Blacha na rąbek na dachy i nie tylko

Blacha na rąbek tworzy na dachu wzór, który wyglądem przypomina panele blachy połączone rąbkiem. Z tego względu najlepiej prezentuje się na nieskomplikowanych dachach o dużej powierzchni. Stopień nachylenia nie gra większej roli z punktu widzenia możliwości jej zastosowań, jednak najlepiej oddaje swoje piękno na bardziej stromych połaciach. Ponadto blacha na rąbek doskonale sprawdzi się również jako element dekoracyjny elewacji. W tym celu najlepiej obejrzeć domy zaprojektowane w stylu „nowoczesnej stodoły”, w których wizualna granica między zadaszeniem a ścianami szczytowymi została celowo zatarta.

Blacha na rąbek – jak dobrze wybrać?
Blacha na rąbek – jak dobrze wybrać?

Przede wszystkim jakość!

Blacha na rąbek wykonywana jest ze stali ocynkowanej lub aluminium, najczęściej o grubości 0,5 mm. Te pokrycie dachowe nie lubi kompromisów, kluczem do oczekiwanego efektu i wieloletniej żywotności dachu jest:

  • jakość stali, (gwarancją jest renomowany producent, np. Blachy Pruszyński),
  • wysokojakościowe powłoki ochronne, (np. PURMAT, PURLAK lub PURMAX),
  • wykończenie dachu zgodnie ze sztuką dekarską.

W celu zminimalizowania popełnienia błędu, sprawdź czy panel na rąbek wyposażony jest w ułatwienia takie jak, np. gotowe zamki czy otwory montażowe lub maszynowo wycięte zamki do montażu znajdujące się na listwie startowej. Wszystkie niedokładności powstałe podczas montażu czy wybór niskojakościowych, tanich powłok ochronnych dadzą się we znaki w niedalekiej przyszłości, a sama wymiana fragmentów lub miejscowe prace serwisowe z pewnością nie dodadzą urody.

Blacha na rąbek – jak dobrze wybrać?
Blacha na rąbek – jak dobrze wybrać?

Poznaj nowy „look” blachy płaskiej

Dziś inwestorzy, którzy zdecydowali się na dach w technologii na rąbek mają znacznie więcej dostępnych rozwiązań niż sama blacha płaska. Przykładowo, przetłoczenia w postaci nanofali, mikrofali oraz mikrotrapezu, wprowadzone do oferty firmy Blachy Pruszyński, pozwoliły uzyskać ciekawy efekt wizualny, a także poprawić parametry techniczne tego pokrycia wynikające z rozszerzalności termicznej. Jeżeli decydujesz się na blachę płaską, ryzyko powstania pofalowań będzie zminimalizowane jeżeli blacha będzie miała większą grubość (0,7mm). Warto wiedzieć, że powłoki ochronne dostępne są w różnych kolorach, więc twój dach nie musi być w odcieniach koloru stalowego a na przykład w modnym grafitowym z matowym wykończeniem. Wybór pasujących do niego okien, drzwi i innych elementów to już prosta droga, aby utworzyć indywidualny styl budynku.

Blacha na rąbek – jak dobrze wybrać?
Blacha na rąbek – jak dobrze wybrać?

Blacha w technologii na rąbek dostępna jest w formie paneli o szerokości 50-55 cm, a ich długość można dopasować w zależności od wielkości dachu oraz indywidualnych potrzeb inwestora. Zwróć uwagę na warunki gwarancji oraz czy produkt został odpowiednio zabezpieczony do transportu i rozładunku. Zapoznaj się z zaleceniami dotyczącymi konserwacji blachy i jakich czynności i narzędzi należy unikać. Pamiętaj, że długość trwania gwarancji jest proporcjonalna do jakości, a więc na panele na rąbek, pokryte najlepszą powłoką, zakupione u sprawdzonego producenta możemy uzyskać nawet do 50 lat gwarancji. Jest to inwestycja warta twojego miejsca oraz spokoju, do którego wracasz z radością.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej