Produkcja i surowce

Różnice pomiędzy wspomnianymi rodzajami pokrycia są efektem zastosowania odmiennych surowców oraz procesów technologicznych. Do wytworzenia dachówki cementowej używana jest praktycznie woda, piasek, które są podstawowym budulcem, oraz cement i farby. Dachówki ceramiczne wypalane są z naturalnej gliny z domieszką różnych minerałów, tlenków lub szkliwa. To sprawia, że dachówki ceramiczne, jak i cementowe są produktami ekologicznymi.

Dachówka cementowa jest „młodszą siostrą”, a równocześnie największą konkurentką dachówki ceramicznej. Gotowy produkt wizualnie bardzo przypomina dachówkę ceramiczną i najczęściej jest nie do odróżnienia z dalszej odległości. Głównie dzięki stosowaniu w technologii cementowej, coraz lepszych powłok, które wygładzają powierzchnię tych produktów. W przypadku marki CREATON oferowane są dwie innowacyjne powłoki: matowa PLANAR oraz błyszcząca DURATOP PRO.

Dachówka ceramiczna czy cementowa – którą wybrać?
Dachówka ceramiczna czy cementowa – którą wybrać?

Waga i funkcjonalność

Oba rodzaje dachówek zaliczają się do tak zwanych pokryć ciężkich. Różnią się one jednak od siebie pod względem wagi. Zakłada się, iż ciężar dachówek ceramicznych to około 50-80 kg na m2, podczas gdy cementowych 40-50 kg na m2. Dlatego przy wyborze produktu na dach należy obowiązkowo wziąć pod uwagę to na jakie obciążenie pozwala jego konstrukcja. W niektórych sytuacjach lepszym rozwiązaniem mogą okazać się lżejsze dachówki cementowe.

Na korzyść posiadających większą wagę dachówek ceramicznych przemawia natomiast fakt, iż cięższe pokrycie oferuje skuteczniejszą izolację akustyczną i jest bardziej odporne na działanie wiatru. Ciężar takiego pokrycia sprawia, że jest to jedno z najodporniejszych wśród dostępnych na rynku rozwiązań. Taki dach jest w stanie stawić opór nawet bardzo silnemu wiatrowi. Dodatkowo wytrzymałość połaci ceramicznej lub cementowej zwiększają spinki i klamry.

Dla części inwestorów znaczenie będzie mieć wymagany minimalny kąt nachylenia połaci. W przypadku dachówek ceramicznych jest on zazwyczaj mniejszy. Przykładowo modele ceramiczne CREATON, takie jak: SIMPLA czy TITANIA mogą być stosowane w przypadku kąta nachylenia połaci wynoszącego już 10°. Wyjątkiem na rynku są popularne modele producenta FUTURA, SINFONIE czy barwiona w masie PREMION, które można instalować już od 7°.

Dachówka ceramiczna czy cementowa – którą wybrać?
Dachówka ceramiczna czy cementowa – którą wybrać?

Kolor, rozmiar i kształt

Dachówka ceramiczna jest pokryciem o długich tradycjach. Na rynku znajdziemy więc modele nowoczesne, w ofercie CREATON między innymi płaską SIMPLA czy półpłaską KODA oraz inspirowane architekturą historyczną, na przykład holenderkę płaską TITANIA czy esówkę SINFONIE. Również w zakresie dostępnych odcieni oraz rozmiarów, dachówki ceramiczne oferują więcej możliwości. Na to rozwiązanie powinni się więc zdecydować inwestorzy, którym zależy na oryginalnym wyglądzie dachu. Przykładowo oferta dachówek ceramicznych marki CREATON obejmuje ponad 250 kombinacji modeli, kolorów i powierzchni.

W przypadku dachówek cementowych wybór jest nieco mniejszy. Nie będziemy mieć jednak trudności z zakupem dachówek w najpopularniejszych kształtach oraz barwach. Dostępne są nowoczesne dachówki płaskie, jak KAPSTADT czy profilowane – GÖTEBORG i HEIDELBERG w klasycznej czerwonej kolorystyce, modnej czerni lub odcieniach szarości. Decydując się na konkretny model i kolor, warto również zwrócić uwagę na pokrycia zastosowane na innych budynkach w najbliższym otoczeniu oraz ewentualne wytyczne zawarte w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.

Dachówki ceramiczne dostępne są w bogatej gamie rozmiarów. Obok dachówek powszechnie zwanych dzisiaj wielkoformatowymi, takich jak popularna na rynku ceramiczna dachówka SIMPLA, mająca 300 x 500 mm lub TITANIA i BALANCE, które przekraczają swoimi wymiarami ten imponujący format znajdziemy też wiele modeli posiadających mniejsze gabaryty – holenderki płaskie (HARMONIE), esówki (MELODIE), marsylki (RATIO) oraz płaskie (DOMINO). Najmniejszymi dachówkami pozostają niezmiennie ceramiczne karpiówki. Z kolei dachówki cementowe oferują rozmiar wynoszący ok. 334 x 420 mm, to wymiary dachówek marki CREATON – KAPSTADT, GÖTEBORG i HEIDELBERG.

Dachówka ceramiczna czy cementowa – którą wybrać?
Dachówka ceramiczna czy cementowa – którą wybrać?

Wytrzymałość i odporność na zabrudzenia

Wśród największych zalet dachówek ceramicznych wymieniana jest ich trwałość oraz żywotność. Jednak modele cementowe tylko nieznacznie ustępują im pod tym kątem. Dachówki ceramiczne (posiadające powierzchnię angobowaną lub glazurowaną) gwarantują najskuteczniejszą ochronę przed zabrudzeniami oraz porastaniem dachu przez mech. To po nie powinniśmy więc sięgnąć w sytuacji, gdy nasz dom ulokowany jest w pobliżu lasu. Ten rodzaj dachówek nie wymaga także szczególnych zabiegów konserwacyjnych. Jak podkreśla Ryszard Mayer, Regionalny Dyrektor Sprzedaży CREATON Polska – jeśli dachówki zostaną właściwie ułożone, z zachowaniem prawidłowej wentylacji połaci, nie wymagają praktycznie żadnych zabiegów pielęgnacyjnych. Niestraszne im wichury i trudne warunki atmosferyczne.

Przy podejmowaniu decyzji znaczenie może mieć jakie warunki atmosferyczne panują w regionie, w którym znajduje się nasz dom. Przykładowo na terenach, gdzie występują gwałtowne i częste wahania pogody, odpowiedniejszym wyborem będzie dachówka cementowa, lepiej znosząca zmiany temperatury.

Cena i gwarancja

Proces wytworzenia dachówki cementowej jest prostszy, a tym samym tańszy niż dachówki ceramicznej. Gotowy produkt nadal posiada jednak bardzo dobre parametry. Dachówki cementowe są więc rozwiązaniem bardziej ekonomicznym, które przełoży się na mniejszy koszt całej inwestycji. Montaż obu rodzajów pokrycia przebiega niemal identycznie, więc nie ma wpływu na wycenę pracy dekarza.

Z racji, iż dach jest inwestycją na lata, podczas podejmowania decyzji warto zwrócić uwagę także na okres gwarancji obejmujący rozważane produkty. Niemal zawsze jest on dłuższy dla dachówek ceramicznych i w niektórych przypadkach może obejmować nawet do 50 lat, jak ma to miejsce w przypadku marki CREATON. Producent oferuje jeden z najdłuższych okresów na rynku. Dla dachówek cementowych zwykle wynosi on do 30 lat.

Jak podkreśla ekspert, Ryszard Mayer – produkowana przez nas dzisiaj dachówka cementowa posiada 30-letnią gwarancję, co wcale nie oznacza konieczności wymiany pokrycia zaraz po tym okresie. Na podstawie obserwacji użycia naszych produktów jesteśmy przekonani, że dachy pokryte dachówką cementową mogą wytrzymać nie 30 czy 40, a raczej 50 lat.

Po tym okresie ewentualna wymiana częściowych elementów pokrycia wykonanego z dachówki ceramicznej, jak i cementowej będzie stosunkowo prosta. Ponadto, gdy dachówka cementowa pozostaje nietknięta, ale jej barwa nam się opatrzyła, czy też w wyniku działania czynników atmosferycznych wyblakła, można stworzyć nowy kolor aplikując specjalną farbę. Ten sposób renowacji dachu nadaje mu kolejny żywot, bez naruszania konstrukcji i kosztownych wymian.

Dachówka ceramiczna czy cementowa – którą wybrać?
Dachówka ceramiczna czy cementowa – którą wybrać?

Więcej szczegółowych informacji oraz ciekawych inspiracji na temat dachów wykonanych z dachówek ceramicznych lub cementowych można znaleźć na stronie www.creaton.pl/blog.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej