Środki z dotacji mogą się jednak okazać niewystarczające na wykonanie całości prac. W takim przypadku warto skorzystać z kredytu na termomodernizację. Oferuje go 7 polskich banków. Ścieżka bankowa dotacji w ramach programu Czyste Powietrze jest dostępna od 2021 roku.

Kredyt na termomodernizację – jak to działa?

Kredyt na termomodernizację można wziąć w banku. Środki z jego tytułu przeznaczymy na określone prace w ramach programu Czyste Powietrze. Jak on działa w praktyce? Otóż na początku udajemy się do stacjonarnego oddziału banku, gdzie składamy wniosek o Kredyt gotówkowy Czyste Powietrze. Po uzyskaniu akceptacji banku podpisujemy z nim umowę kredytową. Następnie doradca bankowy, na podstawie przekazanych przez nas danych i dokumentów, przygotowuje wniosek o dotację i przesyła go do właściwego Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW). Po otrzymaniu pozytywnej decyzji o dotacji kredyt jest wypłacany na wskazany przez nas rachunek bankowy.

 

Kredyt na termomodernizację – jakie zakupy można nim sfinansować?

Kredyt na termomodernizację w ramach rządowego programu Czyste Powietrze pozwala na sfinansowanie ściśle określonych zakupów. Na przykład jeśli chodzi o kredyt gotówkowy Czyste Powietrze od Santander Consumer Bank – bank od kredytów, możemy go wykorzystać na:

- ocieplenie przegród budowlanych,

- wymianę stolarki okiennej i drzwiowej,- wykonanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła,

- wymianę źródła ciepła na paliwo stałe oraz zakup i montaż nowego źródła ciepła,

- instalację centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej,

- mikroinstalację fotowoltaiczną,

- dokumentację, np. audyt energetyczny lub dokumentację projektową.

 

Wykorzystanie kredytu na termomodernizację zgodnie z przeznaczeniem to podstawowy warunek. Tylko wtedy możemy liczyć na przyznanie nam dotacji rządowej pokrywającej bardzo często znaczną jego część.

Kredyt na termomodernizację a limity

Warto wiedzieć o tym, że kredyty dostępne w ramach programu Czyste Powietrze są limitowane. W latach 2021-2022 banki dysponują bowiem łącznym limitem środków tylko do 1,5 mld złotych, w ramach którego możliwe jest przekazanie do WFOŚiGW wniosków o dotację, która będzie przeznaczona na częściowe rozliczenie spłaty kapitału kredytu bankowego na termomodernizację. Gdy środki z tego tytułu się skończą, będziemy musieli czekać na kolejną pulę. Istotny jest także ogólny limit budżetu i czasowy programu Czyste Powietrze. Jeśli chodzi o łączną pulę środków, wynosi ona 103 miliardy złotych, a uzyskanie dofinansowania jest możliwe, do końca 2027 r. Dlatego warto się spieszyć i już teraz wystąpić o kredyt gotówkowy Czyste Powietrze.

Źródła:

  • https://www.czystepowietrze.eu/o-programie
  • https://czystepowietrze.gov.pl/czyste-powietrze/#o-kredycie

materiał partnera

ikona podziel się Przekaż dalej