Czym charakteryzują się filtry mechaniczne?

Filtry mechaniczne są montowane na początku domowej instalacji dostarczającej wodę do budynku. Ich zadaniem jest wyłapywanie wszelkich zanieczyszczeń, takich jak drobinki rdzy, muł, osady, piasek oraz zawiesiny. Urządzenia te są tak skuteczne, że stosuje się je nie tylko w gospodarstwach domowych, ale również w przemyśle.

Wysokiej jakości filtr mechaniczny do wody (sprawdź na: www.filtrybb.pl )nie obniża ani nie podnosi jej ciśnienia w instalacji. Jest niezastąpiony wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba poprawy parametrów kranówki.

Rodzaje filtrów mechanicznych

Wkłady mechaniczne można podzielić ze względu na ich budowę. Biorąc pod uwagę ten parametr, wyróżnia się filtry:

  • sznurkowe,
  • piankowe,
  • siatkowe,
  • harmonijkowe.

Filtry do wody sznurkowe są zbudowane ze specjalnego sznurka nawiniętego na rdzeń wkładu. Wyłapują one zanieczyszczenia, które nie zatrzymują się na ich powierzchni, ale wewnątrz ich objętości. Ten rodzaj oczyszczania nosi nazwę metody objętościowej. Jej niewątpliwą zaletą jest skuteczność oraz dokładność. Zapewnia dobre efekty oczyszczania wody i nie zmienia jej ciśnienia.

Wkłady piankowe sprawdzają się dobrze podczas usuwania szlamu, piasku oraz rdzy. Są one wykonane z polipropylenu. Zasada ich działania oraz skuteczność jest bardzo zbliżona do filtrów sznurkowych. Są odporne na działanie bakterii oraz silnych chemikaliów.

W filtrach siatkowych elementem odpowiedzialnym za wyłapywanie szkodliwych cząsteczek jest zamontowana wewnątrz nich siatka. Świetnie radzą sobie one przede wszystkim z zanieczyszczeniami organicznymi. Najczęściej takie produkty są wielokrotnego użytku.

Z kolei wkłady harmonijkowe są wykonane z celulozy, która jest dodatkowo wzmocniona poliestrem. Po dokładnym wypłukaniu można je ponownie wykorzystać. Ich ogromną zaletą jest to, że nie powodują spadków ciśnienia w instalacji.

Dlaczego warto stosować filtry mechaniczne?

Jak już wiesz, filtry mechaniczne wyłapują zanieczyszczenia i zapobiegają ich przedostawaniu się w głąb instalacji. Zanim zdecydujesz się na ich montaż, poznaj inne zalety wynikające ze stosowania tego rodzaju wkładów:

  • zabezpieczają wodę pitną przed szkodliwymi cząsteczkami, które mogą dostać się do niej np. w wyniku awarii rurociągu,
  • wspomagają instalację zmiękczającą wodę,
  • chronią urządzenia AGD przed osadzaniem się kamienia oraz poważnymi awariami, które mogą być następstwem pojawienia się osadu,
  • zmniejszają mętność wody.

Stosowanie filtrów mechanicznych niesie wiele korzyści. Warto zdecydować się na ich montaż, gdyż pomoże to zapobiec wielu problemom związanym z używaniem wody kranowej.

Jakie filtry wybrać do domu?

Oprócz filtrów mechanicznych na rynku są dostępne także ich inne rodzaje. Wkłady zmiękczające zmniejszają twardość wody, a tym samym zapobiegają powstawaniu osadów wapniowych wewnątrz urządzeń AGD. W poprawie parametrów cieczy może także pomóc sól tabletkowa. Sama w sobie nie wpływa na twardość wody, ale jest potrzebna do przeprowadzenia procesu wymiany jonowej. To właśnie on wpływa na to, że ciecz w kranie staje się bardziej miękka.

Do swojego gospodarstwa domowego możesz wybrać także filtry węglowe. Zastosowany w nich węgiel aktywny wykazuje właściwości absorpcyjne. Dzięki nim usuwa z wody zanieczyszczenia organiczne, a także chlor.

Doskonałe efekty daje także korzystanie z filtrów osmotycznych. Można je stosować do oczyszczania zarówno wody z wodociągów, jak i tej pobieranej bezpośrednio ze studni. Są niezwykle skuteczne i radzą sobie dobrze praktycznie ze wszystkimi zanieczyszczeniami.

W wyborze sposobu oczyszczania może Ci pomóc test filtrów do wody. Znajdziesz w nim praktyczne informacje na temat tego, które z nich warto zastosować w gospodarstwie domowym.

Zainwestuj w najlepsze filtry na rynku, które sprawią, że woda w Twoim domu będzie czysta i smaczna.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej