Wbrew pozorom, okulary mają wielowiekową historię. Już w starożytności wiedziano, że spoglądanie przez odpowiednio wyszlifowane szkło poprawia jakość widzenia. Przyrządy, które można uznać za pierwowzory dzisiejszych okularów, pojawiły się w podobnych momentach w różnych miejscach — w krajach arabskich, w Chinach oraz w Europie. Nawet Inuici, zamieszkujący lodowe pustkowia, nosili przyrząd przypominający okulary, który miał ich chronić przed grożącą im ślepotą śnieżną.

Oczywiście, dawne okulary były znacznie mniej precyzyjne i komfortowe niż obecnie, nie były też dostępne dla każdego. Dziś jest to powszechny sposób korekcji różnych wad wzroku — krótko- i dalekowzroczności, astygmatyzmu czy starczowzroczności, czyli zmian w jakości widzenia spowodowanych wzrokiem. Co sprawia, że okulary poprawiają nasz wzrok? Zanim odpowiemy na to pytanie, musimy zrozumieć, jak działa nasz wzrok.

Bogata oferta markowych oprawek korekcyjnych jest dostępna w sklepie https://eyewear24.net/pol_m_Okulary-Korekcyjne-334.html.

Jak to się dzieje, że widzimy?

Cały proces przetwarzania wiązki światła w obraz, który odbieramy za pomocą wzroku, nazywa się drogą wzrokową. Opisuje on „wędrówkę” bodźca wzrokowego od siatkówki gałki ocznej do obszaru mózgu (płata potylicznego), który odpowiada za odczytanie dostrzeżonego przez nas obrazu. Jeśli na którymkolwiek etapie drogi wzrokowej wystąpią uszkodzenia, może to oznaczać trwałą utratę wzroku lub niedowidzenie.

Nas jednak interesuje sam początek tego procesu. Wiemy, że do widzenia niezbędne jest źródło światła. W praktyce nasze oko odbiera właśnie wiązki światła odbite od różnych przedmiotów, uzyskując informacje o wyglądzie, kolorze czy rozmiarze przedmiotów. Abyśmy mogli widzieć prawidłowo, obraz powinien załamywać się idealnie na siatkówce oka. Niestety, czasem załamuje się przed lub za siatkówką, powodując, że odbieramy obraz jako nieostry. Dlaczego? Wiąże się to z nieprawidłową budową oka, która zakłóca właściwą drogę wiązki światła. Przykładowo, w przypadku nadwzroczności (dalekowzroczności) gałka oczna jest zbyt krótka i wiązka światła skupia się za siatkówką.

Okulary — jak działają?

Okulary korekcyjne wykorzystują proste prawa fizyki, by zmienić bieg odbieranej wiązki światła w taki sposób, aby skupiała się ona idealnie na siatkówce gałki ocznej, co pozwala mózgowi przekształcić ją w prawidłowy, ostry obraz. W ten sposób okulary zapewniają komfortowe, normalne widzenie. Ich soczewki różnią się w zależności od wady wzroku — są wypukłe w przypadku dalekowzroczności (moce dodatnie, tzw. „plusy”) oraz wklęsłe w przypadku krótkowzroczności (moce ujemne, tzw. „minusy”). Moc optyczną takich soczewek podaje się w dioptriach. Z kolei astygmatycy, czyli osoby, których rogówka (rzadziej — soczewka) ma nieprawidłowy kształt, potrzebują okularów, które zniwelują zamazany odbiór obrazów. W tym celu wykorzystuje się soczewki cylindryczne. 

Okulary korekcyjne są dobierane indywidualnie po badaniu wzroku, które wykonuje optometrysta lub okulista. Nigdy nie należy kupować „gotowych” okularów na bazarach czy nawet w aptekach! Wady wzroku są kwestią bardzo indywidualną, a ich moc może się różnić w każdym oku. Noszenie niedopasowanych soczewek jest szkodliwe dla naszego zdrowia.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej