Zdefiniowanie celów i potrzeb oświetleniowych

Jeszcze zanim rozpoczniesz dobieranie oświetlenia, zastanów się, jakie cele chcesz osiągnąć w poszczególnych pomieszczeniach. Czy chcesz stworzyć atmosferę relaksu w salonie, dobrze oświetlić kuchnię do przygotowywania posiłków, czy może stworzyć strefę do czytania w sypialni? Określenie konkretnych potrzeb pomoże Ci wybrać odpowiedni typ oświetlenia.

Dopasowanie stylu oświetlenia do wystroju wnętrza

Wybierz oświetlenie, które harmonijnie komponuje się z wystrojem Twojego domu. Jeśli mieszkanie masz urządzone w stylu nowoczesnym, zastanów się nad minimalistycznymi i prostymi lampami. Doskonale sprawdzi się tutaj nowoczesne oświetlenie VidaXL. W przypadku klasycznej aranżacji, bardziej odpowiednie będą lampy o zdobionych detalach. Do klimatu glamour pasują kryształowe żyrandole. W pomieszczeniach industrialnych dobrze odnajdą się surowe lampy z metalowymi oprawami, w rustykalnych oprawy drewniane. Warto pamiętać, że na ogólny styl oświetlenia wpływają także klosze i kształty lamp.

Warstwy oświetlenia

Skuteczne oświetlenie obejmuje różne warstwy:

  • ogólne,
  • zadaniowe,
  • dekoracyjne.

Ogólne oświetlenie zapewnia równomierne rozproszenie światła w pomieszczeniu. Zadaniowe koncentruje się na zaakcentowaniu określonych obszarów, takich jak biurko, stół w jadalni czy blat kuchenny. Z kolei dekoracyjne nadaje wnętrzu estetyki i stylowości, a przede wszystkim eksponuje wybrane elementy danego wnętrza.

Jak dobrać oświetlenie do domu?
Jak dobrać oświetlenie do domu?

Typy oświetlenia

Warto wykorzystać różne typy oświetlenia i płynnie je łączyć. Lampy sufitowe, kinkiety, lampki stołowe, podłogowe i akcentowe stworzą różne efekty świetlne. To pozwoli dostosować oświetlenie domu do konkretnych potrzeb. Możesz także rozważyć zastosowanie oświetlenia LED-owego, które jest energooszczędne i daje wiele możliwości aranżacyjnych.

Intensywność i barwa światła

Należy zwrócić uwagę na intensywność i kolor światła. W miejscach do pracy lub w salonie lepiej jest wybrać światło o wyższej temperaturze barwowej. Natomiast w sypialni przytulniejsze będzie oświetlenie w cieplejszej barwie.

Natężenie światła

Regulacja natężenia światła pozwala dostosować jego intensywność do aktualnych potrzeb. Zastosuj dimmery, które umożliwią kontrolę nad jasnością światła w poszczególnych pomieszczeniach. To daje możliwość tworzenia różnych nastrojów oraz oszczędzania energii.

Nie czujesz się zbyt pewnie w dobieraniu oświetlenia do konkretnych pomieszczeń? Skonsultuj się z profesjonalistą: projektantem wnętrz lub specjalistą od oświetlenia. Osoby te pomogą ci w dobraniu odpowiednich lamp, rozplanowaniu oświetlenia oraz stworzeniu efektów świetlnych.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej