Ekologiczny dom jednorodzinny - kiedy ekologia staje się ważna we własnym domu

Ekologiczny dom jednorodzinny - kiedy ekologia staje się ważna we własnym domu

Ekologia staje się coraz ważniejszym aspektem naszego życia. Dbałość o środowisko naturalne nie jest już tylko chwilową modą, ani wymysłem. Proekologiczne rozwiązania technologiczne sprawiają, że możemy z łatwością dbać o otoczenie, ograniczając przy tym koszty eksploatacji budynku. Z pewnością warto przyjrzeć się praktycznym pomysłom, które możemy wprowadzić we własnych domach jednorodzinnych.

Odnawialne źródła energii

Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii to jeden z praktyczniejszych sposobów na dbałość o środowisko oraz ograniczenie kosztów użytkowania budynku. W wielu domach jednorodzinnym znajdziemy choćby panele słoneczne. Są to praktyczne urządzenia, dzięki którym przygotujemy ciepłą wodę użytkową. Panele słoneczne przekazują ciepło z promieni słonecznych do czynnika grzewczego. Dzięki temu mogą być również wykorzystane do wspomagania instalacji centralnego ogrzewania. W ofertach sprzedaży znajdziemy panele o różnorodnej wydajności. Większość z nich najlepiej radzi sobie w słoneczne, letnie dni. Jednak bez problemu znajdziemy również urządzenia przeznaczone do użytku całorocznego. Lepszej jakości panele słoneczne wykorzystują odnawialne źródła energii przez okrągły rok. Dobrze radzą sobie z pozyskiwaniem promieni rozproszonych, co przydaje się podczas bardziej pochmurnych dni.

Kolejnym interesującym rozwiązaniem okazują się panele fotowoltaiczne. Są to urządzenia, które przetwarzają promienie słoneczne na energię elektryczną. Wykorzystanie paneli fotowoltaicznych może przynieść wiele odczuwalnych korzyści. Dobrze dobrane urządzenie będzie w stanie zaspokoić niemal całkowite zapotrzebowanie na energię elektryczną w budynku. Cała instalacja elektryczna w domu pobiera energię z paneli w pierwszej kolejności. Dopiero po wyczerpaniu zapasów rozpoczyna się korzystanie z zasobów sieci elektrycznej.

Wybierając panele fotowoltaiczne mamy do wyboru urządzenia pracujące w systemie otwartym oraz zamkniętym. Fotowoltaika w systemie zamkniętym produkuje prąd wyłącznie na potrzeby naszego gospodarstwa domowego. Z kolei panele fotowoltaiczne w systemie otwartym przesyłają nadwyżki energii do sieci. Dzięki temu inwestor zyskuje możliwość odsprzedaży nadwyżek energetycznych. Warto w tym miejscu podkreślić, iż sprzedaż energii wyprodukowanej przez panele fotowoltaiczne nie wiąże się z koniecznością zakładania własnej działalności gospodarczej. Niestety instalacja pracująca w systemie otwartym okazuje się dość droga w zakupie oraz montażu. Jest to jej podstawowy mankament, który sprawia, że nie jest to jeszcze tak popularne rozwiązanie.

Moda na recykling

Ekologia w domu nie musi wiązać się z dużymi nakładami finansowymi. Nie musimy od razu budować domu z recyklingu. Istnieje wiele różnorodnych sposobów, które sprzyjają środowisku naturalnemu. Jednym z nich okazuje się recykling. Dobrym przykładem będą tutaj ozdoby do domu oraz ogrodu, które tworzy się ze zużytych produktów plastikowych. Niektóre z nich zaskakują swoim eleganckim wyglądem i funkcjonalnością. Ozdoby z recyklingu wprowadzają też niecodzienny klimat w pomieszczeniach, podkreślając proekologiczne nastawienie mieszkańców. Wśród godnych uwagi produktów z recyklingu wyróżniamy też coraz popularniejsze meble z palet euro. Dobrze zachowana paleta może zyskać drugie życie jako element stołu, ławki, a nawet narożnika do salonu. Wszystko zależy wyłącznie od naszej wyobraźni. Siedziska z palet zostają pokryte miękkimi piankami, lub ozdobnymi poduchami, które zwiększają komfort wypoczynku. Tego typu rozwiązania są szczególnie polecane w aranżacjach zainspirowanych stylem ekologicznym i naturalistycznym. Meble z palet możemy również wykorzystać na tarasach, balkonach oraz w ogrodowych miejscach wypoczynku.

Ekologiczne meble na każdą kieszeń

W domach jednorodzinnych i mieszkaniach warto umieszczać meble z naturalnego drewna. Są to zazwyczaj dobrej jakości produkty o dużych walorach dekoracyjnych. Ich cena będzie nieco wyższa w porównaniu z meblami wyprodukowanymi z płyt MDF bądź sklejki. Musimy jednak pamiętać, że podczas produkcji mebli z płyt MDF i sklejki używa się wielu szkodliwych toksyn. Największe zagrożenie niesie ze sobą formaldehyd, który ulatnia się z mebli jeszcze na długo po wyprodukowaniu. Dlatego meble z płyt MDF oraz sklejki nie będą zbyt dobrym rozwiązaniem w pomieszczeniach zainspirowanych stylem ekologicznym bądź naturalistycznym.

Znacznie ciekawszym pomysłem okazują się meble z rattanu oraz wikliny. Ich lekka konstrukcja sprawdzi się zarówno w dużych jak i małych pomieszczeniach. Meble z rattanu i wikliny wprowadzą do wnętrza wrażenie lekkości oraz harmonii z naturą. Należy jedynie zadbać o to, by nie stały zbyt blisko grzejników ani okien zorientowanych na stronę południową. Wysoka temperatura oraz intensywne promienie słoneczne mogłyby doprowadzić do szybkiego uszkodzenia wikliny bądź rattanu.

Własny zbiornik na deszczówkę

Na proekologicznych posesjach coraz częściej widzimy zbiorniki na wodę deszczową. Ich montaż jest prostym sposobem na ograniczenie zużycia wody z wodociągów. Prosty zbiornik na deszczówkę nie zajmie zbyt dużej ilości miejsca. Zebraną z rur spustowych wodę możemy przeznaczyć do podlewania ogrodu bądź trawnika. Warto pamiętać, że woda deszczowa jest miękka i nie zawiera chloru. Dzięki temu świetnie sprawdzi się w uprawie bardziej wymagających roślin.

Bardziej zaawansowane, większe zbiorniki na deszczówkę nadają się do wkopania w ziemię lub montażu w piwnicy. Posiadają większą pojemność oraz dodatkowe filtry, które zatrzymują zanieczyszczenia stałe. System zbiorników może zostać wykorzystany również we wnętrzu domów jednorodzinnych. Woda deszczowa świetnie sprawdzi się do spłukiwania toalety lub do prania. Brak kamienia i chloru sprawi, że na toalecie nie będzie gromadził się nieestetyczny osad, a pranie stanie się bardziej miękkie oraz przyjemne w dotyku. Dodatkowym atutem zbiorników na deszczówkę jest również ograniczenie rachunków za pobór wody z instalacji.

Wydajna rekuperacja w domu jednorodzinnym

Wykorzystując odnawialne źródła energii warto pomyśleć również o montażu wentylacji mechanicznej z rekuperatorem. Jest to prosty sposób na ograniczenie rachunków za ogrzewanie oraz zwiększenie komfortu użytkowania pomieszczeń. Rekuperacja wtłacza do pomieszczeń wstępnie ogrzane, czyste powietrze. Jej sprawność działania będzie niezależna od warunków pogodowych. Wentylacja mechaniczna coraz częściej zastępuje tradycyjną wentylację grawitacyjną. Z pewnością warto przyjrzeć się bliżej temu rozwiązaniu. Pamiętajmy jedynie, że rekuperacje najlepiej przewidzieć na etapie tworzenia projektu budowlanego. Montaż wentylacji w istniejącym już obiekcie byłby bardzo kosztowny i wiązałby się z koniecznością wykonania generalnego remontu pomieszczeń.

Kompostownik w ogrodzie

Wszelkie zanieczyszczenia roślinne nie muszą trafiać do kosza na śmieci. Znacznie lepszym i praktyczniejszym sposobem będzie magazynowanie ich w specjalnie przygotowanym kompostowniku. Rośliny ulegną tam biodegradacji i przetworzą się na pełnowartościowy nawóz. Pozyskany kompost będzie naturalnym sposobem użyźnienia ziemi pod ogrodowe uprawy. Dzięki temu uniezależnimy roślinność od nawozów syntetycznych, które działają niekorzystnie na nasze zdrowie. Przefermentowany kompost jest w pełni naturalny i może posłużyć do zasilenia gruntów pod uprawę warzyw i owoców. Dzięki niemu pomijamy również problem wykorzystania skoszonej trawy. Wystarczy umieścić ją w kompostowniku i poczekać do pełnego przerobienia.

Przystępując do wyboru kompostownika mamy do dyspozycji kilka popularnych rozwiązań. W ofercie sprzedaży znajdziemy modułowe produkty z plastiku. Ich największą zaletą okazuje się łatwość do utrzymania w czystości. W ogrodzie najlepiej sprawdzi się kompostownik z dwiema komorami. Jedna będzie służyła do sezonowego magazynowania odpadków roślinnych, w drugiej znajdzie się gotowy do użytku kompost, który powstał w poprzednim sezonie.

Dużą popularnością cieszą się również kompostowniki drewniane. Możemy wykonać je samodzielnie przy użyciu kilku desek. Pamiętajmy jedynie, że wnętrze kompostownika powinno być stale wentylowane i zakryte od góry. Najlepiej ustawić go bezpośrednio na wyrównanej glebie.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków

Nie każdy dom jednorodzinny posiada przyłącze do instalacji wodno kanalizacyjnej. W takich wypadkach musimy samodzielnie zadbać o eliminacje ścieków. Niegdyś największą popularnością cieszyły się szamba zamknięte. Szczelna komora gromadziła nieczystości, które były wywożone przez pojazd asenizacyjny. Niestety nie jest to zbyt wygodne rozwiązanie, a konieczność regularnego wynajmowania wozu asenizacyjnego zwiększa koszty eksploatacji budynku. Dlatego obecnie coraz większym zainteresowaniem cieszą się własne, przydomowe oczyszczalnie ścieków.

W przydomowych oczyszczalniach ścieków znajduje się czynnik biologiczny, który skutecznie rozkłada zanieczyszczenia. Z pewnością jest to rozwiązanie bardziej ekologiczne, niż komory zamknięte. Przydomowa oczyszczalnia ścieków neutralizuje zanieczyszczenia biologiczne, a oczyszczone ścieki mogą być rozsączone do gruntu.  Pamiętajmy jedynie, że przydomowe oczyszczalnie ścieków mogą być wykonane jedynie na terenach nieobjętych instalacją wodno kanalizacyjną. W przeciwnym razie nie otrzymamy pozwolenia na ich wybudowanie. O możliwości tego typu inwestycji decydują także lokalne plany zagospodarowania przestrzennego oraz indywidualne warunki gruntowe. Własna oczyszczalnia ścieków nie może być wykonana na terenach mocno podmokłych i grożących zalaniem.

Ekologia zaczyna się we własnym domu

Inwestując w odnawialne źródła energii warto też pamiętać o podstawowych działaniach, które chronią środowisko naturalne. Mowa tu o segregacji śmieci. Każdy ekologiczny dom jednorodzinny oraz mieszkanie powinny posiadać własne kosze do segregacji odpadów. Ich zakup nie będzie zbyt dużym wydatkiem, a niewielkie kosze nie zajmą zbyt dużej powierzchni. Niektóre z nich przybierają bardzo efektowny design, który podkreśla proekologiczny charakter całej aranżacji. Większość koszy na odpadki posiada oddzielne, wyjmowane pojemniki. Dzięki nim jesteśmy w stanie łatwo usunąć konkretny typ odpadów. Koszt do segregacji możemy też umieścić pod zlewozmywakiem kuchennym. Dzięki temu nie będzie widoczny w pomieszczeniu i nie zaburzy walorów dekoracyjnych otoczenia.

Dowiedz się też więcej o studni chłonnej.