Mechaniczne lub ręczne kucie betonu. Jak i kiedy przeprowadzić prace?

Skucie betonu, schodów betonowych, kafelków bądź tynków na ogół wykonuje się podczas generalnego remontu pomieszczeń. Sytuacja ma miejsce wtedy, gdy stare powierzchnie uległy uszkodzeniom, wyglądają nieestetycznie lub zostały niepoprawnie wykonane. Zarówno ręczne kucie betonu młotem, jak i kucie mechaniczne wymagają przynajmniej podstawowego doświadczenia i wykorzystania siły. Prace powinny być starannie zaplanowane i warto wykonać je w taki sposób, by ograniczyć ewentualne uszkodzenia.

Wybór narzędzia będzie podyktowany specyfiką demontowanej powierzchni. Przy mniejszym metrażu i wymaganej dużej dokładności, możemy przeprowadzić ręczne kucie betonu. Jednak na ogół do prac wykorzystuje się specjalne młoty elektryczne. Kucie młotem elektrycznym daje wiele możliwości, nie jest tak uciążliwe, a jednocześnie pozwala na dużą dokładność.

Wybór urządzenia będzie zależny od specyfiki podłoża i powierzchni betonu do demontażu. W niewielkim pomieszczeniu dobrze sprawdzą się proste młoty elektryczne. W pomieszczeniach o większym metrażu można z powodzeniem zastosować młoty pneumatyczne. Drugie rozwiązanie pozwala na uzyskanie większej wydajności. Przy młocie pneumatycznym musimy jeszcze zagospodarować miejsce na kompresor. Urządzenie jest dość drogie w zakupie, jednak możemy je wypożyczyć. Najlepiej sprawdzą się młoty udarowe o większej mocy (ok. 700 W).

Skucie wylewki betonowej, lastryko, kafelków lub betonu zbrojonego wykonujemy zgodnie z instrukcją obsługi wykorzystanego urządzenia. Do prac możemy także zastosować przecinak, który zapewni dużą precyzję. Przed rozpoczęciem prac, bezwzględnie należy zastosować odzież ochronną, usunąć ruchome elementy wyposażenia pomieszczenia i zabezpieczyć te, których nie da się przenieść w inne miejsce. Podczas kucia powstanie dużo gruzu i zanieczyszczeń. Warto zawczasu zaplanować sposób utylizacji odpadów poremontowych. W niektórych przypadkach opłaca się wywiezienie do kontenera, w innych samodzielna utylizacja i przewiezienie na wysypisko śmieci.

Warto podkreślić, że samodzielne, ręczne kucie betonu zbrojonego, płytek, lastryko bądź schodów betonowych może być bardzo ciężkie i czasochłonne. Dlatego wielu inwestorów decyduje się na powierzenie prac doświadczonym firmom remontowo-budowlanym. Cena kucia betonu nie powinna nadmiernie obciążyć kosztów całego przedsięwzięcia remontowego. Co więcej, bez trudu odnajdziemy wykonawców, którzy realizują usługi na terenie większości miejscowości naszego kraju.

Cennik skuwania posadzek – co wpływa na koszt usługi?

Cena kucia betonu zbrojonego, płytek czy posadzek może być dość mocno zróżnicowana. Na stawki za m2 robocizny może wpłynąć kilka podstawowych czynników. Pierwszym z nich jest lokalizacja. Każdy wykonawca może zaprezentować indywidualny cennik skuwania posadzek bądź schodów betonowych. W różnych regionach naszego kraju obowiązują zróżnicowane wyceny prac. Najwięcej za skucie wylewki betonowej czy schodów betonowych zapłacimy w miastach wojewódzkich. Najwyższa cena za m2 obowiązuje w Warszawie. Cennik skuwania posadzek u wykonawców działających w mniejszych miejscowościach niejednokrotnie okazuje się o kilkanaście procent niższy. Atrakcyjne stawki za m2 odnotowuje się głównie w niewielkich miastach i wsiach we wschodniej części kraju.

Na stawki robocizny w pewnością wpłynie też specyfika usługi. Im wyższa czasochłonność i większy stopień skomplikowania, tym na ogół wyższy koszt. Dla przykładu, żmudne kucie schodów betonowych czy skucie betonu zbrojonego przeważnie będzie generować większe wydatki niż skuwanie kafelków. Atrakcyjniejsza cena skuwania płytek wynika głównie z szybszego czasu realizacji.

Cena kucia betonu czy cena skuwania płytek będzie też ściśle skorelowana z rozmiarami zlecenia. Przy dużych przedsięwzięciach (np. kucie posadzki w dużym budynku) inwestor może wynegocjować atrakcyjniejsze stawki za m2. W przypadku niewielkich łazienek o skomplikowanych kształtach, cena skuwania płytek bądź usuwania betonu może być już odczuwalnie wyższa (w przeliczeniu za m2 robocizny).

Na ręczne kucie betonu i kucie młotem złożyć się mogą również usługi dodatkowe. Niektóre firmy wykonują usługi kompleksowe. W tym przypadku cena kucia betonu może obejmować wywiezienie do kontenera. Utylizacja gruzu powstającego po wykonaniu prac to ważny element wyceny, który warto wziąć pod uwagę. Jeśli usługodawca oferuje wyłącznie samą usługę kucia, inwestor musi samodzielnie zutylizować gruz.

Ostatnim, bardzo istotnym czynnikiem jest doświadczenie i renoma wykonawców. Cena skuwania płytek czy stawki za ręczne kucie betonu wykonane przez doświadczoną firmę, będzie wyższa w porównaniu do kosztów początkującego wykonawcy. Wyższe stawki niejednokrotnie wiążą się z krótszym terminem realizacji oraz mniejszym ryzykiem niedoróbek. Usługi realizowane w terminie priorytetowym mogą być wycenione nieco wyżej.

Utylizacja gruzu. Jak pozbyć się gruzu po remoncie?

Skucie wylewki, lastryko czy posadzek wygeneruje dużą ilość niepotrzebnego gruzu. Jego utylizacja może być przeprowadzona na kilka sposobów. Pierwszym i najłatwiejszym jest wynajęcie firmy, która wykona kucie wraz z usługą sprzątania. Rozwiązanie choć bardzo wygodne dla inwestora, może pociągnąć za sobą nieco większe wydatki.

Druga opcja utylizacji polega na samodzielnym wywiezieniu gruzu. Jest to opcja najtańsza, ale wymaga większego zaangażowania czasu i pracy inwestora. Gruz można nasypać do worków lub wiader i przetransportować na przyczepie do najbliższego punktu odbioru odpadów budowlanych. Przy większej inwestycji remontowej (dużej liczbie gruzu), samodzielne wywiezienie odpadów może być dość problematyczne. Dlatego można zorganizować wywiezienie do kontenera. W większych miastach znajdziemy wiele firm, które oferują wypożyczenie kontenerów na gruz. Cena usługi będzie zależna od pojemności kontenera i czasu wynajmu. Po napełnieniu zbiornika, firma zabiera kontener wraz ze zgromadzonymi w nim odpadami z posadzki betonowej.

Kolejny sposób to wynajęcie firmy, która zajmie się sprzątaniem odpadów poremontowych. Jest to opcja dość wygodna dla inwestora, jednak może wygenerować największe wydatki. Firma sprzątająca szybko usunie gruz z terenu inwestycji, jednak musimy oddzielnie opłacić fachowców od kucia i fachowców od sprzątania. W praktyce może to być bardziej kosztowne, niż zamówienie wykonawcy wykonującego usługę kompleksową. Dodatkowym mankamentem może okazać się czas oczekiwania na firmę, która wykona pełne sprzątanie i zutylizuje gruz.