Wstrzymano dwie duże stołeczne inwestycje w Warszawie - co dalej?

Widok Muzeum Narodowego i dawnego Pałacu Saskiego
Odbudowa Pałacu Saskiego wciąż jest priorytetem, fot. Fotokon / Wikipedia
ikona podziel się
Opublikowano: 15.03.2024 r., 13:06 | Autor: Paulina Zambrzycka
Nie dojdzie do wybudowania nowego skrzydła Muzeum Narodowego w Warszawie. Nie będzie też nowej siedziby Polskiej Opery Królewskiej w Łazienkach Królewskich. Ministerstwo kultury pod kierownictwem Bartłomieja Sienkiewicza podjęło decyzję o wstrzymaniu tych dwóch dużych inwestycji. Priorytetem jest inne przedsięwzięcie.

Zaniechanie nowej siedziby Polskiej Opery Królewskiej

Nowa władza po wyborach zakomunikowała, że będzie przyglądać się decyzjom podjętym przed poprzedników. Niemal każdy resort musiał wobec tego przeprowadzić audyt. Dokładnie tak samo stało się w ministerstwie kultury kierowanym przez Bartłomieja Sienkiewicza. Ministerstwo postanowiło porzucić plan budowy siedziby Polskiej Opery Królewskiej w Łazienkach Królewskich.

Nowoczesny budynek miał powstać na uboczu parku przy ul. Myśliwieckiej. We wrześniu 2023 roku rozstrzygnięty został konkurs architektoniczny, w którym zwyciężyła pracownia Bolesława Stelmacha. Obiekt wyróżniać się miał latarniami stylizowanymi na roślinne kształty, a także trzema podziemnymi kondygnacjami.

Podsekretarz stanu, Andrzej Wyrobiec, potwierdził, że nie będzie budowy Polskiej Opery Królewskiej. Decyzję podjęto po wspólnych rozmowach i analizach z Łazienkami Królewskimi oraz służbami konserwatorskimi. Nie jest to obecnie pierwszorzędna potrzeba w stolicy, dlatego nie dojdzie do budowy nowej siedziby Polskiej Opery Królewskiej.

Nie powstanie nowe skrzydło Muzeum Narodowego

Nie powstanie również nowe skrzydło Muzeum Narodowego. Obiekt stanąć miał na tyle obecnego gmachu muzeum – od strony parku Na Książęcem i Giełdy Papierów Wartościowych. W 2022 roku pracownia P2PA z Wrocławia zwyciężyła konkurs architektoniczny na projekt nowego skrzydła. Planowano stworzyć trzypiętrowy budynek, który miał być przeszklony i lekki. Powstać w nim miały m.in. pracownie konserwatorskie oraz magazyny zbiorów. W planach były też pracownie digitalizacji.

Na parterze nowego skrzydła powstać miała klimatyczna kawiarnia. Plan był bliski realizacji, zwłaszcza że w listopadzie 2023 roku wydano pozwolenie na budowę nowego skrzydła. Jak przekazała radiu Eska Monika Bala (Dział Komunikacji MNW), na początku 2024 roku przyszło pismo z zaleceniem zaniechania inwestycji wystosowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wobec tego nowe skrzydło Muzeum Narodowego nie zostanie wybudowane.

Pałac od strony Ogrodu Saskiego ok. 1895
Pałac od strony Ogrodu Saskiego ok. 1895, fot. Konrad Brandel

Co z odbudową Pałacu Saskiego?

Bartłomiej Sienkiewicz z Ministerstwa Kultury w rozmowie z PAP potwierdził, że obecnie jednym z priorytetowych przedsięwzięć jest kontynuacja odbudowy Pałacu Saskiego. Skrytykował również poprzedni zarząd spółki za nieumiejętność m.in. skutecznego zabezpieczenia piwnic.

Zachodnia pierzeja placu Piłsudskiego z Pałacem Saskim i Brühla zrekonstruowana będzie w stanie zewnętrznym z sierpnia 1939 roku. Takie było założenie konkursu architektonicznego, które we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich zorganizowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pierwsze miejsce w konkursie na odbudowę zajęła polska pracownia WXCA, która zamierza odtworzyć reprezentacyjną ramę dla placu, a także stworzyć przestrzeń publiczną.

Źródła:

  • https://www.bryla.pl/warszawa-dwie-duze-inwestycje-wstrzymane-palac-saski-bedzie-odbudowany?fbclid=IwAR27Hqa4lXs7b498YbpWPvg8oIGXZuff-7MHEb3l2zOtBvDsX3xEhCfEBBw
  • https://www.bryla.pl/odbudowa-palacu-saskiego-oto-zwycieski-projekt-pracowni-wxca
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Zdobywajnajlepsze oferty!
  • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
  • Twórz nowe kosztorysy
  • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto