Oświetlenie podszafkowe kuchenne – jakie wybrać?

Funkcjonale urządzenie kuchni jest absolutną podstawą. To przecież to pomieszczenie, w którym spędza się mnóstwo czasu. Tutaj ważny jest każdy detal – o funkcjonalności decydują nie tylko meble kuchenne, lecz także takie drobiazgi jak rozmieszczenie rzeczy w szafkach, miejsce ustawienia ulubionych filiżanek, a nade wszystko – oświetlenie kuchenne. I można oczywiście zainwestować w liczne lampki, które wpuszczą do pomieszczenia dużo światła, jednak najlepiej sprawdza się oświetlenie podszafkowe.

To rozwiązanie ma naprawdę mnóstwo zalet. Ułatwia korzystanie z blatu roboczego, nie wymaga zapalania „górnego” światła, a tym samym pozwala na oszczędność energii elektrycznej. Dodatkowo dobrze doświetla deskę do krojenia i wszystkie inne przyrządy w czasie przygotowywania posiłku, dzięki czemu poziom bezpieczeństwa jest znacznie większy. Oświetlenie podszafkowe kuchenne ma różne rodzaje. Dowiedz się, na jakie najlepiej się zdecydować.

Oświetlenie kuchenne: halogeny czy LED?

Tradycyjne żarówki i lampki i świetlówki, podłączane do gniazdek 230V nie są w tym wypadku najlepszym rozwiązaniem. W końcu oddają bardzo wiele ciepła, więc zamontowanie ich w meblach kuchennych mogłoby skończyć się katastrofą. Dlatego do niedawna najczęściej wybierane były halogeny. Jeszcze kilka lat temu były najbardziej popularne, teraz powoli zaczynają wypierać je lampki LED.

Lampy halogenowe mają jedną niewątpliwą zaletę – rzucają żółte, przyjemne w odbiorze światło, które nie oślepia. Jest bardzo zbliżone do naturalnego, jest to więc najlepsze rozwiązanie do ślepych kuchni. Jednak z wielu powodów zostały wyparte przez ledowe oświetlenie podszafkowe kuchenne.

Takie rozwiązanie ma o wiele więcej zalet. Przede wszystkim listwa LED podszafkowa nie nagrzewa się tak szybko, można więc spokojnie zamontować ją w meblach i operować ustawieniem opraw ledowych bez ryzyka poparzenia. Jest także bardziej wydajna i żywota, niż halogeny czy świetlówki. Nie musisz martwić się jej wymienianiem, które najczęściej jest związane z demontażem części mebli kuchennych. Chociaż oprawy ledowe i same lampy mogą być stosunkowo bardziej kosztowne, to poziom zużycia energii, a tym samym jej cena, jest znacznie niższa. Listwa LED ma także jeszcze jedną ważną zaletę – nie wydziela, jak halogen, światła punktowego, tylko może oświetlić cały blat roboczy.

Oświetlenie podszafkowe na baterie

Jeśli nie masz możliwości podłączenia swojej instalacji świetlnej do gniazdka 230V koniecznie zainteresuj się lampkami na baterie. Bezprzewodowe instalacje są świetnym pomysłem w kuchni, z tym jednak zastrzeżeniem, że musisz zamontować je w taki sposób, by łatwo było wymienić akumulatorki. Dobrym pomysłem jest zamontowanie oświetlenia na baterie taśmą montażową – nie musisz bać się uszkodzenia mebli.

Oświetlenie podszafkowe na baterie jest świetnym pomysłem głownie ze względu na konkurencyjną cenę. Dodatkowo możesz stworzyć tymczasową instalację, a następnym razem przepiąć lampki w inne miejsce. To bardzo wygodne, jeśli masz bardzo duży blat roboczy i pracujesz w kilku różnych miejscach. Należy jednak pamiętać, że tego rodzaju oświetlenie często bywa zawodne.