Izolacje tarasów i balkonów – dlaczego są ważne?

System hydroizolacji zależy głównie od tego, czy chcesz uszczelnić taras nad pomieszczeniem, taras naziemny czy balkon. Każdy element architektoniczny wymaga zupełnie innego podejścia. Jednak w każdym z nich niezmiennie chodzi o to samo – balkon czy taras nie mogą zostać pozbawione hydroizolacji. Bez niej woda zacznie przenikać w głąb konstrukcji domu. Doprowadzić to może do zawilgocenia ścian i sufitu – to krótka droga do pojawienia się pleśni. Jeśli taras naziemny nie będzie ochroniony przed wilgocią, może nie przetrwać kolejnej zimy. Zbrojenie w płycie balkonu zacznie ulegać procesom korozji, a beton przesiąknie wodą i zacznie stopniowo zamarzać, po czym rozmarzać. Płyty zaczną więc pękać i się kruszyć.

Izolacja balkonu i tarasu ma ogromne znaczenie. Zanim jednak zaczniesz o niej myśleć, podczas budowy pamiętaj, aby te elementy architektoniczne miały wykonane odpowiednie spadki. To istotne, aby woda nie zalegała na powierzchni konstrukcji i nie spływała pod ściany budynku. Najlepiej, gdy spadek skierowany jest w stronę zewnętrzną i ma od 1,5 do 2%. Przy budowie balkonu płyta betonowa zwykle jest wypoziomowana. Właśnie dlatego zaleca się położyć na niej dodatkową warstwę spadkową. Doskonale, jeśli zostanie wykonana z mieszanki betonowej. Poszczególne materiały hydroizolacyjne znajdziesz w tym miejscu: https://suez.com.pl/tarasy-i-balkony.

Najważniejsze zasady hydroizolacji balkonu i tarasu

Udało ci się zadbać o warstwę spadkową odprowadzającą wodę? Mimo to musisz pamiętać, że w dalszym ciągu narażona jest na pękanie i korozję. Musisz zabezpieczyć warstwę spadkową przed wilgocią. Świetnie sprawdzi się szczelna powłoka bezspoinowa – uniemożliwi wodzie przedostawanie się do wnętrza konstrukcji. Wśród dobrej jakości materiałów izolacyjnych na balkon i taras wyróżnia się m.in. powłoki bitumiczne, folię w płynie, mikrozaprawę czy poliuretanową powłokę żywiczną. Nie zapomnij również o newralgicznych punktach, takich jak np. narożniki czy miejsca obróbki blacharskiej.

Jeśli chcesz ochronić balkon przed wilgocią, izolację powinieneś nałożyć bezpośrednio na płytę konstrukcyjną. Okładzinę stanowić mogą np. płytki mrozoodporne i nienasiąkliwe. Można ułożyć je za pomocą kleju cementowego. Przed położeniem hydroizolacji trzeba oczyścić balkon m.in. z osadów i resztek gruzu. Dokładnie uszczelniając balkon czy taras, można zachować ich trwałość. Elementy architektoniczne budynku przetrwają lata, jeśli odpowiednio ochronisz je przed działaniem wilgoci.

Musisz pamiętać o tym, że balkony i tarasy różnią się wielkością, kształtem i konstrukcją. Wpływa to na sposób wykonania izolacji, ale też dobór niezbędnych produktów. Mimo to istnieją uniwersalne zasady co do prac budowlanych. Aby wilgoć nie przenikała do domu, zawsze warto wykonać uszczelnienie podpłytkowe na płycie konstrukcyjnej z odpowiednim spadkiem. Dzięki niemu woda swobodnie spłynie. W przypadku tarasu nadziemnego (nad pomieszczeniem ogrzewanym) należy dodatkowo wykonać izolację przeciwwodną płyty konstrukcyjnej. Na Suez znajdziesz niezbędne materiały hydroizolacyjne.

Jak dobrać materiały do hydroizolacji?

Wybierając materiały izolacyjne, należy uwzględnić rodzaj elementu konstrukcyjnego – w tym przypadku balkon lub taras. Trzeba też pamiętać o zakresie pracy podłoża – im jego powierzchnia jest większa, tym elastyczniejsze muszą być wybrane materiały. Elastyczne połączenie jest istotne zwłaszcza w miejscach, gdzie pojawiają się naprężenia konstrukcyjne lub materiałowe. Takie naprężenia spotkać można np. przy łączeniu ściany z powierzchnią poziomą. Szczelność zapewnią preparaty mające zdolność mostkowania rys. Ważne jest również położenie tarasu lub balkonu i fakt, czy znajdują się nad nimi pomieszczenia. Hydroizolacja balkonu lub tarasu jest szczególnie ważna, gdy znajduje się np. nad salonem, sypialnią czy innym pokojem. Jeśli woda dostanie się do środka, sufit zawilgotnieje i pojawi się na nim pleśń lub grzyb.

Pamiętaj o tym, że hydroizolacja balkonu lub tarasu powinna być kompleksowa. Tylko w ten sposób spełni swoją funkcję ochronną. Zwróć uwagę na m.in. uszczelnienie dylatacji, ale też wykończenie krawędzi okien balkonowych i progów. To newralgiczne punkty, które mogą stać się głównym miejscem przecieku wody do pomieszczenia. Szczególnie dokładnie należy pokryć warstwą izolacyjną te fragmenty, które łączą posadzkę tarasu ze słupkami balustradowymi. Nie sugeruj się wyłącznie estetyką warstwy wykończeniowej. Jeśli zdecydujesz się na płytki, wybierz nie tylko mrozoodporne, ale i nienasiąkliwe. Wówczas będziesz mieć pewność, że posłużą na lata – bez względu na pogodę za oknem.

ikona podziel się Przekaż dalej