Kominy systemowe. Skąd się wzięły?

Ogrzewanie budynków przez całe dziesięciolecia kojarzyło nam się głównie z piecami i kotłami, do których opalania zazwyczaj wykorzystywano drewno lub węgiel. Tego rodzaju stałe paliwa podczas spalania wytwarzały wysoką temperaturę i dlatego kominy do takich urządzeń wykonywano z cegły, która była odporna na jej działanie. Po niedawnym rozpowszechnieniu się kotłów gazowych i olejowych, tworzywo to stało się jednak nieprzydatne. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że spaliny, para wodna oraz najrozmaitsze substancje chemiczne pochodzące z nowoczesnych maszyn niszczą je i uniemożliwiają ich poprawne funkcjonowanie. Aby temu zapobiec, z jednej strony w tradycyjnych kominach zaczęto montować specjalne wkłady ochronne, z drugiej zaś postawiono na niezależne systemy kominowe, które na polu technik grzewczych stały się prawdziwą rewolucją.

Jakie są zalety komina systemowego?

Zanim podejmiemy ostateczną decyzję dotyczącą systemu kominowego, najpierw sprawdźmy, jakie są jego zalety:

  • Wygoda i oszczędność: budowa systemowych kominów ceramicznychjest niezwykle prosta. Wybrane urządzenie możemy zainstalować samodzielnie, korzystając jedynie z dołączonej do kompletu instrukcji. Dzięki temu nie musimy zatrudniać specjalistów od montażu, co znacząco obniża koszty całego przedsięwzięcia;
  • Uniwersalność: kominy ceramiczne (przykładowo takie jak tutaj)są przystosowane do odprowadzania wszystkich typów spalin oraz okazują się kompatybilne z większością systemów grzewczych;
  • Ekologia: systemy kominowe wykonuje się głównie z naturalnych materiałów, dzięki czemu ich produkcja jest przyjazna dla środowiska.

Komin systemowy vs tradycyjny. Który wybrać? 

Kominy systemowe. Dlaczego warto w nie zainwestować?
Kominy systemowe. Dlaczego warto w nie zainwestować?

Budując dom, wielu z nas staje przed trudnym wyborem pomiędzy tradycyjnym kominem murowanym a jego nowoczesną systemową wersją. Często wydaje nam się, że murowany model doskonale wpisze się w nasze przytulne wnętrze oraz będzie świetnym sposobem na obudzenie wspomnień z dawnych lat. Tak naprawdę jednak jego budowa okazuje się nie najlepszym pomysłem. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że instalacja tradycyjnego komina jest zdecydowanie bardziej skomplikowana i istotnie droższa, niż montaż systemu kominowego. Oprócz tego nowoczesna alternatywa dla tradycyjnego komina pozwala na zastosowanie kotłów najnowszych generacji, co gwarantuje nam niezwykłą wydajność oraz sprawia, że nasz system nie będzie miał negatywnego wpływu na środowisko naturalne.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej