Przydomowe oczyszczalnie ścieków - wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Oczyszczalnie przydomowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Jest to wspaniała opcja dla budynków zamiast standardowego szamba, nawet szamba ekologicznego. I to nie tylko dlatego, że jest to sposób na eko oczyszczanie wody. Takie rozwiązanie ma także duże zalety ekonomiczne. Chociaż zrobienie inwestycji nie jest tanie, zwraca się ona już po upływie kilku lat użytkowania. Na dodatek przydomowe oczyszczalnie ścieków są bardzo uniwersalne. Można zamontować je w zasadzie w każdym punkcie ogródka, niezależnie od ukształtowania terenu czy rodzaju podłoża.

Na ekologiczne oczyszczalnie decydują się osoby, które dbają o środowisko. Oczyszczalnia przydomowa zamiast tradycyjnego szamba to gwarancja, że ścieki z domu nie przedostaną się do gleby czy rzeki. To także przewaga oczyszczalni przydomowych nad szambem ekologicznym. Chociaż chroni ono przed przedostawaniem się ścieków do gleby, trzeba je wywozić, a miejsca wylewania ścieków nie zawsze są zgodne z zasadami eko.

Oczyszczalne przydomowe – rodzaje i typy

Ekologiczne oczyszczalnie można podzielić na kilka rodzajów. Bardzo popularna jest oczyszczalnia z filtrem piaskowym. Aby ją zamontować, należy zrobić specjalny nasyp, a filtr piaskowy umieścić na odpowiedniej folii budowlanej. Musisz mieć pewność, że instalacja będzie szczelna. Przefiltrowana przez piasek woda zostaje odprowadzona do gleby.

Na uwagę zasługuje także przydomowa oczyszczalnia z drenażem rozsączającym. Jest to stosunkowo tanie rozwiązanie, a dodatek bardzo skuteczne. Tego rodzaju ekologiczne oczyszczalnie robi się z materiałów sztucznych. Składają się z licznych rurek, ułożonych w instalację około 50 cm pod powierzchnią gleby. Na ich początku umieszcza się studzienkę rozdzielającą i osadnik gnilny. To tutaj zostają zanieczyszczenia, więc oczyszczalnia jest bardzo skuteczna.

Podobnie, jak oczyszczalnia z filtrem roślinno-gruntowym. Często myli się ją z oczyszczalnią biologiczną. W tym pierwszym wypadku jednak podstawą drenażu jest gleba wymieszana z roślinami bagiennymi. To ich korzenie napowietrzają glebę i pobierają pochodzące ze ścieków bakterie, tym samym oczyszczając je. W przeciwieństwie do nich oczyszczalnie biologiczne nie bazują na roślinach, tylko na drobnym materiale biologicznym, rozwijającym się w zbiornikach gnilnych, pokrytych żwirem lub tłuczniem. To mikroorganizmy odpowiadają za oczyszczanie wody. Jej poziom skuteczności jest bardzo duży i bardzo często jest wykorzystywana w budownictwie ekologicznym.

Ceny budowy oczyszczalni ścieków

Oczywiście tego rodzaju instalacje nie są tanie. Ich ceny zależą od wielu czynników. Znaczenie ma rodzaj oczyszczalni a także zapotrzebowanie mieszkańców domu. Standardowe zbiorniki, przeznaczone dla czteroosobowej rodziny zapłacimy od 3 do 5 tysięcy złotych. Do tego należy jeszcze liczyć koszt montażu.

Wszystkie koszty wybudowania oczyszczalni przydomowej z drenażem rozsączającym powinny się zamknąć w kwocie około 7 tysięcy złotych. Te z filtrem piaskowym lub glebowo-roślinnym wyniosą mniej więcej od 6 do 10 tysięcy złotych. Najwięcej przyjdzie ci zapłacić za oczyszczalnię biologiczną, jeśli jednak ukształtowanie terenu nie będzie sprawiało problemów, powinieneś zamknąć się w kwocie 11 tysięcy złotych.