Gry komputerowe – nie tylko bawią, ale też uczą

Gry komputerowe dla dzieci nie zawsze muszą być szkodliwe. Jeśli zadbasz o ich jakość oraz tematykę, pociechy mogą dzięki nim rozwijać różne umiejętności – szybkość, zręczność, logiczne myślenie oraz wytrwałość. Poza tym na pewno będą się znakomicie się bawić. Wiele ciekawych gier dla dzieci znajdziesz na https://kubus.pl. Są tam gry eko, edukacyjne, logiczne, muzyczne, zręcznościowe, kreatywne i sportowe. Jeśli chodzi o gry, stanowią doskonałe narzędzie do nauki. Dzięki nim pociechy mogą uczyć się m.in. czytania, pisania i rozwiązywania problemów. Gry logiczne rozwijają umiejętność logicznego myślenia i strategicznego planowania. Z kolei zręcznościowe i kreatywne pozwalają rozwijać pasję i zapewniają świetną rozrywkę.

Wbrew pozorom gry komputerowe mogą być wartościowym i pozytywnym doświadczeniem dla pociechy. Powinny być jednak starannie wybierane przez rodziców lub opiekunów i odpowiednio stosowane. Na przykładzie strony Kubusia, mnóstwo gier zaprojektowano z myślą o rozwoju dzieci oraz rozwoju ich umiejętności. Wiele z nich, np. zręcznościowe, stymulują kreatywność oraz wpływają na wyobraźnię dzieci. Dzięki nim nabierają ochoty na tworzenie eksperymentów i naukę. Z kolei gry logiczne wymagają od nich zarządzania czasem. Dzięki takim grom maluchy mogą nauczyć się zarządzania czasem, strategii i podejmowania samodzielnych decyzji.

Istnieje mnóstwo gier komputerowych stworzonych dla dzieci. Wiele z nich możesz znaleźć w tym miejscu: https://kubus.pl/gry-i-zabawy-online/. Musisz jedynie pamiętać, że rozrywka zawsze powinna zostać dopasowana m.in. do wieku dziecka. Dzięki temu zabawa będzie bezpieczna i przyjemna. Pamiętaj też, aby monitorować czas spędzany przez dzieci przy komputerze. Warto nauczyć je zdrowego podejścia do korzystania z urządzenia. Zastosuj granice czasowe i postaraj się wpoić odpowiedzialne zachowanie w sieci. Czas spędzany przed ekranem powinien być oczywiście równoważony między np. czytaniem książek, ruchem na świeżym powietrzu a innymi formami zabawy.

Oglądanie bajek przez dzieci – najważniejsze zalety

Oglądanie różnych bajek i kreskówek na komputerze może dostarczyć pociechom wielu korzyści. Bajki nie tylko uczą, ale potrafią też wpłynąć na emocje. Oglądanie bajek pozwala dzieciom rozwijać się językowo. Często pojawiają się w nich np. różne słówka, co pomaga maluchom poszerzać zasoby językowe. Oglądanie kreskówek rozwija również umiejętność tworzenia narracji i wyobraźnię – wręcz pobudza kreatywność u najmłodszych. Bajki zachęcają dzieci do tworzenia w głowie scen oraz obrazów.

Niektóre bajki dla dzieci mają na celu przekazać różne wartości społeczne, m.in. szacunek, empatię czy przyjaźń. Dzięki nim dzieci uczą się rozumieć emocje oraz je nazywać. Bajki są też naturalnie świetną formą rozrywki. Dzięki nim dzieci mogą oderwać się od codzienności. Niektóre utworzone są w taki sposób, aby uczyć pociechy np. kształtów, pór roku, kolorów czy liczb. Wiele tego typu gier znajdziesz na stronie Kubusia. Oglądanie bajek na komputerze może być dla dzieci pozytywnym doświadczeniem – pod warunkiem że umiejętnie dobierzesz ich treść oraz będziesz monitorować aktywność dziecka w sieci.

Audiobooki – dlaczego warto puszczać dzieciom?

Puszczanie dzieciom audiobooków ma wiele korzyści i zalet. Przede wszystkim może pozytywnie wpłynąć na rozwój najmłodszych. Audiobooki dostarczają pociechom bogatego słownictwa, dzięki czemu poprawić się mogą ich umiejętności językowe. Gdy dzieci słuchają audiobooków, uczą się dialogów, struktury zdań czy narracji. Poszerza się zatem ich umiejętność czytania ze zrozumieniem. Warto dodać, że słuchanie audiobooków może zachęcić dzieci do czytania książek. Wiele interesujących audiobooków dla najmłodszych znajdziesz tutaj: https://kubus.pl/audiobooki.

Słuchanie audiobooków wymaga na dzieciach skupienia. Dzięki temu rozwijają się ich umiejętności słuchania oraz koncentracji. Słuchając opowieści, pociechy mogą tworzyć w głowie własne wyobrażenie wysłuchiwanej treści. Zdecydowanie pobudza to ich kreatywność oraz wyobraźnię. Dzięki dostępności do audiobooków w formie cyfrowej dziecko może odsłuchiwać historii w dowolnym czasie i miejscu. Słuchanie opowieści to zatem świetny pomysł na długą podróż czy chłodny zimowy wieczór. Warto podkreślić, że audiobooki można dopasować do konkretnych zainteresowań. Na stronie Kubusia znajdziesz też podział na bajki według wieku dzieci.

Dzieci korzystające z komputera mogą czerpać z niego wiele korzyści, np. podczas słuchania audiobooków, czy grania w gry edukacyjne. Najważniejsze jednak, aby równoważyć czas spędzany przed ekranem a innymi aktywnościami rozwijającymi umiejętności. Jeśli ustalisz granice czasowe i zapewnisz nadzór rodzicielski, korzystanie z komputera będzie nie tylko zabawne, ale również pożyteczne dla rozwoju pociech.Początek formularza

ikona podziel się Przekaż dalej