Kamery IP co to jest?

Kamera IP to urządzenie, które rejestruje obraz i przesyła je do sieci. Kamera wyposażona jest w obiektyw oraz matrycę, dzięki czemu rejestruje ona obraz bardzo wysokiej jakości. Sprzęt został wyposażony w moduł sieciowy, który umożliwia oglądanie obrazu na żywo z kamery z każdego miejsca na świecie. Podgląd jest możliwy na smartfonie lub tablecie przy wykorzystaniu specjalnej aplikacji i dostępu do Internetu. Kamery przemysłowe IP to urządzenia, które są bardzo proste w obsłudze i montażu. Większość producentów monitoringu udostępnia klientom instrukcję montażu, obsługi i konfiguracji kamery w postaci papierowej lub wideo.

Kamera IP jak działa?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy kamera IP posiada wbudowany moduł sieciowy, który przesyła obraz do sieci. Takie rozwiązanie pozwala nam być w stałym kontakcie z naszym domem podczas wakacji lub wyjazdów służbowych. Z każdego miejsca na świecie możemy oglądać obraz z kamery, która rejestruje co w danym momencie dzieje się na naszej posesji. Przesyłanie treści do sieci jest możliwe wtedy, gdy kamerę IP podłączymy do routera w domu lub w innym budynku. Jeśli są to kamery IP przewodowe należy to zrealizować za pomocą przewodu sieciowego Ethernet/LAN. Natomiast, jeśli są to kamery IP bezprzewodowe przesyłanie obrazu do sieci jest możliwe za pomocą WIFI.

Kamery IP - możliwości, zastosowanie i nowoczesne funkcje
Kamery IP - możliwości, zastosowanie i nowoczesne funkcje

Zastosowanie kamery IP

Przed wyborem monitoringu wizyjnego należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jego zastosowanie. Należy zadać sobie pytanie: do czego ma służyć kamera i co ma dokładnie monitorować? Odpowiedź na to pytanie pozwoli nam skupić się na konkretnym modelu kamery. Monitoring przemysłowy wykorzystywany jest nie tylko w domach, magazynach, firmach czy korporacjach. Kamery IP pozwalają na monitoring miasta, lotnisk, szpitali, szkół, centrów handlowych i wielu przestrzeni. W zależności od zastosowania i miejsca monitoringu możemy wybrać kamery zewnętrzne lub wewnętrzne.

  • Kamery zewnętrzne: monitoring obejmujący przestrzeń zewnętrzną cechuje się przede wszystkim wysoką klasą szczelności. Kamery posiadają wysokiej jakości obudowę, która odporna jest na niesprzyjające warunki pogodowe takie jak: śnieg, deszcz lub minusowa temperatura. Kamery IP zewnętrzne przede wszystkim są w stanie wykryć niepokojące zdarzenie i w szybki sposób poinformować użytkownika lub firmę ochroniarską. Dodatkową zaletą kamer zewnętrznych jest odstraszanie potencjalnych włamywaczy.
  • Kamery wewnętrzne: monitoring, który zamontowany jest wewnątrz budynku nie musi posiadać obudowy, która odporna jest na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Kamery IP wewnętrzne montowane są w środku budynków takich jak: dom, biuro, firma, magazyn, lotnisko itd. Ich zadaniem jest dbanie o bezpieczeństwo mienia, które znajduje się wewnątrz budynków oraz o bezpieczeństwo przebywających tam osób. Kamery, które zamontowane są wewnątrz budynków stanowią istotny element ochrony danych osobowych. Monitoring ip wewnętrzny pozwala rejestrować obraz w przypadku włamań, kradzieży lub wypadków w pracy. Dzięki czemu stanowi on niezbędny dowód w sprawie.

Kamery IP - możliwości, zastosowanie i nowoczesne funkcje
Kamery IP - możliwości, zastosowanie i nowoczesne funkcje

Kamery IP jakie wybrać?

Branża monitoringu oferuje wiele kamer wizyjnych, które różnią się parametrami i jakością. Przed zakupem kamery IP należy wziąć pod uwagę kilka ważnych aspektów, które zostały przedstawione poniżej:

  • zastosowanie: jeśli kamery mają zostać zamontowane na zewnątrz budynku, to należy wybrać kamery IP zewnętrzne. Taki sprzęt cechuje się konstrukcją odporną na niesprzyjające warunki pogodowe i posiadają wysoką klasę szczelności. Natomiast, jeśli kamery mają monitorować to co dzieje się wewnątrz budynku, to należy wybrać kamery IP wewnętrzne,
  • zasilanie: dla domów, mieszkań lub firm, które są w trakcie remontu lub budowy polecane są kamery IP przewodowe. Takie sprzęty wymagają specjalnego okablowania, które umieszcza się najczęściej w ścianach. Zaletą kamer IP przewodowych jest większa odporność na zakłócenia. Natomiast w budynkach, w których nie ma możliwości bawienia z okablowaniem polecane są kamery IP WiFi - czyli bezprzewodowe,
  • przetwornik: jest to najważniejszy element kamery IP. Polecane są najwyższej jakości sensory CMOS, które są najczęściej spotykane,
  • obiektyw: warto jest wybierać kamery IP, które posiadają jak najszerszy kąt widzenia. Im szerszy kąt jaki widzi obiektyw, tym większą przestrzeń obrazu może rejestrować kamera,
  • rozdzielczość: kamery do monitoringu, które mają zabezpieczać mienie w profesjonalny sposób powinny mieć wysoką rozdzielczość. Dzięki niej, kamera może zarejestrować rysy twarzy osoby niepożądanej, która znajduje się w polu widzenia sprzętu. Kamera IP powinna rejestrować wideo przynajmniej w HD Ready (1280x720px), a najlepiej w standardzie Full HD (1920x1080px) lub wyższym,
  • tryb nocny: kamery IP, które mają wbudowany promiennik podczerwieni mają możliwość nagrywania obrazu w nocy. Jest to niezbędna funkcja zapewniająca bezpieczeństwo posesji, która powinna znaleźć się w takim urządzeniu. Widoczność kamery po zmroku może wynosić od kilku do kilkudziesięciu metrów,
  • detekcja ruchu i dźwięku: są to dodatkowe funkcje, na które warto zwrócić uwagę. W przypadku niepokojącego zdarzenia (wykrycia niepożądanego ruchu lub dźwięku), użytkownik natychmiast otrzymuje informację. Taki przepływ informacji pozwala na szybką reakcję,
  • funkcje polepszające jakość obrazu: technologia cyfrowa pozwala generować obraz znacznie wyraźniejszy niż jeszcze kilka lat temu. Dzięki takim funkcjom jak WDR, DNR, czy ROI możliwe jest uzyskanie znacznie wyraźniejszego obrazu (bez tzw. szumów).
  • aplikacja: większość producentów kamer IP stosuje specjalne aplikacje na smartfona lub tablet, które umożliwiają podgląd obrazu z każdego miejsca na świecie. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które często znajdują się w dużej odległości od miejsca monitorowanego. Na uwagę zasługą kamery IP ze sklepu ZabezpieczeniaPoznan.pl, które zostały dodatkowo podzielone ze względu na swoją budowę na: kopułowe, tubowe oraz obrotowe.

Monitoring IP - dlaczego warto?

Kamery IP nie zagwarantują stuprocentowej ochrony domu, firmy czy innych budynków. Natomiast taki sprzęt - niedużym kosztem może podnieść bezpieczeństwo mienia w znaczący sposób. Najtańsze urządzenia nie kosztują dużo, a pozwolą złapać włamywacza na gorącym uczynku. Kamery IP przede wszystkim dedykowane są osobom, które często wyjeżdżają i zostawiają swoje domy i firmy pod nieobecność. Monitoring wizyjny technologii IP można wykorzystać dosłownie wszędzie. Nie warto czekać, aż włamywaczowi nadarzy się okazja na rabunek. Warto zainwestować i zadbać o bezpieczeństwo naszego dorobku o wiele wcześniej.

Kamery IP jak podłączyć?

Kamery IP spełniają swoje podstawowe funkcje dopiero w momencie podłączenia ich do specjalnych urządzeń, które umożliwiają wyświetlanie i archiwizację danych. W zależności od rodzaju kamery, sprzęty instaluje się w określony sposób. Podłączenie kamer jest bardzo proste, natomiast mogą pojawić się małe problemy przy konfiguracji.

  • Kamery bezprzewodowe należy podłączyć do zasilania. Następnie sprzęt należy podłączyć z WIFI i udostępnić obraz. To działanie umożliwia podgląd obrazu z kamery na wybranym smartfonie lub komputerze.
  • Kamery przewodowe należy podłączyć do sieci za pomocą złącza, oraz do zasilania. Najnowsze rozwiązania pozwalają dostarczać energię oraz przesyłać dane za pomocą jednego przewodu (technologia PoE). W przypadku kamer przewodowych należy pamiętać o właściwej konfiguracji wszystkich urządzeń.

Szczegółowe informacje o podłączeniu i skonfigurowaniu kamer IP dostępne są na stronach producentów oraz na ich kanałach YouTube.

Jakie kamery IP do domu?

Podsumowując kamery IP do domu powinny posiadać: rozdzielczość minimum 2 Mpx (Full HD), promiennik IR z możliwością oświetlenia terenu do ok. 30 m, detekcję ruchu – funkcję pozwalającą nagrywać na ruch oraz możliwie rozbudowane funkcje cyfrowego polepszenia obrazu. Przed zakupem warto się rozeznać jakie oprogramowanie oferuje producent oraz jakie są możliwości danej aplikacji. Dobierając sprzęt warto zwrócić się do fachowców lub sprawdzić sprzęt na miejscu. Pracownicy Zabezpieczenia Poznań serdecznie zapraszają do nowej siedziby przy ulicy Szamotulskiej 44 w Poznaniu w celu konsultacji potrzeb i przedstawienia oferty na systemy monitorujące lub alarmowe.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej