Zalety klinkieru na elewacji

Klinkier jest znany ze swoich doskonałych właściwości dekoracyjnych i odpornościowych. To materiał naturalnego pochodzenia, nienasiąkliwy, odporny na wahania temperatury i trudne warunki atmosferyczne. Na powierzchni klinkieru nie rozwija się pleśń. Są niezwykle uniwersalne i występują w wielu kształtach, kolorach i rozmiarach. Kolekcje klinkierów obejmują nie tylko płytki na elewację, ale również parapety, cokoły i płytki stopnicowe, dzięki którym stworzymy spójne aranżacje przestrzeni przydomowej, ogrodu, a nawet ogrodzenia.

Bogaty wybór płytek elewacyjnych w konkurencyjnych cenach znajdziesz na https://domni.pl/sklep/plytki/plytki-elewacyjne

Bogata oferta wzorów i kolorów klinkierów pozwoli uzyskać wiele efektów dekoracyjnych. Fot. Cerrad
Bogata oferta wzorów i kolorów klinkierów pozwoli uzyskać wiele efektów dekoracyjnych. Fot. Cerrad

Bogata oferta wzorów i kolorów klinkierów pozwoli uzyskać wiele efektów dekoracyjnych. Fot. Cerrad

Płytki gresowe na elewację

Płytki zewnętrzne ścienne wykonane z wysokoodpornego gresu są niewrażliwe na wahania temperatury, mróz i letnie upały. Powierzchnia gresu nie odbarwia się pod wpływem promieniowania UV i dobrze chroni ścianę budynku przed wilgocią i wodą z opadów atmosferycznych. Płytki gresowe elewacyjne są odporne na ścieranie i chemię gospodarstwa domowego, dlatego łatwo utrzymamy elewację w czystości. Dzięki bogatej ofercie producentów ceramiki łatwo znajdziemy płytki na elewacje w wielu odcieniach i kształtach. Modne wzory obejmują warianty kamieniopodobne, np. imitujące naturalny marmur, łupki i piaskowce lub płytki betonowe na elewację.

Jak układać płytki elewacyjne?

1. Przygotowanie podłoża
Przed układaniem płytek musimy odpowiednio przygotować powierzchnię ściany zewnętrznej poprzez gruntowanie jej odpowiednią emulsją. Zaprawą mrozoodporną wyrównujemy nierówności.
Płytki mocowane bezpośrednio do muru możemy ułożyć do wysokości 7 metrów. Jeśli płytki chcemy położyć na warstwie styropianu lub wełny mineralnej, przed przyklejeniem płytek musimy zabezpieczyć ją warstwą masy klejowej z zatopioną w niej siatką zbrojącą z włókna szklanego oraz użyć kołków montażowych, następnie nałożyć kolejną warstwę kleju i siatki. W nowych budynkach płytki na elewację możemy przykleić dopiero po minimum 3 miesiącach.

2. Przygotowanie zaprawy klejącej
Aby płytki elewacyjne zewnętrzne były przyklejone trwale i nie odpadały, musimy wybrać odpowiednią zaprawę klejową. Innej użyjemy do klejenia płytek gresowych, innej do klinkieru. To szczególnie ważne, aby uniknąć pojawienia się wykwitów solnych na powierzchni płytek klinkierowych. Zaprawy klejowe przeznaczone do stosowania na zewnątrz muszą być mrozoodporne i elastyczne. Pozwoli to lepiej utrzymać płytki na ścianie, ponieważ pod wpływem wahań temperatury zewnętrznej będą w nich powstawać naprężenia.

3. Układanie i klejenie płytek na elewacji
Klejenie płytek zewnętrznych najlepiej wykonać metodą podwójnego smarowania. Zaprawę nakładamy zarówno na spód płytek, jak i na ścianę. Podczas klejenia płytek przestrzegajmy zaleceń producenta zaprawy klejowej – każdy z rodzajów dostępnych na rynku ma zalecaną maksymalną grubość uzyskanej w ten sposób powłoki klejącej. Zaprawę nanosimy pacą zębatą. Płytki dokładnie dociskamy do powierzchni ściany, aby klej szczelnie wypełniał przestrzeń między okładziną a murem. Ma to zapobiegać przedostawaniu się wody pod płytki.

Układanie płytek rozpoczynamy od ościeży i narożników budynku. Płytki ciężkie układamy w kierunku cokołu (możemy wspomóc się stalową listwą, która będzie podtrzymywała płytki w jego dolnej części), natomiast lekkie w górę ściany. Podczas układania okładziny elewacyjnej zachowujemy równe odstępy pomiędzy płytkami, średnio ok. 10 mm. Możemy zastosować drewniane listewki lub kliny, które pomogą utrzymać stałą szerokość rozstawu elementów. Płytki klinkierowe na elewację układamy w sposób mieszany, układając na przemian produkty z różnych opakowań. Wtedy uzyskamy najbardziej dekoracyjny efekt.

Między kolejnymi płytkami, należy zostawiać odstępy na spoiny. Powinny mieć one około 10 mm, wtedy elewacja będzie wyglądała najbardziej estetycznie. Dla zachowania odpowiednich odległości przydatne mogą być jednakowe, drewniane kliny o grubości odpowiadającej spoinie.

Bogata oferta wzorów i kolorów klinkierów pozwoli uzyskać wiele efektów dekoracyjnych. Fot. Cerrad
Bogata oferta wzorów i kolorów klinkierów pozwoli uzyskać wiele efektów dekoracyjnych. Fot. Cerrad

Płytki elewacyjne świetnie połączą przestrzeń elewacji i ogrodu z wnętrzem naszego domu. Fot. Cerrad

Jak fugować płytki elewacyjne?

Fugowanie płytek elewacyjnych uzależnione jest od wybranych przez nas płytek. Jeśli wybrane przez nas płytki są cienkie, wystarczy wyrównać zaprawę klejową w spoinach. Do okładzin grubszych stosujemy elastyczną fugą w odcieniu korespondującym z kolorem płytek elewacyjnych. Fugę nakładamy po upływie czasu wiązania zaprawy podanego przez producenta. Nie możemy dopuścić do zabrudzenia klinkieru zaprawą ani fugą, dlatego pracujemy podczas suchej, bezwietrznej pogody. Deszcz może powodować wyciekanie zaprawy na płytki i prowadzić do powstania nieestetycznych przebarwień. Zabrudzenia czyścimy miękką, zwilżoną gąbką lub szmatką, bez środków chemicznych.

Na czas schnięcia zaprawy musimy zabezpieczyć elewację przed działaniem wilgoci. Możemy użyć do tego celu folii, jednak należy pamiętać o zapewnieniu swobodnego przepływu powietrza. Wykonana w ten sposób elewacja będzie estetyczna i na długo pozostanie trwała.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej