Zastanawiasz się, jak urządzić kuchnię praktycznie? Podziel ją na strefy!

Wyposażając kuchnię, najlepiej podzielić ją na pięć stref. Ich zastosowanie ułatwi i przyspieszy przygotowanie posiłków i wykonywanie wszelkich innych obowiązków kuchennych. Strefy te powinno się ulokować w kuchni w takiej kolejności, w jakiej zostały wymienione poniżej.

  1. Strefa zapasów – obejmuje lodówkę, zamrażarkę i szafki do przechowywania produktów spożywczych. Najlepiej, aby znajdowała się blisko wejścia do kuchni. Dzięki temu sprawniej rozpakujesz zakupy, bez pokonywania całego pomieszczenia z ciężkimi siatkami.
  2. Strefa przechowywania – półki na naczynia, sztućce, garnki i małe AGD. Do przechowywania takich rzeczy najlepiej sprawdzają się szafki wiszące, znajdujące się w zasięgu wzroku. Odradza się magazynowania np. szklanek czy talerzy w głębokich półkach, do których trzeba się schylać. To nieergonomiczne wyjście.
  3. Strefa zmywania, czyli zlewozmywak, zmywarka, a także kosze na śmieci. W tej warto zgromadzić wszelkie środki czystości, a także ściereczki i inne akcesoria do czyszczenia powierzchni.
  4. Strefa przygotowywania posiłków – w każdej dobrze zorganizowanej kuchni musi znaleźć się blat lub wyspa, na której będzie można przyrządzać potrawy. Taka przestrzeń nie powinna być zastawiona drobnym AGD czy innymi przedmiotami. Dzięki temu cięcie, obieranie czy inne czynności będzie można wykonywać swobodnie, a także szybciej sprzątać to stanowisko.
  5. Strefa gotowania – to w niej znajduje się piekarnik, kuchenka czy mikrofalówka. Piekarnik warto umieścić w słupku, dzięki czemu wyciąganie i wkładanie dań będzie wygodniejsze i bezpieczniejsze. Natomiast nad kuchenką obowiązkowo należy zamontować okap, który wyciąga nieprzyjemne zapachy podczas gotowania.

Trójkąt roboczy, czyli jak uczynić gotowanie wygodniejszym i szybszym

Nie tylko podzielenie kuchni na strefy jest ważne. Musisz ulokować meble kuchenne i sprzęty AGD tak, aby przygotowanie posiłków było szybsze i wygodniejsze. Dlatego właśnie tak ważne jest zachowanie trójkąta roboczego. Określa on, w jakich odległościach w kuchni powinny znajdować się trzy najważniejsze artykuły gospodarstwa domowego, czyli lodówka, kuchenka i zlewozmywak.

Ogólna zasada mówi o tym, że powinny być jak najbliżej siebie. Lodówka a zlewozmywak najlepiej, aby dzieliła maksymalna odległość 120–210 cm. W przypadku zlewozmywaka i kuchenki jest to taka sama wartość, chyba że mówimy o bardzo małych kuchniach. W nich minimalna odległość to 90 cm. Jeśli chodzi natomiast o lodówkę i kuchenkę, tutaj dystans powinien wynosić 120–270 cm.

Wybierając meble do kuchni, pamiętaj o tym, aby wybrać odpowiednią wysokość szafek. Najpopularniejsze są modele sięgające 90–100 cm. W praktyce powinny być dopasowane do użytkowników. Najlepiej, by znajdowały się ok. 10–15 cm poniżej łokcia osoby stojącej. W ten sposób będzie można wygodnie pracować i uniknąć bólu pleców.

Aby dowiedzieć się więcej, odwiedź: https://www.gama-sklep.com.pl/category/meble-kuchenne-85

ikona podziel się Przekaż dalej