Pracodawca zapłaci za twoje szkła kontaktowe? Zmiana przepisów od 17. maja

Mężczyzna przed komputerem
Zmieniają się przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach, które wyposażone są w monitory ekranowe, fot. eshana_blue
ikona podziel się
Opublikowano: 17.05.2024 r., 12:54 | Autor: Paulina Zambrzycka
Obowiązkiem pracodawców będzie zwrócenie pracownikowi pieniędzy za szkła kontaktowe. Przepisy zmieniają się dokładnie od 17. maja (piątek). Pracodawca będzie musiał zapłacić za soczewki, jeśli u pracownika pracującego przy ekranie monitora lekarz zaleci konieczność ich noszenia. Pracodawca powinien wobec tego dostosować przepisy w swoim zakładzie do nowych wymagań.

Od piątku zmiana w przepisach BHP na stanowiskach biurowych

Według §2 Rozporządzenia Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 18 października 2023 r. zmieniają się przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach, które wyposażone są w monitory ekranowe. Zadaniem pracodawców było dostosować stanowiska pracy wyposażone w takie sprzęty do nowych minimalnych wymagań BHP – mieli na to 6 miesięcy. Mieli również dostosować stanowiska do ergonomii określonych w nowym rozporządzeniu.

Rozporządzenie ma na celu wdrożyć Dyrektywę Rady z dnia 29 maja 1990 r. w sprawie minimalnych wymagań, jeśli chodzi o bezpieczeństwo i ochronę zdrowia przy pracy ze sprzętami wyposażonymi w monitory ekranowe (takimi jak komputery). Jest to dokładnie piąta dyrektywa szczegółowa w rozumieniu art. 16 ust. 1 dyrektywy 89/391/EWG.

Kto dostanie szkła kontaktowe od pracodawcy?

Jedną z kluczowych zmian, które wprowadzone zostały dzięki rozporządzeniu, jest zapewnienie przez pracodawców szkieł kontaktowych swoim pracownikom. Dzięki nim będą mogli skorygować wzrok i lepiej wykonywać swoje obowiązki. Do tej pory pracodawca miał obowiązek zapewnienia pracownikom swojej firmy jedynie okularów korygujących. Trzeba przy tym podkreślić, że przepis dotyczy pracowników spędzających w pracy przed ekranem monitora minimum 4 godziny dziennie – czyli połowę dobowego czasu pracy.

Co zrobić, żeby otrzymać szkła kontaktowe od pracodawcy? Najpierw trzeba mieć oczywiście zalecenie od lekarza okulisty. Taka recepta wydawana jest podczas badania w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej, jeśli zachodzi konieczność stosowania szkieł kontaktowych w czasie pracy przed komputerem lub innym urządzeniem z monitorem ekranowym. W tym miejscu warto przedstawić dokładne brzmienie § 8 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe:

  1. Pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom profilaktyczną opiekę zdrowotną, w zakresie i na zasadach określonych w odrębnych przepisach.
  2. Pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom okulary lub szkła kontaktowe korygujące wzrok, zgodne z zaleceniem lekarza, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej, o której mowa w ust. 1, wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego.
Kobieta w okularach przed laptopem
Nie trzeba będzie już czekać 4 lata na badanie profilaktyczne, fot. fizkes

Na badanie profilaktyczne nie trzeba czekać 4 lata!

Do piątku 17 maja 2024 r. pracodawca powinien zrewidować przepisy BHP wewnątrz firmy. Przewidziana w nich musi zostać refundacja środków za kupno szkieł kontaktowych – tak samo jak ma się to w przypadku okularów korekcyjnych. Dostosowanie się do nowych przepisów jest obowiązkiem pracodawców. Pracownicy muszą mieć gwarancję możliwości złożenia wniosku o dofinansowanie przez pracodawcę zakupu szkieł kontaktowych.

Co ważne, nie trzeba będzie już czekać 4 lata na badanie profilaktyczne. Jeśli pracownik uzna, że gorzej widzi i ma potrzebę zrobienia badania oraz wyrobienia szkieł kontaktowych( bo np. wiele godzin spędza przez ekranem komputera), może wystąpić do pracodawcy z prośbą o skierowanie na badanie. Jeśli podczas badania lekarz uzna, że pracownik musi nosić szkła kontaktowe lub okulary, wystawi odpowiednią receptę / zalecenie.

Źródła:

  • https://kadry.infor.pl/kadry/bhp/profilaktyczna_ochrona_zdrowia/6600697,pracodawca-ma-obowiazek-zaplacic-za-szkla-kontaktowe-kazdemu-pracownik.html
  • https://www.rp.pl/prawo-pracy/art40312581-do-17-maja-2024-r-stanowiska-z-monitorami-trzeba-doposazyc
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Zdobywajnajlepsze oferty!
  • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
  • Twórz nowe kosztorysy
  • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto