Księgi wieczyste – odpowiadają za porządek stanu prawnego nieruchomości

Nie od dziś wiadomo, że dla nieruchomości zakłada się księgę wieczystą. Dotyczy to zarówno lokali mieszkalnych, jak i nieruchomości gruntowych. Nie każdy wie jednak, do czego służą księgi wieczyste. Otóż odpowiadają za utrzymanie ładu i stanu prawnego danej nieruchomości, m.in. mieszkania, gruntu czy działki budowlanej. Należy taką księgę prowadzić, aby można było ustalić stan prawny nieruchomości. Dzięki księdze wieczystej można też dowiedzieć się więcej na temat prawa do m.in. lokalu użytkowego, mieszkania czy domu należącego do spółdzielni mieszkaniowej. Księgi wieczyste pozwalają ustalić, kto ma prawo do sprzedaży nieruchomości. Dzięki nim można również zebrać informacje o tym, jaka jest wysokość hipoteki, czy istnieje potencjalne ryzyko prawne związane z zakupem nieruchomości lub, czy jest ona obciążona prawami osób trzecich.

Warto podkreślić, że księgi wieczyste oraz informacje, które zawierają, podzielone są na cztery działy. Pierwszy dotyczy oznaczenia nieruchomości, a więc jej powierzchni, położenia czy numeru działki. W dziale pierwszym opisany jest także sposób użytkowania nieruchomości. Dział drugi zawiera dane właścicieli i użytkowników nieruchomości. Można też sprawdzić w nim rodzaj wspólności. Przy każdym udziale jest numer – da się nim operować w pozostałych działach. W dziale trzecim znajdują się m.in. ograniczenia, roszczenia czy prawa do nieruchomości. Można w nim znaleźć informacje np. o prawie dożywocia czy zamieszkiwania danej osoby w lokalu. Są tu też wpisy i wszczęciu egzekucji lub niezgodności treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym. W ostatnim czwartym dziale znajdują się wpisy dotyczące hipotek. Warto pamiętać, że hipoteka nie musi obciążać całej nieruchomości, a np. jej część. Każdy z czterech działów zakończony jest zbiorczymi informacjami na temat podstawy wpisów. Są tam też podane numery odnośników do wybranych informacji.

Gdzie szukać księgi wieczystej online?

Zakup nieruchomości to nie wszystko. Każdej tego typu transakcji musi towarzyszyć szczegółowa weryfikacja treści właściwej księgi wieczystej. Zgodnie z mocą prawną, wpisane do księgi wieczystej prawa do nieruchomości powinny być zgodne z jej rzeczywistym stanem prawnym. Określane jest to zasadą jawności materialnej ksiąg wieczystych. Nie można w tym przypadku tłumaczyć się, że nie znamy wpisów w księdze wieczystej. Tym bardziej w celu ochrony własnej przed roszczeniami osób, które zostały wspomniane w księdze wieczystej i mają prawo do danej nieruchomości. Warto o tym pamiętać, kupując lokal mieszkalny czy nieruchomość gruntową.

Aktualnie księgi wieczyste nie są dostępne wyłącznie w formie papierowej. Można wyszukiwać je i obsługiwać w 100% zdalnie za pomocą komputera czy smartfona. Kompletność bazy szacowana jest na 99,5% ksiąg wieczystych przeniesionych do elektronicznej Centralnej Bazy Danych Ksiąg Wieczystych. Dzięki cyfryzacji zasobów można szybko i łatwo dostać się do najważniejszych dokumentów. Gdzie najlepiej odszukać księgi wieczystej online? Możesz skorzystać m.in. z wyszukiwarki ksiąg wieczystych https://ksiegiwieczyste.pl. W kilka minut dotrzesz do poszukiwanej księgi wieczystej, nie opuszczając mieszkania. Dzięki temu ominiesz zarówno długie oczekiwanie w kolejce, jak i etap składania odpowiedniego wniosku.

Poruszanie się po wirtualnej wyszukiwarce jest łatwe i przyjemne. Wszystko dzięki przyjaznemu, nowoczesnemu interfejsowi. Warto zaznaczyć, że serwis ksiegiwieczyste.pl współpracuje z Portalem Podsystemu Dostępu do Centralnej Bazy Danych Ksiąg Wieczystych. Źródła danych dostarcza Ministerstwo Sprawiedliwości. Dzięki temu użytkownicy wyszukiwarki ksiąg wieczystych online mają pewność, że przeglądane przez nich dane odpowiadają tym znajdującym się w Centralnej Bazie Danych Ksiąg Wieczystych.

Wyszukiwanie ksiąg wieczystych nigdy nie było prostsze

Możliwość wyszukiwania ksiąg wieczystych online znacznie ułatwia cały proces zbierania informacji o nieruchomości. Możesz to zrobić z domu, unikając kolejek i konieczności wypełniania oraz składania specjalnych wniosków. Należy jednak pamiętać o ważnej sprawie – mianowicie o numerze księgi wieczystej. Taki numer składa się z trzech części. Oto przykładowy numer księgi wieczystej: WA3M/00095878/1.

Pierwsze cztery znaki są kodem wydziału sądu rejonowego, który prowadzi księgę. Dwie pierwsze litery oznaczają miasto sądu okręgowego. Dalej mamy cyfrę i pierwszą literę sądu rejonowego, gdzie znajduje się siedziba wydziału ksiąg wieczystych. Drugi człon numer to osiem cyfr, gdzie z przodu zawsze mamy kilka zer. Cyfry te są dotychczasowo nadanym numerem księgi wieczystej. Ostatnia cyfra, czyli trzeci człon całego numeru księgi, jest pojedynczą cyfrą kontrolną. Jest ona przypisywana automatycznie.

Nie zapomnij również o jednej, bardzo ważnej rzeczy. Według obowiązującego prawa wydruki, które pozyskasz dzięki księgom wieczystym online, nie są dokumentem. Nie będą więc mogły stanowić podstaw przykładowo do dochodzenia praw do nieruchomości. W takim przypadku będziesz musiał postarać się o odpowiednie dokumenty, kontaktując się uprzednio z właściwym wydziałem ksiąg wieczystych w sądzie rejonowym.

ikona podziel się Przekaż dalej