Jak wybrać odpowiedni filtr wody do domu?

W związku z dużą rozpiętością oferty handlowej filtrów wody można mieć pewien kłopot z właściwym doborem filtra do wody do swojego domu. W tym celu warto poznać najważniejsze systemy filtrowania wody, aby mieć rozeznanie, w jakich sytuacjach się ich używa. Dzięki temu zwiększasz szanse, że wybierzesz odpowiedni filtr wody bez ponoszenia dodatkowych kosztów na nietrafiony zakup.

Główne rodzaje filtrów dostępne na rynku:

  1. Filtry narurowe
    Przepływowe filtry wody to filtry mechaniczne, które usuwają piasek, muł czy drobiny rdzy. To zanieczyszczenia mechaniczne wody, które skutecznie zatrzymują właśnie filtry wstępne. Są one instalowane narurowo, tuż za licznikiem. Tego typu przepływowy filtr do wody jest wymagany przed głównym uzdatniaczem wody, np. odkamieniaczem w celu ochrony urządzenia przed zanieczyszczeniami stałymi, które mogą uszkodzić głowicę filtra wody.

  2. Filtry węglowe
    Uzdatniacze wody z węglem aktywnym poprawiają smak i zapach wody. Gdy wybierzesz główny filtr do wody na wejściu do domu, warto za nim zamontować właśnie korpus z wkładem węglowym lub kolumnę węglową. Ze względu na właściwości węgla aktywnego, wkłady i filtry węglowe są wykorzystywanie również w systemach filtrów podzlewowych.

  3. Filtry multifunkcyjne
    Czy warto instalować filtr wielofunkcyjny? Tak, jeśli woda z Twojej studni wymaga uzdatniania w kilku obszarach. Filtry wielofunkcyjne na cały dom służą do jednoczesnego usuwania z wody kilku zanieczyszczeń jednocześnie. Jeśli parametry wody są pogorszone zarówno pod względem zawartości żelaza, manganu, jak i twardości warto przemyśleć instalację właśnie domowego filtra wody o działaniu wielofunkcyjnym.

  4. Filtry odżelaziające
    Odżelaziacze wody to urządzenia usuwające żelazo z wody. Analiza laboratoryjna wykazała związki żelaza w wodzie obecne w dużej ilości? Dzięki filtrom odżelaziającym można bezpiecznie korzystać z wody studziennej, która po przebadaniu wykazała podwyższoną zawartość żelaza. Warto dodać, że odżelaziacze wody usuwają nie tylko związki żelaza w wodzie, ale także mangan — dość często spotykany w zażelazionej wodzie. Kryteria doboru odżelaziaczy wody to przede wszystkim wyniki badania wody

  5. Kolumny filtracyjne
    Kolumny filtracyjne to duże urządzenia filtrujące z jednym typem złoża filtrującego. Najczęściej wykorzystywane są złoża sedymentacyjne i węglowe. Dzięki filtrom takim jak kolumny filtracyjne pozbędziesz się zanieczyszczeń stałych, chloru i pestycydów. Można więc je stosować jako duże wstępne filtry na wejściu do domu.

  6. Zmiękczacze wody
    Stacje zmiękczania wody nazywane też odkamieniaczami, to filtry do domu redukujące zbyt dużą twardość wody. Profesjonalny zmiękczacz wody powinna cechować oszczędność energii elektrycznej i wody, pobieranych do pracy takiego filtra. Odpowiedni filtr wody zmiękczający można dobrać znając poziom twardości wody, poziom jej średniego zużycia oraz liczbę domowników. Nieco mniejsze urządzenie będzie potrzebne do niedużego domku jednorodzinnego, większe zaś gdzie filtrowanie wody ma się odbywać dla 5-9 osób.

  7. Filtry do wody pitnej
    Wieloelementowe systemy filtrów kuchennych to filtry wody instalowane najczęściej pod zlewem. Uzdatniacz wody pitnej instalowany punktowo w kuchni pozwala na łatwy dostęp do czystej i świeżo przefiltrowanej wody prosto z kranu. Filtry kuchenne działają na zasadzie wymiennych wkładów filtracyjnych, które są znacznie bardziej wydajne, niż te dzbankowe. Uzdatniacz wody pitnej wpłynie korzystnie na poprawę smaku wody.

Skąd dokładnie wiedzieć, jaki filtr do wody zakupić wśród tylu rodzajów filtrów? Co jeszcze wziąć pod uwagę oprócz wymienionych powyżej rodzajów filtrów do wody? Równie ważna jest jakoś samej wody, która ma podlegać uzdatnianiu. Ze względu na różne jej źródła pochodzenia, jakość wody wodociągowej jest odmienna względem wody pozyskiwanej z własnego źródła.

Od czego zacząć planowanie filtra wody?

Kryteria wyboru filtrów do wody są różne i zależą bezpośrednio od jej jakości. Na to, jakie zanieczyszczenia znajdują się w Twojej wodzie, ma wpływ źródło wody. Stacja uzdatniania wody będzie składać się z innych systemów filtrowania w przypadku wody ze studni, a innych rodzajów filtracji kiedy pochodzi z wodociągu. Dobra jakość wody wyjściowej zależy od tego, czy właściwie dobierzesz metodę uzdatniania do jej rzeczywistej jakości.

Kryteria doboru filtrów do domu jednorodzinnego różnią się w zależności od źródła pochodzenia wody:

  • Planowanie filtra wody ze studni
    Zanieczyszczenia wody studziennej to bardzo częste zjawisko. Wynika to z prostego faktu: woda z własnej studni kopanej nie podlega żadnej zewnętrznej weryfikacji, a ryzyko jej skażenia bakteriami czy zanieczyszczenia żelazem jest dość wysokie. Ścieki oraz inne zanieczyszczenia obecne w wodach stojących czy płytkich gruntowych przenikają do studni powodując pogorszenie się jakości wody. Chcąc poprawnie dobrać oczyszczacze wody studziennej, najlepiej zacząć do kompleksowego badania wody. Tylko wynik laboratoryjnej analizy składu wody wskaże, jaki filtr do wody należy zamontować.

  • Poprawa jakości wody wodociągowej
    Jakość "kranówki" niejednokrotnie pozostawia wiele do życzenia. Najczęstsze problemy z sieciową wodą to nadmierna twardość oraz zapach i posmak chloru. Zależy Ci na tym, aby poprawić jakość wody w celach spożywczych? Wystarczy, że zamontujesz np. filtr odwróconej osmozy. Dobór filtrów na cały dom należy poprzedzić badaniem twardości wody. Wykonasz je najprostszym testerem twardości wody. Do doboru filtra zmiękczającego na cały dom będzie potrzebna informacja o poziomie twardości wyrażonym w stopniach niemieckich.

Mając przed sobą wynik analizy składu wody lub znając poziom jej twardości, zdecydowanie szybciej uzyskasz od specjalisty uzdatniania wody informację o filtrach wody, jakie są potrzebne w Twoim przypadku. Znając dokładne parametry wody w swoim kranie zyskujesz pewność, że dobrane filtry wody odpowiadają dokładnie Twoim potrzebom. Jakie filtry do wody na wejściu do domu jednorodzinnego są najczęstszym wyborem Polaków? Poznaj zalety filtrów zmiękczających wodę.

Jakie filtry na cały dom są najczęściej montowane?

Zdecydowana większość polskich domów posiada doprowadzenie do wodociągu. Najczęstszym problemem takich domów mieszkalnych jest zbyt duża twardość wody. W związku z tym to właśnie zmiękczacze wody uzdatniające wodę o podwyższonej twardości są najczęściej montowanymi filtrami na cały dom. Co daje zmiękczający filtr do wody na wejściu do domu jednorodzinnego? Filtr do zmiękczania wody w domu zainstalowany tuż za licznikiem sprawia, że na cały dom dostarczana jest już zmiękczona woda. Jakie korzyści z tego wynikają?

Zmiękczacze wody uzdatniające twardą wodę gwarantują:

  • brak osadów z kamienia na kranach, płytkach i kabinie prysznicowej — stacja uzdatniania wody zatrzymuje jony twardości odpowiedzialne za osady

  • prawidłową przepustowość rur instalacji wodnej — miękka woda nie powoduje odkładania się osadów również w rurach

  • ochronę pieca przed kamieniem kotłowym — stacja zmiękczania wody zapewnia ochronę przed osadzaniem się tzw. kamienia kotłowego

  • poprawę stanu skóry i włosów — automatyczny zmiękczacz wody poprawia jakość wody używanej do kąpieli, co zapobiega wysuszaniu się włosów i skóry.

  • efektywną pracę przy niskich kosztach eksploatacyjnych — jedynie montaż filtra, jakim jest profesjonalny zmiękczacz wody uznanego i sprawdzonego producenta zapewni Ci wydajne zmiękczanie wody przy zachowanych niskich kosztach eksploatacji.

Zmiękczający wodę filtr na cały dom posiada jeszcze kilka mniej oczywistych zalet. Po montażu filtra zmiękczającego wodę spada poziom zużycia środków piorących i czyszczących. Zaczniesz zużywać mniej kremów i balsamów nawilżających dlatego, że miękka woda nie wysusza skóry i włosów w takim stopniu, w jakim robi to woda twarda. Dobry filtr do zmiękczania wody w domu może przyczynić się do realnych oszczędności w Twoim budżecie. Odkamieniający filtr wody do domu obniża także koszty ogrzewania. Filtr zmiękczający wodę powoduje, że w rurach centralnego ogrzewania nie osadza się kamień — rozprowadzenie gorącej wody do kaloryferów i nagrzanie budynku jest szybsze, a więc i tańsze.

Jakie systemy filtrowania stosuje się w domach jednorodzinnych?

Co zatem wybrać chcąc zakupić najlepszy filtr do wody do domu? Jeśli ma to być filtr do wody pod zlewem, warto rozważyć osmotyczny filtr do wody pitnej, który usunie najmniejsze zanieczyszczenia, takie jak bakterie czy mikroplastik. Kuchenne filtry wody działają na zasadzie wymiany wkładów filtracyjnych wyłapujących zanieczyszczenia wody. Działanie filtrów kuchennych to głównie poprawa smaku wody oraz napojów i potraw przygotowanych na jej bazie. Filtr do wody pod zlewem to świetne uzupełnienie dużej stacji uzdatniającej na głównym przyłączu wody.

Jakie filtry do wody na cały dom wybrać? Podsumowanie

Dlaczego warto instalować filtr do wody na wejściu do domu? Filtry do domu jednorodzinnego zastosowane tuż za zaworem wody zatrzymują zanieczyszczenia wody już na początku. To pozwala transportować do całej instalacji wodnej już oczyszczoną wodę. Jeśli ma to być filtr do wody na wejściu do domu, warto wiąć pod uwagę duże uzdatniacze z poprzedzającym je filtrem mechanicznym. Wydaje filtry na cały dom to zmiękczacze, odżelaziacze wody, stacje wielofunkcyjne i kolumny filtracyjne. Jakie filtry do domu jednorodzinnego ostatecznie wybrać? Najlepiej zlecić badanie wody i skonsultować jego wynik ze specjalistą uzdatniania wody. Filtry do domu jednorodzinnego różnią się nie tylko cenami ale przede wszystkim możliwościami w zakresie uzdatniania wody, dlatego tak ważne jest odpowiednie dopasowanie uzdatniacza do konkretnego problemu z wodą.

ikona podziel się Przekaż dalej