie przekształcono budynek z lat 60. XX wieku. Dzięki pracowni Vurpus Architectes historyczny obiekt stał się przedszkolem i szkołą podstawową. To świetny dowód na to, że stary magazyn handlowy może stać się nowoczesną placówką edukacyjną.

Starą halę przebudowano i rozbudowano

Od początku XXI wieku La Confluence, postindustrialna dzielnica w Lyon (Francja), przechodzi rewitalizację. Obecnie mieszczą się tu ekskluzywne apartamenty, biura i parki, (np. Jardin Aquatique Jean Couty). Centra handlowe dzielnicy wypełniają sklepy z popularnymi markami, a ulice są „usiane” ciekawymi barami i eleganckimi restauracjami. Przestrzenie od lat przekształcane są w nowoczesne mieszkania, biurowce i obiekty kultury. Właśnie to sprawia, że atmosfera na La Confluence jest niepowtarzalna. Pojawia się tu dużo połączeń architektonicznych – zwłaszcza zrównoważony spokój i nowoczesność, które przenikają się z ekologicznymi rozwiązaniami. Sprawdź ciekawostki na temat kolonii francuskich.

Magazyny handlowe, o których mowa w artykule, pełniły funkcję lokalnej hurtowni. Stary magazyn handlowy wybudowano w latach 60. XX wieku. Szkoła powstała w hali oznaczonej numerem H3. Uznano bowiem, że jej konstrukcja idealnie nada się na stworzenie bezpiecznej, przestronnej przestrzeni dla uczniów. Poza tym układ hali jest niezwykle funkcjonalny. Architekci mieli jednak przed sobą niemałe wyzwanie. Jednym z najistotniejszych było wykorzystanie zasobów budowlanych, które już istniały. Musieli tworzyć na tym, co jest – ale tak, żeby budynek mógł posłużyć we współczesnym świecie.

Eugénie Brazier – nowoczesna placówka edukacyjna

Po przebudowie stworzono kompleks edukacyjny Eugénie Brazier. Składa się on z 15-klasowej szkoły podstawowej, a także przedszkola z 45 miejscami. Udało się całkiem przebudować i rozbudować historyczną, starą halę. Na szczęście w pełni zachowano oryginalny trzon budynku. Jednym z głównych materiałów kompleksu jest cegła, którą wykorzystywano w budownictwie w czasach powstania obiektu. Wyróżnikiem architektonicznym niewątpliwie jest zastosowanie naturalnych kolorów oraz perforowanych ścian z cegieł.

Zaprojektowana przez Vurpus Architectes placówka edukacyjna jest swego rodzaju przedłużeniem istniejącej konstrukcji. Projekt jak najbardziej szanuje wieloletnią historię miejsca. Przedszkole mieści się na parterze, a szkoła podstawowa na pierwszym piętrze. Na dachu znajduje się z kolei otwarty dziedziniec. Architekci postanowili zainwestować również w dolną część budynku, aby stworzyć dodatkowe przestrzenie dla dzieci. W tym celu zaaranżowali angielski dziedziniec, który wniósł naturalne światło do placówki i dał uczniom dostęp do świeżego powietrza.

Warto dodać, że w najbardziej wysuniętej na południe części obiektu znajduje się żłobek. W dobudowanej części od strony północno-wschodniej podwyższono zaś budynek o dwa poziomy. Mieści się tam stołówka oraz sala gimnastyczna, a także powierzchnie logistyczne, biura, place zabaw i inne pomieszczenia. Co ciekawe, do sali gimnastycznej prowadzi osobne wejście od ulicy. Dzięki temu poza godzinami lekcyjnymi korzystać z niej może również cała społeczność lokalna.

Widok klasy w nowoczesnej szkole projektu Vurpus Architectes
Widok klasy w nowoczesnej szkole projektu Vurpus Architectes, fot. Vladimir de Mollerat du Jeu

Przestrzeń odpowiadająca ludzkim potrzebom

W placówce dominuje drewno – lokalna daglezja, którą pozostawiono w pierwotnym wyglądzie. Drewno znakomicie łączy się z betonem. Przestrzenie zapewniony mają komfort termiczny i akustyczny. Doskonałe jest również oświetlenie w zaaranżowanych klasach. Dbałość o szczegóły zauważyć można zwłaszcza w opisywanym dolnym dziedzińcu, stylizowanym na angielski. Znaleźć tam można różne rośliny uprawiane na zboczach miasta Lyon.

Największą ambicją projektantów z Vurpus Architectes było stworzenie przestrzeni, która odpowiada ludzkim potrzebom. Właśnie dlatego specjaliści skupili się m.in. na wysokojakościowych materiałach, kolorach wspierających dobre samopoczucie i wpuszczeniu naturalnego światła do obiektu. W takiej szkole nauka z pewnością będzie niesamowitą przyjemnością.

Źródła:

  • https://architektura.muratorplus.pl/realizacje/przebudowa-starego-magazynu-na-nowoczesna-szkole-aa-sd2d-FsPt-sRjk.html?fbclid=IwAR01cSE5GiI9Va01R0a3rFO5ywf3BgBpF7G_vinxQXrzdzpHGeKST5Q0sGA
  • https://www.floornature.com/trasformare-il-passato-futuro-il-complesso-scolastico-eugeni-17695/
  • https://vurpas-architectes.com/uploads/vurpas-architectes-dossier-presse-h7.pdf
  • https://archicree.com/2023/09/29/vurpas-architectes-lart-de-la-rehabilitation/
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Zdobywajnajlepsze oferty!
  • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
  • Twórz nowe kosztorysy
  • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto