Fusy z kawy uratują branżę budowlaną?

Beton i fusy po kawie
Czy fusy po kawie mogą wzmocnić beton?, fot. chingraph / NorGal
ikona podziel się
Opublikowano: 14.02.2024 r., 20:30 | Autor: Paulina Zambrzycka
Inżynierom z Australii udało się opracować metodę, dzięki której fusy z kawy mogłyby wzmocnić beton. Specjaliści są przekonani, że recykling odpadów organicznych zmniejszy uzależnienie branży budowlanej od wykorzystywania zasobów naturalnych. Naukowcom udało się przetworzyć fusy w biowęgiel.

Wszystko zaczęło się od kawy

Inżynierowie z Uniwersytetu Royal Melbourne Institute of Technology w Australii udostępnili badanie: „Przekształcanie zużytych fusów kawowych w cenny surowiec zwiększający wytrzymałość betonu”. Na jego podstawie możemy dowiedzieć się, że fusy z kawy stanowią ratunek dla branży budowlanej. Mogą skutecznie wzmocnić beton, co finalnie przyniesie korzyść dla środowiska. Autorom wspomnianego badania udało się oszacować, że każdego roku powstaje nawet 10 miliardów fusów z kawy. W samej Australii jest to ok. 75 milionów odpadów kawowych. Gdyby móc ponownie je wykorzystać, branża budowlana nie musiałaby w tak potwornej ilości emitować metanu do atmosfery. Sprawdź, co znajduje się w betonie, który kupujemy.

Dr Rajeev Roychand z Uniwersytetu RMIT w Australii mówi, że wraz z innymi naukowcami pracuje nad recyklingiem różnych form odpadów organicznych. Większa część odpadów, takich jak fusy do kawy, trafia na wysypiska śmieci. Odpady organiczne odpowiedzialne są za ok. 3% emisji gazów cieplarnianych. – Rozmawiając przy kawie, szukaliśmy różnych metod na to, jak przekształcić odpady organiczne w cenny zasób. Wtedy pomyśleliśmy o fusach – mówi dr Rajeev Roychand. Właśnie od tego zaczęło się badanie inżynierów.

O 30% lepsza wytrzymałość betonu

Naukowcom udało się przetworzyć fusy w biowęgiel. To porowaty materiał w czarnym kolorze, który bogaty jest w węgiel. Okazało się, że biowęgiel na bazie fusów potrafi wzmocnić beton o 30% oraz zastąpić piasek w aż 15% objętości. Badacze wykorzystali do tego proces pirolizy, ustawiając temperaturę na różne poziomy. Najlepiej zadziałało podgrzanie fusów do 350 st. C, bez tlenu. Dr Rajeev Roychand stwierdził, że w ten sposób można podnieść wytrzymałość betonu i sprawić, że jego produkcja będzie przyjaźniejsza dla środowiska. Dzięki modyfikacji termicznej fusów kawowych możliwe jest częściowe zastąpienie piasku w betonie. Aby spełnić wymogi branży budowlanej, ciągle trzeba go przecież wydobywać. – Dzięki fusom można obniżyć zawartość cementu nawet o 10% – przekonuje Rajeev Roychand.

Dzięki odkryciu naukowców można byłoby przyczynić się do ochrony zasobów naturalnych – w tym wspomnianego piasku. Zgodnie z obliczeniami badaczy, biorąc pod uwagę wszystkie materiały eksploatowane przez człowieka, najszybciej i najczęściej wydobywany jest piasek oraz żwir. To właśnie piasek w największej ilości wykorzystywany jest jednak do produkcji betonu. Popyt na piasek w ciągu następnych 40 lat najprawdopodobniej wzrośnie nawet o 45%. Inżynierowie z Uniwersytetu RMIT szacują, że w 2060 roku branża budowlana będzie mieć zapotrzebowanie na piasek w ilości nawet 4,6 mld t rocznie.

Wydobywanie piasku w zrównoważony sposób jest coraz trudniejszym wyzwaniem. Surowiec wykorzystywany do produkcji betonu często pobiera się z jezior i koryt rzek, bo piasek pustynny czy morski się nie nadaje. Nielegalne wydobywanie piasku wpływa niestety na degradację środowiska, a więc jego nadmierną eksploatację. Mimo że piasek to surowiec odnawialny, przez procesy erozji odnawianie go trwa długo. Przyroda już nie daje rady zaspokoić potrzeb dzisiejszego pędzącego świata. Władnie dlatego doskonałym rozwiązaniem w branży budowlanej mogłoby się okazać używanie fusów kawy. Sprawdź ceny materiałów budowlanych w Polsce.

Wiele przedsiębiorstw interesuje się rozwiązaniem

Naukowcy z Australii uważają, że ich odkrycie ma szansę sprawdzić się w niedalekiej przyszłości. Udało im się nawet nawiązać współpracę z kilkoma firmami budowlanymi. Coraz więcej osób wyraża zainteresowanie przekształcaniem odpadów organicznych w cenne zasoby budowlane. Badacze z Uniwersytetu RMIT informują, że obecnie prowadzą liczne konsultacje z firmami zajmującymi się budowlanką – zarówno lokalnymi, jak i zagranicznymi. Ich przedstawiciele wyrażają duży entuzjazm co do zastosowania fusów z kawy w przyszłych inwestycjach. Niektóre projekty są zakontraktowane, a inne już nawet w fazie finalizacji.

Specjaliści zapowiadają, że chcą opracować alternatywne możliwości niż same fusy po kawie, aby poprawić właściwości betonu. Zainteresowani są również wykorzystaniem innych surowców organicznych.

Fusy po kawie
Fusy po kawie jako materiał budowlany?, fot. RasaBasa

Źródła:

  • https://www.bankier.pl/wiadomosc/Fusy-z-kawy-na-ratunek-branzy-budowlanej-Moga-wzmocnic-beton-z-korzyscia-dla-srodowiska-8642107.html
  • https://www.rmit.edu.au/news/all-news/2023/aug/coffee-concrete
  • https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0959652623023636
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Zdobywajnajlepsze oferty!
  • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
  • Twórz nowe kosztorysy
  • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto