Hydroizolacja tarasu - dlaczego należy ją wykonać?

Specyfiką tarasów i balkonów jest ciągłe wystawienie ich powierzchni nie tylko na działanie wody pochodzącej z opadów i śniegu, ale także na mrozy. Niskie temperatury powodują zamarzanie wody penetrującej szczeliny znajdujące się w materiałach, co może prowadzić do ich pękania i niszczenia konstrukcji tarasu czy balkonu. Nawet zadaszenie tarasu nie rozwiązuje problemu (choć może uczynić go mniej dotkliwym), bowiem wilgoć podchodzi do konstrukcji od gruntu.

Naprawa tak zniszczonego tarasu czy balkonu jest niezwykle trudna i wiąże się zwykle z koniecznością zerwania płytek czy desek - a i to nie gwarantuje sukcesu. Drewno konstrukcyjne może się bowiem okazać całkowicie zniszczone, popękane lub spleśniałe. Trzeba również pamiętać, że jeśli mamy zadaszenie tarasu i zabudowę, to je również należy wówczas rozebrać. Jedynym sposobem na zapobieganie niszczeniu balkonu lub tarasu jest więc hydroizolacja, którą należy wykonać już w czasie budowy.

budowa tarasu
budowa tarasu

Jak wybrać materiały do hydroizolacji tarasu?

Hydroizolacja tarasu powinna składać się z przynajmniej dwóch warstw - warstwy głównej i warstwy rozdzielającej. Choć niektóre poradniki mówią nawet o dziewięciu, to jednak te dwie wystarczą w zupełności, aby ochronić taras oraz jego zabudowę i zadaszenie przed niszczeniem. Wybór materiałów izolacyjnych będzie zależał w głównej mierze od powierzchni tarasu - im jest ona większa, tym większe są obciążenia znoszone przez jego płytę, a więc materiały izolacyjne powinny cechować się większą elastycznością. 

Główna izolacja tarasu

Ma za zadanie chronić całą konstrukcję tarasu przez wilgocią gdyby uszkodzeniu uległa warstwa druga, czyli rozdzielająca. Obejmuje więc całość konstrukcji i powinna być wyprowadzona poprzez narożniki aż na strefę cokołową ściany domu, co chroni przed wnikaniem wody poprzez szczelinę między tarasem a budynkiem. Zwykle do jej wykonania używa się materiałów bitumicznych - są nimi membrany samoprzylepne lub papy termozgrzewalne.

Należy pamiętać, iż papę termozgrzewalną nakłada się bezpośrednio do podłoża bez konieczności stosowania folii paroszczelnej. Zaletą membran jest natomiast ich wysoka elastyczność, dzięki której można nakładać je na bardzo duże powierzchnie oraz tarasy o skomplikowanych kształtach; można je też układać na zimno.

Warstwa rozdzielająca

Tę warstwę kładziemy aby zapewnić równomierne rozmieszczenie ciśnienia, które powstaje w wyniku parowania wilgoci pod wpływem wysokich temperatur. Ma ona postać maty drenującej albo włókniny technicznej. Kiedy natomiast dochodzi do wychłodzenia tarasu (na przykład nocą), para wodna znajdująca się pod matą skrapla się, spływając po warstwie głównej hydroizolacji, skąd jest odprowadzana na zewnątrz.

Inne warstwy izolacji

Hydroizolacja tarasu może obejmować także inne elementy:

  • docieplenie,
  • warstwę dociskową - dociska swoim ciężarem warstwy izolacji znajdujące się pod nią i przenosi obciążenia użytkowe,
  • poślizgową - umożliwia swobodne przesuwanie się względem siebie ocieplenia i warstwy dociskowej,
  • izolacja podpłytkowa - chroni powłokę dociskową przez wodą przenikającą przez spoiny znajdujące się między płytkami,
  • płytki - także stanowią element hydroizolacji tarasów, pod warunkiem, że są dobrej jakości i prawidłowo położone z użyciem zaprawy elastycznej.

Nawet najlepiej wykonana hydroizolacja tarasu straci swoje właściwości, jeśli spoiny między płytkami zostaną wykonane niezgodnie ze sztuką budowlaną - na to należy zwrócić szczególną uwagę. Zaprawa uszczelniająca powinna być więc wykonana z materiałów elastycznych, ale również położona w bezdeszczowy dzień i chroniona przed wilgocią aż do całkowitego wyschnięcia masy.

Staranne wykonanie hydroizolacji tarasu ma szczególne znaczenie wtedy, gdy znajduje się on nad pomieszczeniem - wówczas popełnione błędy w izolacji mogą nas kosztować bardzo drogo. Przedostanie się wilgoci do wewnątrz konstrukcji budynku może skutkować powstawaniem na ścianach i stropach pleśni i grzybów, szczególnie szkodliwych nie tylko dla samej konstrukcji domu, ale również dla zdrowia jego mieszkańców.

Dlatego też w przypadku tarasów znajdujących się nad pomieszczeniem warto pokusić się o zlecenie wykonania izolacji przez specjalistyczną firmę - nawet jeśli mamy zabudowę i zadaszenie tarasu. 

Taras z zadaszeniem i zabudową - czy izolacja jest konieczna?

Choć taras zadaszony i zabudowany jest szczelny, a jego nawierzchnia nie jest poddawana działaniu wody, to jednak również na nim trzeba wykonać izolację, i to z kilku powodów:

  • zawsze istnieje możliwość zalania podłogi wodą do podlewania kwiatów, zmywania jego powierzchni czy też spożywanymi na nim napojami,
  • źródłem wody może być samo podłoże, na którym wspiera się konstrukcja płyty,
  • w czasie ulewnych deszczów woda opadowa spływa po zadaszeniu i ścianach zabudowy, może więc podsiąkać pod konstrukcję.

Powłoki hydroizolacji uszczelniającej powinny więc być wykonane dokładnie tak samo jak w przypadku tarasu niezabudowanego

Niezależnie od tego czy taras lub balkon znajdują się nad pomieszczeniem czy na poziomie gruntu, czy zostały wykonane zabudowa i zadaszenie tarasu czy też nie - prawidłowo wykonana hydroizolacja pozwoli zachować ich doskonały stan na długie lata i ochronić je przed szkodliwym wpływem zmiennych warunków atmosferycznych. Sprawdź także ofertę zadaszeń do tarasów renomowanego producenta Tarasola.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej