Jesteś honorowym krwiodawcą? Należy ci się ulga podatkowa

Kobieta, która oddaje krew za darmo, ściskająca serce w ręce, kwota zwrotu podatku w ramach HDK
Zasady odpisywania podatku w ramach bycia Honorowym Dawcą Krwi, fot. Pixel-Shot
ikona podziel się
Opublikowano: 21.02.2024 r., 20:30 | Autor: Katarzyna Barczyk
Honorowi Dawcy Krwi mogą liczyć na wiele różnych przywilejów. Nic dziwnego, w końcu mówi się, że oddają oni lekarstwo ratujące zdrowie i życie. Do tej pory nie wymyślono żadnej alternatywy, która mogłaby zastąpić naturalną krew. Wśród przywilejów przysługującym Honorowym Dawcom Krwi wymienia się ulgę podatkową. Zobacz, na jaki zwrot podatku możesz liczyć, a także, jak odliczyć taką darowiznę.

Jak stać się Honorowym Dawcą Krwi?

Każdy, kto chociaż raz oddał krew, jest już Honorowym Dawcą Krwi. Jednak, aby otrzymać oficjalny tytuł, a także odznakę honorową “Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi”, należy oddać odpowiednią ilość donacji krwi, osocza, płytek krwi, krwinek białych czy też krwinek czerwonych.

Wystarczy już 6 litr krwi w przypadku mężczyzn i 5 litrów u kobiet, aby móc uzyskać tytuł “Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi”. Istnieje pewien przelicznik donacji, który uprawnia do tego tytułu i odznaki, jeżeli oddamy 2 jednostki krwinek czerwonych, pobranych przy użyciu separatora komórkowego, 0,5 donacji krwinek białych, 2 donacje krwinek płytkowych lub też 3 litry osocza. Jednak należy pamiętać o tym, że z przywilejów możemy korzystać już w momencie, gdy stajemy się Honorowym Dawcą Krwi (HDK). Czyli w momencie, kiedy zarejestrujemy się w jednostce organizacyjnej, zajmującej się służbą krwi, a także oddamy krew lub jej wcześniej wymienione komponenty.

Przywileje Honorowego Dawcy Krwi

Pierwszym przywilejem, z jakim najczęściej kojarzymy bycie Honorowym Dawcą Krwi, jest oczywiście otrzymanie wiktu w postaci czekolad. Rzeczywiście według Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 26 listopada 2004 r. w sprawie wartości kalorycznej posiłku regeneracyjnego przysługującego dawcy krwi, ta wartość kaloryczna powinna wynieść 4500 kcal. W przeliczeniu osoba oddająca krew, powinna otrzymać 9 czekolad.

Jednak takich korzyści z bycia Honorowym Dawcą Krwi jest oczywiście więcej. Osoba oddająca krew, otrzymuje 2 dni wolnego, za które zachowuje prawo do wynagrodzenia. Jest to dzień, w którym pracownik oddaje krew, a także dzień następny. Ponadto Honorowy Dawca Krwi może ubiegać się o zwrot kosztów związanych z dojazdem do punktu, w którym oddaje krew. Oprócz tego, osoba oddająca krew może liczyć na bezpłatny komplet badań laboratoryjnych, w tym także oznaczenie grupy krwi.

Jeżeli natomiast uzyskamy odznakę Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi, to wtedy możemy spodziewać się jeszcze większych korzyści. Do nich zalicza się m.in. dostęp do leków ze zniżkami. Co ciekawe, niektóre z nich nawet są wydawane w aptece bezpłatnie. Najważniejsze jest to, aby na recepcie znalazło się oznaczenie ZK. Zasłużony Honorowy Dawca Krwi może także liczyć na zniżki na przejazdy komunikacją miejską, a także na noclegi w niektórych miejscach, lub atrakcyjne rabaty w sklepach. Zobacz, na jakie pozostałe przywileje możesz liczyć jako Honorowy Dawca Krwi.

Czy Honorowy Dawca Krwi może skorzystać z ulgi podatkowej?

Jedną z korzyści, jaka przysługuje Honorowym Dawcom Krwi jest również możliwość skorzystania z ulgi podatkowej. Dokładne zasady tego przywileju są zawarte w Ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, a także Ulotce Ministerstwa Finansów, która dotyczy “Ulgi podatkowej dla honorowych krwiodawców”.

Oddawanie krwi jest traktowane jako darowizna. A tak jak w przypadku każdej darowizny, możemy ją ująć w zeznaniu podatkowym za poprzedni rok kalendarzowy. Zaskakującą informacją dla wielu Honorowych Dawców Krwi jest to, że jeżeli wcześniej nie korzystali z prawa do tej ulgi, mogą zrobić korektę za poprzednie lata.

O możliwości rozliczania krwiodawstwa w zeznaniu podatkowym, mówi dokładnie Art. 26. 1. 9) c) “krwiodawstwa realizowanego przez honorowych dawców krwi na podstawie ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r. o publicznej służbie krwi, w wysokości iloczynu kwoty rekompensaty określonej przepisami wydanymi na podstawie art. 11 ust. 2 tej ustawy i litrów oddanej krwi lub jej składników.

(...)

  • w wysokości dokonanej darowizny, nie więcej jednak niż kwoty stanowiącej 6% dochodu.
Formularz zeznania podatkowego PIT z piórem oraz monetami, przywileje, na jakie mogą liczyć Honorowi Dawcy Krwi
Kwota, na jaką można liczyć korzystając z ulgi podatkowej w wyniku bycia Honorowym Dawcą Krwi, fot. Pio Si

Jak odliczyć ulgę w ramach HDK?

Jeżeli chcemy się dowiedzieć, na jaki zwrot podatku możemy liczyć, jeżeli jesteśmy Honorowymi Dawcami Krwi, możemy znaleźć dokładne informacje na ten temat w Piśmie Ministerstwa Finansów z dnia 17 kwietnia 2009 r. DD3/0602/18/CRS/09/MBI9-3660 oraz DD3/066/107/CRS/09/1116. Rozliczenia darowizny dokonujemy w załączniku PIT/0, który jest dołączony do zeznania podatkowego PIT-36, PIT-37 lub PIT-28. Istnieje również możliwość złożenia deklaracji za pośrednictwem Internetu, wypełniany jest wtedy specjalny formularz e-PIT.

Niezależnie od tego, czy oddajemy krew, czy też jej składniki, to stawka ekwiwalentu pieniężnego za 1 litr wynosi w 2024 r. 130 zł. Zatem sumuje się ilość oddanej krwi w ciągu całego roku, a następnie przelicza się ją proporcjonalnie przez podaną stawkę. Dlatego jeżeli w ciągu całego roku oddałeś łącznie 4 litry krwi i/lub jej składników, to możesz wpisać w rozliczeniu podatkowym kwotę w wysokości 520 złotych. Warto wspomnieć, że w 2022 roku, rozliczyło się z tego tytułu aż 172 tys. podatników, na łączną kwotę w wysokości 38 milionów złotych. A średnia kwota ulgi podatkowej wynosiła 221 zł. Zobacz też, na jak wysoki zwrot podatku możesz liczyć, korzystając z ulgi na dziecko.

Źródła:

  • https://www.infor.pl/twoje-pieniadze/podatki/6434243,ile-do-odliczenia-w-pit-za-litr-krwi-a-ile-litr-osocza-jak-skorzystac-z-ulgi-podatkowej-dla-krwiodawcow-w-2024.html
  • https://krwiodawcy.org/ulga-podatkowa-dla-hdk
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Zdobywajnajlepsze oferty!
  • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
  • Twórz nowe kosztorysy
  • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto