Jak temperatura barwowa światła wpływa na nas i nasz dom?

Światło otacza nas niemal bezustannie. Może być dzienne, sztuczne, delikatne, intensywne, ciepłe, zimne czy kolorowe. Jednak mimo że jest ono nieodłączną częścią naszego życia, wciąż mało osób zdaje sobie sprawę, jak ważną odgrywa ono rolę w codziennym funkcjonowaniu. Tymczasem wpływa ono na regulację dobowego rytmu życia, aktualne samopoczucie, komfort patrzenia czy odbiór nastroju otoczenia, w którym się znajdujemy.

Barwa światła wywiera wpływ nie tylko na nas, ale i na nasze wnętrza, gdyż w zależności od niej ludzkie oko może inaczej odbierać kolory. Stąd też niedopasowanie temperatury barwowej światła może sprawić, że optycznie meble stracą swój blask, a ściany zmienią kolor. Dlatego też dobór właściwego oświetlenia powinien być jednym z fundamentalnych aspektów podczas urządzania domu czy mieszkania.

Jak sprawdzić barwę światła LED-ów?

Wiele osób odwiedzając sklep z oświetleniem LED taki jak https://www.salonled.pl/pl/ , ma problem z odczytaniem oznaczeń na opakowaniach żarówek, taśm świetlnych czy opraw zintegrowanych. Najczęściej znajdziemy tam następujące informacje:

  • Moc (W) - wartość ta podana w watach określa, ile dane źródło światła zużywa energii elektrycznej. Może także mieć wpływ na moc światła (im wartość wyższa, tym światło może być jaśniejsze, jednak nie jest to regułą).
  • Napięcie (V) - wartość określona w voltach ma wskazać, przy jakim napięciu prądu dane źródło światła będzie działać bezpiecznie i prawidłowo.
  • Jasność światła (lm) - wartość w lumenach wskazuje, jak mocne (jasne) światło emitowane jest przez dane źródła światła.
  • Temperatura barwowa (K) - wartość określona w kelwinach podaje do wiadomości, jaka barwa światła jest emitowana przez źródła światła. Skala ta występuje w przedziale od 1000 K (światło ciepłe) do 10000 (światło zimne). Oświetlenie LED przeznaczone do użytku domowego zazwyczaj występuje w przedziale od ok. 3000 K do 7000 K.

Jak już zauważyliście, jeśli chodzi o możliwość wyboru barwy światła, najważniejszym wskaźnikiem jest liczba Kelwinów (lub zakres, w przypadku oświetlenia z funkcją regulacji temperatury barwowej).

żarówka LED z barwą ciepłą
Barwa światła LED: Ciepłe vs. Zimne światło - Znaczenie temperatury barwowej

Najpopularniejsze barwy światła do zastosowania w mieszkaniu

Jeśli właśnie jesteś w trakcie urządzania mieszkania, to pamiętaj: temperatura światła ma znaczenie! Jej właściwy dobór będzie mieć w przyszłości znaczenie dla naszego komfortu użytkowania poszczególnych pomieszczeń.

Jeśli nie jesteś pewien, czy wybrać światło ciepłe, czy zimne, to poniżej znajdziesz wskazówki, jak dopasować temperaturę barwową do Twoich wnętrz:

Światło ciepłe

Zakres w skali: 2700K - 3500K

Każdy, kto miał w domu tradycyjną żarówkę, doskonale wie, o jaki rodzaj światła chodzi. Barwa światła ciepła sprawia, że czujemy się zrelaksowani, a otoczenie wydaje się przytulne. Dłuższe przebywanie we wnętrzu wypełnionym ciepłym światłem, może sprawić, że staniemy się głęboko wyciszeni, a nawet senni.

Taśmy i żarówki LED o barwie ciepłej idealnie sprawdzą się jako światło dekoracyjne w pomieszczeniach przeznaczonych do odpoczynku, tj. w salonie, sypialni czy łazience z wanną. Natomiast nie jest zalecane jako światło główne czy robocze, gdyż optycznie zdaje się ciemniejsze i nie sprzyja skupieniu się na wykonywanej pracy (raczej nas rozleniwi).

pomieszczenie oświetlone ciepłą barwą światła
Barwa światła LED: Ciepłe vs. Zimne światło - Znaczenie temperatury barwowej

Światło lekko ciepłe

Zakres w skali: 3500K - 4000K

Z jakiegoś powodu jesteśmy tak ukształtowani, że lepiej czujemy się w ciepłym świetle. Natomiast z drugiej strony, to światło dzienne, neutralne daje nam energię i motywuje do pracy. Dlatego też lekko ciepłe światło jest najbardziej uniwersalnym wyborem, który sprawdzi się jako główne oświetlenie każdego wnętrza, zarówno kuchni i łazienki, jak i salonu czy biura.

Światło o lekko ciepłej barwie jest jasne, dobrze eksponuje kolory ścian i mebli i pozytywnie wpływa na narząd wzroku. Nie usypia, ale też nie rozdrażnia. Doskonale nadaje się jako światło do czytania lub nad biurkiem czy blatem kuchennym. Ciekawostką jest fakt, że w takiej barwie potrawy wyglądają bardziej apetycznie.

barwa ciepła światła w pomieszczeniu
Barwa światła LED: Ciepłe vs. Zimne światło - Znaczenie temperatury barwowej

Światło białe (neutralne)

Zakres w skali: 4000K - 6000K

Barwa neutralna jest najbardziej zbliżona do światła słonecznego, dlatego też działa pobudzająco, zapewnia lepsze skupienie i motywuje do pracy. Takim rodzajem światła najczęściej oświetla się sklepy, biura, hale sportowe, baseny i inne budynki użytku publicznego.

W mieszkaniu neutralna barwa światła sprawdzi się jako światło robocze (nad blatem i biurkiem), a także w korytarzu czy w łazience (gwarantuje najlepsze odwzorowanie barw, co szczególnie docenią panie robiące codziennie makijaż).

barwa neutralna światła w aranżacji wnętrza
Barwa światła LED: Ciepłe vs. Zimne światło - Znaczenie temperatury barwowej

Światło zimne

Zakres w skali: 6000 K <

Gdy chodzi o światło w barwie zimnej, to zdania są mocno podzielone. Większość architektów wnętrz uważa, że powinno się unikać stosowania go w mieszkaniach. Wynika to z faktu, że działa ono silnie pobudzająco, a nawet drażniąco. Co więcej, daje poczucie chłodu. Jednak właściwie dopasowane, może posłużyć za światło dekoracyjne, np. w łazience.

Oświetlenie o zimnej barwie nie jest bezużyteczne — wręcz przeciwnie, znajduje zastosowanie tam, gdzie zachodzi potrzeba dużej jasności, tj. w halach produkcyjnych, gabinetach zabiegowych, warsztatach czy magazynach.

zimny kolor światła
Barwa światła LED: Ciepłe vs. Zimne światło - Znaczenie temperatury barwowej

Zimna vs. Ciepła barwa światła - Podsumowanie

Właściwie dobrana temperatura światła sprawia, że czujemy się dobrze w danym pomieszczeniu lub podczas wykonywania konkretnych czynności. W mieszkaniach stosuje się zazwyczaj ciepłe światło jako dekoracyjne, lekko ciepłe jako oświetlenie główne, a także neutralne światło jako robocze. Natomiast niezalecana jest barwa zimna, która może niekorzystnie wpłynąć na nasze samopoczucie.

W każdym pomieszczeniu warto zdecydować się na kilka źródeł światła o różnych temperaturach barwowych, dzięki czemu będziemy mogli dostosować światło do naszych aktualnych potrzeb. Kupując oprawy lub żarówki LED, pamiętajmy, aby zawsze sprawdzić ilość kelwinów informującą nas o barwie światła. Odpowiednie oświetlenie to klucz do udanej aranżacji i komfortu przebywania we wnętrzu!

ikona podziel się Przekaż dalej