Aranżacje ogrodów - projekty, galerie, pomysły, sprawdzone rozwiązania

Własny ogród to jedna z największych zalet posiadania domu jednorodzinnego. Zielony ogród, drzewka ogrodowe pod którymi możemy spędzać gorące popołudnia i kolorowe krzewy ozdobne cieszą nasze oczy. Wiosną i latem cieszy zieleń drzewek i zielony, uważnie pielęgnowany trawnik, a jesienią kuszą złocistymi barwami, a w zimie zachęcają do lepienia bałwana i wojen na śnieżki. Do tego taras, na którym zawsze można zrobić grilla i posiedzieć w spokojny, ciepły wieczór. Warto zainwestować w przydomowy teren by nadać mu wspaniałe, niepowtarzalne oblicze.

Wynajęcie fachowców i zakup projektu - droga na skróty

Wynajęcie specjalistów z zakresu projektowania ogrodów wiąże się najczęściej ze sporym wydatkiem, ale i z kompleksową usługą. Płacąc od kilkuset, do nawet kilkunastu tysięcy złotych możemy zakupić wyjątkowy projekt i oczywiście jego perfekcyjne wykonanie.

Zaprojektowane i wykonane w ekspresowym tempie ogrody mogą być piękne, modne, ale brak im będzie jednego – duszy. Pewnej metafizycznej więzi z gospodarzami. Płacąc za ogród i jego wykonanie możemy szybko zacząć cieszyć oczy, leczy duszę już niekoniecznie…

W naszym przypadku chcemy również osiągnąć tę więź, dlatego zdecydujemy się na aranżację ogrodu samodzielnie.

Od czego zacząć samodzielną aranżację ogrodu?

Zanim zabierzemy się za aranżację  ogrodu, warto przyrządzić przynajmniej zarys planu. Warto go spisać lub rozrysować na papierze aby uporządkować sobie wszystkie pomysły i oczekiwania. Usystematyzowana praca jest zawsze bardziej efektywna.

W kolejnym etapie należy zaopatrzyć się w narzędzia. Tu mamy dwie drogi do wyboru - kupno lub wypożyczenie. Narzędzia ogrodowe, które będziemy używać regularnie warto kupić. Te, które później będą nam zbędne (na przykład do posiania trawy – glebogryzarka, walec) można po prostu wypożyczyć. To pozwoli nam ograniczyć początkowe wydatki o kilkaset złotych, a z drugiej strony nie będziemy musieli tych prac wykonać słabej jakości sprzętem (zwykle wypożyczany sprzęt pochodzi z wyższej półki cenowej, co przekłada się na funkcjonalność jego pracy).

Dość istotnym elementem, przed rozpoczęciem aranżacji ogrodu jest także podjęcie decyzji, czy chcemy użytkować ogród w okresie zimowym. Wówczas być może warto byłoby pomyśleć o zaplanowaniu odpowiedniego zadaszenia, lub nawet o zaaranżowaniu tak zwanego ogrodu zimowego.

Jeżeli zatem zastanawiacie się, jak korzystać z ogrodu zimą, polecamy zapoznać się z naszymi wskazówkami jak zaaranżować zimowy ogród.

Od jakich nasadzeń zaczynamy przy aranżacji ogrodu?

Mając już wszystkie narzędzia, przygotowaną ziemię, a także elementy aranżacyjne takie jak na przykład kamienie ozdobne, wybieramy się na zakupy roślin.

W pierwszej kolejności warto posadzić drzewa i krzewy. One będą stanowiły istotną część naszego ogrodu. Warto solidnie przemyśleć miejsca sadzenia drzewek w perspektywie przynajmniej 10 lat. Rośliny rosną i docelowo będą osiągać rozmiary dużo większe, niż początkowe sadzonki. Dlatego sadząc je zbyt blisko od siebie możemy zostać zmuszeni za kilka lat do wycięcia „co drugiej sztuki”.

Warto również sadzić drzewa w pewnej odległości od budynków, w przeciwnym razie możemy zostać zmuszeni do ciągłego ich przycinania. Zlokalizowanie drzewa liściastego w okolicach dachów może wygenerować jeszcze jeden problem – jesienią z drzew spadają liście, które następnie zapychają rynny. Ich odetkanie może nastręczać nam dużych trudności.

Po posadzeniu drzewostanu i większych krzewów przychodzi czas na mniejsze rośliny, głównie kwiaty. Przy wyborze tych roślin muszą decydować takie czynniki jak ukształtowanie terenu, jakość gleby, a także odpowiednie proporcje w poszczególnych nasadzeniach.

Najlepiej posadzić takie rośliny, aby przez cały rok w naszym ogrodzie było pięknie i kwitnąco. Nierzadko osoby niedoświadczone sadzą w ogrodach kwiaty, które kwitną tylko na wiosnę. Latem i jesienią ogród również musi wyglądać kwitnąco. Warto więc przed zakupami skorzystać z pomocy Internetu, lub doświadczonego sprzedawcy.

Ostatnim krokiem aranżacji ogrodu jest posianie trawy. Warto poczekać z tym etapem do zakończenia wszystkich pozostałych, nie będziemy wtedy deptać świeżo zasianej trawy. Ten etap najszybciej da oczekiwane rezultaty – nowy trawnik będzie wyglądał przyzwoicie już po kilku tygodniach, chociaż oczywiście pełną klasę pokaże po co najmniej kilku miesiącach, gdy trawa dobrze się ukorzeni. Nie jest to jednak tak, jak w przypadku drzew okres przynajmniej kilkuletni.

Przy sianiu trawy warto przy tym pamiętać o kilku zasadach:

  • Trawę należy posiać na glebie, z której usunęliśmy wcześniej wszystkie inne rośliny, gleba powinna zostać przeorana wcześniej glebogryzarką
  • Po posianiu trawy warto przejechać po ziemi walcem, dzięki temu ziarna trawy lepiej zagnieżdżą się w ziemi
  • Świeża trawa potrzebuje częstego podlewania, zwłaszcza na etapie „wychodzenia z ziemi”
  • Ograniczajmy maksymalnie deptanie świeżej trawy. Dla nieukorzenionej rośliny jest to bardzo niebezpieczne.
  • Aby przyspieszyć wzrost trawy warto posypać kilkutygodniową trawę saletrą – dzięki niej trawa będzie rosnąć przynajmniej 2 razy szybciej przez kilka tygodni.

Ogród to nie tylko kwiaty, krzewy i drzewa

Jeśli posiadamy odpowiednio dużo miejsca warto w naszym ogrodzie założyć rabatę warzywną, by przynajmniej przez pewien czas cieszyć się własnymi płodami rolnymi. Dobrym pomysłem może być również nasadzenie ziół, które nie tylko przydadzą się w kuchni, lecz sprawią, iż w ogrodzie będzie pięknie pachniało, na przykład miętą.

Co do mebli ogrodowych i elementów ekspozycyjnych, takich jak topowe wciąż krasnale ogrodowe, czy inne figurki należy pamiętać tylko o jednej zasadzie – by nie przesadzić! Ogród powinien być kwintesencją harmonii, a nie graciarnią na niedopasowane do siebie elementy.