Naturalne materiały - nieśmiertelny trend w aranżacji wnętrz

Moda szybko mija i się zmienia - jednak nie zawsze i nie w każdej dziedzinie. W przypadku aranżacji wnętrz często jakiś trend na tyle przypada do gustu projektantów i użytkowników, że pomimo upływu czasu wciąż trwa. Jednym z nich jest wykorzystanie naturalnych materiałów, w tym szlachetnego drewna.

Drewno wykorzystuje się w najróżniejszych aranżacjach. Odnajdziemy jego ślady w stylu industrialnym i boho, w nowoczesnym i minimalistycznym, w glamour i rustykalnym. Jest to materiał uniwersalny, który podkreśla naturalny charakter i przytulność pomieszczenia, a gdy trzeba nadaje mu surowości.

Warto jednak pamiętać, że drewno ze względu na cechy materiału nie sprawdza się idealnie w każdym pomieszczeniu - szczególnie odradzamy jego stosowanie w miejscach, w których może mieć styczność z wodą, tj. w łazienkach czy w kuchniach. W takich przypadkach wybiera się szczególnie odporne gatunki drewna, na dodatek trzeba o nie właściwie dbać.

Czy oznacza to, że musimy rezygnować z tego designu? Nie! Zamiast naturalnego drewna możemy bowiem wybrać płytki drewnopodobne.

Czym są płytki drewniane? W jakich pomieszczeniach się sprawdzają?

Płytki drewniane (zwane również drewnopodobnymi) są wytwarzane jak każda płytka - z ceramiki lub gresu. Charakterystyczny jest jednak ich wygląd, który do złudzenia przypomina naturalne drewno, oddając jego barwy oraz wyjątkowe wzory słojów. Do wyboru mamy kafelki o naprawdę wielu wzorach, kolorach i imitujące różnorodne rodzaje drewna. Możemy postawić na podobne do zwykłych desek lub też do ultramodnych przypominających retropodłogi w jodełkę. Płytki mogą być gładkie, lakierowane lub też z efektem "meszku".

Możemy zdecydować się na ich położenie zarówno na ścianach (jest to szczególnie częste rozwiązanie dla łazienek), jak i na podłogach (często spotykane w różnych pomieszczeniach). Pięknie prezentują się zarówno na całej dostępnej powierzchni, jak i na poszczególnych jej częściach. Za pomocą płytek drewnianych możemy wyznaczyć strefy w danym pomieszczeniu, np. możemy nimi wyłożyć tylko wnękę prysznicową czy obudowę wanny. Jeśli decydujemy się na położenie takich płytek na podłodze, warto zwrócić uwagę na funkcje antypoślizgowe oraz klasę ścieralności.

Kafelki drewnopodobne są świetnym rozwiązaniem dla każdego pomieszczenia, zwłaszcza tam, gdzie może pojawić się wilgoć lub brud - np. w łazienkach, w przedpokojach, w kuchniach. Łatwo jest je wyczyścić i doprowadzić do pierwotnego stanu, nawet jeśli nam się coś wyleje lub przez pomieszczenie przebiegnie zwierzak z ubłoconymi łapami!

Zalety i wady płytek drewnopodobnych

Płytki drewniane łączą to co najlepsze w dwóch materiałach: wygląd drewna oraz cechy płytek. Przede wszystkim są one niezwykle estetyczne i same w sobie stanowią już dekorację każdego pomieszczenia, w którym zostaną położone. Doskonale imitują wygląd drewna: jego barwy, jego słoje. Na zdjęciach są właściwie nie do odróżnienia! Drewno nigdy nie wyjdzie z mody, tego możemy być pewni. W ofercie producentów mamy do wyboru kafelki o naprawdę wielu formatach i wzorach, kolorach i imitujące różne gatunki drewna.

Płytki ceramiczne i gresowe w porównaniu do drewna są znacznie trwalsze i odporniejsze na wszelkie zarysowania, wahania temperatur, wilgoć czy działanie promieni słonecznych. Nie blakną, nie tracą swojego kształtu, a do tego nie wymagają od nas żadnych dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych! Możemy pozwolić sobie na aranżację z wykorzystaniem drewnianego designu, lecz bez wszystkich obowiązków z nim związanych, czyli bez pastowania, cyklinowania czy impregnacji.

Kolejną zaletą kafelek drewnianych jest fakt, że bardzo łatwo jest je utrzymać w czystości. Wszelkie zabrudzenia czy plamy usuniemy bez problemu, wystarczy je przetrzeć szmatką czy mopem, nie musimy się też obawiać, że zniszczymy je wilgocią. Do ich mycia wystarczy zwykły detergent, nie specjalistyczne kosmetyki do drewna. Dzięki temu płytki drewnopodobne to rozwiązanie uniwersalne, które sprawdzi się dosłownie w każdym pomieszczeniu!

W przypadku aranżacji łazienki, dużym plusem płytek jest to, że doskonale przewodzą ciepło - jest to istotne, jeśli decydujemy się na ogrzewanie podłogowe. Warto również pamiętać, że naturalne drewno jest stosunkowo drogim materiałem (zwłaszcza te bardziej egzotyczne gatunki!), na dodatek nie każdy jego rodzaj nadaje się do łazienki ze względu na wilgoć tego pomieszczenia. Płytki drewniane są ekonomicznym rozwiązaniem dla tych, którzy cenią sobie wygląd drewna, jednak nie chcą przepłacać.

Jedyną wadą płytek drewnianych jest właściwie tylko to... że nie są drewnem. Różnią się fakturą i nie dają ciepłego dotyku. Mimo że wyglądają do złudzenia podobnie do drewna, to dotykając ich od razu rozpoznamy, że to inny materiał. Niemniej jednak produkcja płytek ceramicznych nie wymaga ścinania prawdziwych drzew w takim zakresie, w jakim jest to potrzebne do stworzenia podłogi czy ściany z naturalnego drewna - jest to zatem wyjście jak najbardziej ekologiczne.

Jakie płytki drewniane wybrać do łazienki?

Ze względu na wszystkie swoje cechy, płytki w porównaniu do drewna są znacznie lepszym wyborem podczas aranżacji łazienki. Mamy tak szeroki wachlarz wyboru - dziś kafelki imitują różne rodzaje drewna, mają różne wzory i kolory - że właściwie mamy nieograniczone możliwości aranżacyjne. Płytki imitujące drewno w łazience na sklep.terradeco.com.pl to rozwiązanie, które można zastosować niezależnie od stylu i efektu, który chcemy osiągnąć. 

Opcją dla tradycjonalistów jest wybór płytek drewnianych, których wzór najbardziej przypadł nam do gustu. Warto wiedzieć, że mamy sporo alternatyw, zarówno pod kątem ich kolorów, imitacji różnych rodzajów drewna, mogą nawet oddawać wygląd postarzonego drewna. Możemy nimi wyłożyć i ściany, i podłogi, jednak zalecamy wybór różnych odcieni lub faktur dla urozmaicenia aranżacji. Łazienka nie będzie nas wówczas też tak bardzo przytłaczać ani optycznie jej nie pomniejszymy.

Nie musimy jednak całej łazienki wykładać płytkami drewnianymi. Równie dobrym pomysłem jest połączenie wyglądu drewna z innym kolorem. W przypadku, gdy nasz wybór pada na biel, uzyskamy niesamowity efekt "czystości" i ekoskandynawskiego minimalizmu. Coraz popularniejsze jest też łączenie drewnianych płytek z ciemnymi barwami: antracytem, granatem lub czernią. Drewniane płytki świetnie zagrają także z płytkami kamiennymi lub imitującymi kamień! Połączenie drewnianych kafelek z zupełnie innymi pozwala na estetyczne wyznaczenie różnych stref łazienki (np. części kąpielowej).

Jeśli lubimy stawiać na najnowsze trendy, to w kwestii płytek drewnianych jest nim wzór jodełki. Świetnie wyglądają nie tylko na podłogach, ale również - co jest nieco mniej oczywiste - na ścianach. Takie aranżacje są coraz popularniejsze! Równie modne są geometryczne wzory na ścianie i w tym przypadku również nie musimy rezygnować ze szlachetnego drewnianego designu. Płytka ścienna drewnopodobna nie musi być imitacją deski, lecz może oddawać układanki drzewne. Dzięki temu uzyskamy piękną mozaikę przeplatających się deseczek - co daje naprawdę imponujący efekt. Ciekawym pomysłem jest też wybranie pojedynczych kafli z wyjątkowymi drewnianymi wzorami i wykorzystanie ich jako dodatkowych dekoracji.

Czy płytki drewnopodobne układa się jak każde inne?

Wybór płytek to jedno, jednak drugą kwestią jest ich układ. Generalnie kafle drewnopodobne kładzie się tak samo jak każde inne - warto jednak wziąć pod uwagę ich fakturę i wzór, bo każda z nich może być nieco inna. Najlepiej jest zacząć od ułożenia płytek na podłodze czy przyłożenie ich do ściany bez przyklejania. Dzięki temu zobaczymy, czy taki układ nas zadowala, mając wciąż szansę na zmiany.

Jeśli chodzi o sposoby układania płytek, to jest on oczywiście zależny od ich formatu. W przypadku kafelek imitujących deski (prostokątne) dobrym wyborem będzie układ angielski prosty, prosty lub jodełka, zdecydowanie odradza się zaś cegiełkę. Zalecane jest układanie płytek z przesunięciem do maksymalnie 1/3 długości! Podczas układania warto mieszać płytki z różnych opakowań oraz odwracać je względem siebie, aby zachować jak najbardziej naturalny efekt.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej