Prysznic czy wanna w bloku? Co sprawdzi się lepiej?

Aranżacja małej łazienki w bloku to jedno z największych wyzwań, gdy projektujemy mieszkanie. Bardzo często stajemy przed wyborem – wanna czy prysznic? Jedno i drugie rozwiązanie ma swoje zalety, ale też wady. W wannie można zrelaksować się po wyczerpującym dniu. Z kolei prysznic jest bardziej ekonomiczny, ponieważ zwykle zużywa się w nim mniej wody. Podczas aranżowania małej łazienki trzeba się rozeznać, na co możemy sobie pozwolić. Można to łatwo oszacować po wielkości pomieszczenia i wykonaniu projektu łazienki.

W każdej łazience powinna się znaleźć umywalka i funkcjonalne meble. Jeśli nie mamy miejsca na osobne pomieszczenie, w łazience zmieścić trzeba toaletę i pralkę wraz z koszem na brudne ubrania. Odległości, jakie należy zachować między wszystkimi sprzętami, pozwolą ustalić, co powinno stanąć w łazience – wanna czy prysznic. W naprawdę małej przestrzeni lepiej sprawdzi się prysznic. Doskonałe okazują się też zestawy prysznicowe z kolumną prysznicową lub funkcjonalną deszczownicą. Kabiny prysznicowe wysokiej jakości znajdziesz w sklepie Mexen.

Pralka w małej łazience i kolorystyka pomieszczenia

Jak wygospodarować miejsce na pralkę, aby nie przytłoczyć i tak niewielkiej łazienki? Pralkę można na przykład ustawić we wnęce i zamontować nad nią praktyczne półki. Będzie można wówczas trzymać na nich różne przydatne kosmetyki i inne gadżety łazienkowe. Pralkę można też zabudować w szafce pod umywalką. Ewentualnie wkomponować można ją w wysoki słupek łazienkowy. Często wykonuje się taki na wymiar. Wówczas będzie on idealnie dopasowany do wielkości pomieszczenia.

Istnieją różne zabiegi optycznie powiększające wnętrza. Jednym z nich jest umiejętne dobranie kolorystyki. Odpowiedni kolor ścian może wizualnie powiększyć i rozjaśnić pomieszczenie. W niewielkiej łazience świetnie sprawdzą się jasne kolory – zwłaszcza gdy w pomieszczeniu nie ma okna, a więc brakuje światła dziennego. Różnorodne odcienie bieli dobrze komponują się z klasyczną armaturą łazienkową i meblami wykończonymi np. jasnym drewnem. Doskonałym rozwiązaniem kolorystycznym są też beże i szarości.

Odpowiednie oświetlenie i maksymalna oszczędność miejsca

Aranżacja małej łazienki polega nie tylko na dopasowaniu kolorów ścian i wybraniu armatury. Kluczowe jest też oświetlenie. Najlepiej zdecydować się na lampy wielofunkcyjne, dzięki którym pomieszczenie zostanie dobrze rozjaśnione. Świetnie sprawdza się oświetlenie punktowe na podwieszanym suficie – powinno się je rozmieścić równolegle, na tej samej długości i szerokości, aby dokładnie oświetlić wnętrze. To idealne rozwiązanie, które nie zajmuje wiele przestrzeni, a równomiernie rozświetla pomieszczenie. W blokach mieszkalnych łazienki zwykle nie mają okien. Dlatego jedna lampa sufitowa nie jest dobrym pomysłem. Oświetlenie powinno się pojawić też przy lustrze.

W małych łazienkach powinno się dążyć do maksymalnej oszczędności miejsca. Właśnie dlatego warto zainteresować się matą grzewczą na podłoże. To świetna alternatywa dla tradycyjnego grzejnika, pozwalająca oszczędzić sporo przestrzeni. Warto też zadbać o dokładnie zaplanowaną zabudowę mebli. Powinny być nie tylko estetyczne, ale i funkcjonalne. W każdej łazience tym bardziej niewielkiej musi zostać zachowana przestrzeń do poruszania się między meblami a armaturą. Można zdecydować się np. na meble kompaktowe – starannie zaprojektowane będą idealnie pasować do wielkości pomieszczenia. Takie meble umożliwiają umieszczenie szafki pod zlewem. Kompaktowym meblem jest również szafka z lustrem zamiast samego lustra. Pamiętaj, aby projektowanie małej łazienki w bloku zlecić doświadczonemu architektowi wnętrz.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej