• Z CZEGO SKŁADA SIĘ INSTALACJA FOTOWOLTAICZNA?
  • PANELE FOTOWOLTAICZNE
  • FALOWNIK
  • KONSTRUKCJE WSPORCZE MODUŁÓW
  • OKABLOWANIE I ZABEZPIECZENIA
  • DODATKOWE ELEMENTY INSTALACJI FOTOWOLTAICZNEJ
  • SYSTEM MONITOROWANIA
  • OPTYMALIZATORY MOCY
  • MAGAZYN ENERGII
  • JAK DZIAŁA INSTALACJA FOTOWOLTAICZNA?

Z CZEGO SKŁADA SIĘ INSTALACJA FOTOWOLTAICZNA?

>Instalacja fotowoltaiczna to rozbudowany system. Jej głównymi elementami są panele fotowoltaiczne oraz inwerter, jednak to nie wszystko. Do poprawnego działania instalacji niezbędne są również odpowiednie konstrukcje wsporcze modułów oraz okablowania i zabezpieczenia.

PANELE FOTOWOLTAICZNE

>Panele fotowoltaiczne to zdecydowanie bazowy element każdej instalacji fotowoltaicznej.

>Panele składają się z pojedynczych ogniw fotowoltaicznych połączonych ze sobą w jeden moduł. Ogniwa wykonane są z cienkiej warstwy krzemionki lub innego półprzewodnika, dzięki czemu są w stanie pochłaniać światło słoneczne i przetwarzać je na prąd stały.

>Na rynku dostępne są różne rodzaje paneli fotowoltaicznych, a ich wybór zależy od indywidualnych potrzeb oraz warunków montażowych. Bez wątpienia, im lepsza jakość i dłuższy okres gwarancyjny zastosowanych paneli, tym większa pewność, że taka instalacja fotowoltaiczna będzie działać bezawaryjnie i efektywnie przez wiele lat.

FALOWNIK

>Falownik, inaczej inwerter, >nie bez powodu nazywany jest sercem instalacji fotowoltaicznej. To urządzenie elektryczne, które przyjmuje prąd z paneli w postaci prądu stałego (DC) i przekształca go w prąd zmienny (AC). Ta konwersja wykonywana przez falownik jest niezbędna do działania większości domowych urządzeń elektrycznych.

>Wybór odpowiedniego falownika nie należy do najprostszych. Zależy od wielu czynników, przede wszystkim charakterystyki dachu, czy rodzaju szacowanego zużycia energii elektrycznej. Z tego względu istotne jest, aby w tej kwestii zdać się na wiedzę wykwalifikowanych specjalistów, którzy pomogą w podjęciu najlepszej decyzji.

KONSTRUKCJE WSPORCZE MODUŁÓW

>Konstrukcje wsporcze modułów stosowane w instalacji to najprościej mówiąc konstrukcje, które służą do zamocowania paneli. Zazwyczaj występują w formie stalowych bądź aluminiowych szyn, które w zależności od miejsca, czy to na dachu, czy gruncie, pozwolą na odpowiednie ułożenie paneli, a w rezultacie – zapewnią najwyższą wydajność instalacji.

>Dodatkowo konstrukcje wsporcze są w stanie modyfikować orientację paneli, optymalizując ich ekspozycję poprzez nachylenie w kierunku promieni słonecznych, co jest niezwykle pomocne chociażby w przypadku dachów płaskich.

OKABLOWANIE I ZABEZPIECZENIA

>Mówiąc o okablowaniu w instalacji fotowoltaicznej mamy na myśli wszystkie niezbędne przewody, które umożliwiają połączenia ze sobą poszczególnych komponentów. Prawidłowo dobrane okablowanie instalacji PV wpływa na zwiększenie efektywności pracy całego systemu, a także pozwala uniknąć niebezpiecznych sytuacji związanych z prądem elektrycznym.

>W instalacjach PV stosuje się również zabezpieczenia AC i DC. Zapewniają one bezpieczeństwo jej użytkownikom i jednocześnie zapobiegają uszkodzeniom komponentów. Konieczne jest, aby były dobrze dobrane i zgodne z normami i przepisami, a także regularnie kontrolowane i konserwowane.

DODATKOWE ELEMENTY INSTALACJI FOTOWOLTAICZNEJ

>Systemy fotowoltaiczne mogą być wyposażone również w dodatkowe elementy, które przyczyniają się do poprawy i zwiększenia jej efektywności. Nic dziwnego, inwestorom zależy na maksymalizacji korzyści własnej instalacji. Coraz częściej poza podstawowym zestawem oferty decydują się również na system monitorowania, optymalizatory, czy magazyny energii.

SYSTEM MONITOROWANIA>

>System monitorowania umożliwia w czasie rzeczywistym zdalne monitorowanie pracy instalacji fotowoltaicznej, produkcji i zużycia energii, a także weryfikację statusu falownika. Głównym celem tego typu systemów jest umożliwienie użytkownikom szybkiego działania w przypadku wykrycia drobnych usterek, a także awarii wymagających przeprowadzenia naprawy.

Jak zbudowana jest instalacja fotowoltaiczna?
Jak zbudowana jest instalacja fotowoltaiczna?

Źródło: https://sunsol.pl/instalacje-pv/jak-dziala-system-fotowoltaiczny/

OPTYMALIZATORY MOCY>

>Co prawda, montaż optymalizatorów mocy nie jest konieczny dla prawidłowego działania instalacji fotowoltaicznej, jednak coraz częściej inwestorzy decydują się na dodanie tego elementu do swoich systemów. Dlaczego? Optymalizatory to urządzenia elektroniczne, które umieszczane są pomiędzy panelami fotowoltaicznymi a falownikiem. Ich zadaniem jest optymalizacja wydajności systemu poprzez kontrolowanie napięcia i prądu na poziomie pojedynczych paneli.

> Optymalizatory są szczególnie przydatne w przypadku instalacji, w których panele fotowoltaiczne są montowane na różnych poziomach, a także w przypadku mniej korzystnych warunków związanych z dużym zacienieniem.

MAGAZYN ENERGII

>Magazyn energii, inaczej akumulator, to innowacyjny system, który z roku na rok zdobywa coraz szersze grono swoich zwolenników. To urządzenie, które umożliwia przechowywanie nadmiaru energii wytworzonej przez panele fotowoltaiczne w ciągu dnia, a następnie wykorzystanie jej w nocy lub w okresach zwiększonego zapotrzebowania na energię. Pozwala użytkownikom na maksymalizację zużycia energii produkowanej przez ich system fotowoltaiczny bez konieczności zmiany nawyków konsumpcyjnych.

JAK DZIAŁA INSTALACJA FOTOWOLTAICZNA?

>Jeżeli już wiemy, z czego składa się instalacja fotowoltaiczna, możemy przejść do omówienia, jak działa system fotowoltaiczny w praktyce.

>Panele fotowoltaiczne umieszczone na dachu lub w innym miejscu narażonym na działanie światła słonecznego, pochłaniają jego promienie i przekształcają je w prąd stały (DC).

>Aby pozyskana energia była jednak użyteczna, przekazywana jest przez przewody do inwertera, który przetwarza ją na prąd zmienny (AC). Następnie, uzyskany prąd przesyłany jest do instalacji elektrycznej budynku, gdzie może zostać wykorzystany do zasilania urządzeń domowych. Jego niewykorzystana część natomiast, trafia do sieci elektroenergetycznej, bądź posiadanego magazynu energii.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej