Stomatologia – dziedzina, która będzie się rozwijać

Wartość rynku usług stomatologicznych w Polsce wyniosła w 2020 roku aż 8,6 miliarda złotych (szacunki obejmowały segment publiczny i prywatny). Przez specjalistów uważany jest on za jeden z najszybciej rozwijających się rynków w Europie, być może ze względu na dominację prywatnych podmiotów.

Wpływ na taki stan rzeczy z pewnością mają zmiany zachodzące w społeczeństwie – równe i piękne zęby są swego rodzaju wyznacznikiem statusu. Nic zatem dziwnego, że kierunki związane ze stomatologią są oblegane, a ich absolwenci nie mają problemu ze znalezieniem pracy!

Dlaczego warto zostać higienistą lub asystentką stomatologiczną i jak to zrobić?
Dlaczego warto zostać higienistą lub asystentką stomatologiczną i jak to zrobić?

Możliwości pracy w stomatologii

W zależności od naszego wykształcenia i zawodowych kwalifikacji, mamy różne możliwości zawodowe. Poznajmy niektóre z pożądanych stanowisk!

Technik dentystyczny

Technicy dentystyczni produkują protetykę dentystyczną. Ich praca obejmuje mosty, korony czy protezy, a niektórzy specjalizują się w aparatach ortodontycznych i ceramice.

Lekarz Stomatolog ogólny (DDS)

Lekarz stomatolog ogólny musi zdobyć wykształcenie na poziomie doktora. Zajmuje się on szeroko rozumianymi usługami dla zdrowia jamy ustnej swoich pacjentów. W swojej pracy koncentruje się na zapobieganiu i zatrzymywaniu chorób.

Ortodonta

Ortodonci z kolei to specjaliści od pozycjonowania szczęk i zębów. Posługują się aparatami ustnymi i metodami strategicznymi do prostowania i wyrównywania zębów. Mogą też zdecydować się na pracę w szpitalu, gdzie pomagają i konsultują się z pacjentami z urazami szczęki.

Asystentka stomatologiczna

Asystentka stomatologiczna asystuje w pracy lekarza stomatologa. Zajmuje się między innymi sterylizacją sprzętu, przygotowywaniem i opracowywaniem zdjęć rentgenowskich oraz dobieraniem odcisków/form zębów pacjentów. Do zadań asystentki należy także prowadzenie pacjentów przez procedury i instruowanie ich w zakresie pielęgnacji jamy ustnej.

Osoby z większym doświadczeniem zajmują się także znieczulaniem miejscowym, aplikacją uszczelnień i fluoru. Asystentki są często odpowiedzialne za planowanie wizyt i pomoc przy innych zadaniach biurowych.

Higienistka stomatologiczna

Nieco większą odpowiedzialność biorą na siebie higienistki stomatologiczne. Do ich obowiązków należy bowiem czyszczenie zębów, badanie pacjentów pod kątem objawów chorób jamy ustnej i zapewnienie profilaktycznej opieki. Higienistki starają się również kształcić pacjentów ze sposobów poprawy zdrowia jamy ustnej.

Warto tu dodać, że w zawodzie higienistki i asystentki stomatologicznej w następnych latach przewiduje się ok. 20% wzrost zapotrzebowania na rynku pracy.

Asystentka i higienistka stomatologiczna: jaką szkołę wybrać?

Jak mogliśmy już zauważyć, zawód higienistki i asystentki stomatologicznej jest bardzo pożądany, co przekłada się na ilość ofert pracy. Osoby, które czują się dobrze w tematach medycznych i chcą szybko znaleźć zatrudnienie, powinny więc zainteresować się tymi właśnie branżami.

Zastanówmy się jednak najpierw, jakie wykształcenie będzie potrzebne na wspomnianych stanowiskach. Możemy się miło zaskoczyć, ponieważ aby zostać higienistką lub asystentką stomatologiczną, nie musimy kończyć szkoły wyższej. Wystarczy odpowiedni kierunek w szkole policealnej!

Na czym koncentruje się szkoła dla higienistki stomatologicznej? Słuchacze na tym kierunku uczą się dokonywania bieżących przeglądów uzębienia, wykonywania zabiegów profilaktyczno-leczniczych i wielu innych. Nauka trwa dwa lata i kończy się egzaminem zewnętrznym. Po uzyskaniu dyplomu możemy starać się o pracę w:

  • zakładach stomatologicznych,

  • oddziałach chirurgii szczękowej,

  • klinikach i poradniach dentystycznych,

  • gabinetach mieszczących się w szkołach podstawowych i średnich.

Jest również możliwość założenia własnej działalności gospodarczej.

Natomiast szkoła dla asystentki stomatologicznej - policealna.gowork.pl/asystentka-stomatologiczna-z-ortodoncja ma w swoim programie takie przedmioty jak anatomia, fizjologia i patofizjologia narządu żucia, techniki pracy w gabinecie dentystycznym czy materiałoznawstwo. Zatrudnienie po tym jednorocznym kierunku, możemy znaleźć w:

  • gabinetach stomatologicznych,

  • firmach zajmujących się dystrybucją asortymentu stomatologicznego,

  • poradniach i klinikach dentystycznych,

  • oddziałach chirurgii szczękowej,

  • hurtowniach stomatologicznych.

Zarobki

Na koniec przeanalizujmy sobie możliwości zarobkowe w danych zawodach. Oczywiście wiele zależy od miasta i miejsca zatrudnienia, formy umowy czy doświadczenia. Możemy jednak przyjąć, że średnia pensja dla:

  • asystentki stomatologicznej wynosi 3220 złotych brutto,

  • higienistki stomatologicznej wynosi 3380 złotych brutto.

Najlepiej wynagradzani pracownicy zarabiają powyżej 4 tysięcy złotych. Co ważne, nie musimy ograniczać naszej kariery zawodowej wyłącznie do swojego kraju. W państwach takich jak Niemcy, Szwecja, Norwegia czy Hiszpania średnie pensje na wymienionych stanowiskach sięgają nawet kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie.

ikona podziel się Przekaż dalej