Czym jest magazyn energii?

Magazyny energii (sprawdź tu) to urządzenia służące do przechowywania nadmiaru energii i jej wykorzystywania w momencie niewystarczającej produkcji przez instalację fotowoltaiczną, bądź też przerwie w dostawie prądu od operatora. Dzięki nim właściciele instalacji mogą maksymalnie wykorzystać zgromadzone nadwyżki energii w okresie, gdy produkcja energii znacznie spada i nie wystarcza na pokrycie bieżących potrzeb. W przypadku braku magazynu energii, posiadacz fotowoltaiki przekazuje nadmiar energii bezpośrednio do sieci, przy czym może ponownie wykorzystać jedynie 80%, gdyż pozostałe 20% stanowi „opłatę” za obsługę przez zakład energetyczny.

Sposoby na magazynowanie energii – jakie wykorzystuje się technologie?

Na rynku funkcjonują zróżnicowane magazyny energii, które podzielić można ze względu na technologię magazynowania w nich prądu. Wśród nich wymienić można:

  • akumulatory do fotowoltaiki (magazyny elektrochemiczne) - są jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań do magazynowania energii elektrycznej. Ich popularność wynika z wysokiej gęstości energii, szybkiego ładowania i rozładowywania oraz długiej żywotności. Pozwalają przechowywać energię bez strat, jak również współpracują z instalacjami typu off-grid, czyli takimi, które nie są podłączone do zasilania. Baterie te doskonale sprawdzają się w poszczególnych magazynach energii, bez względu na ich rozmiar – takie magazyny zwie się wówczas magazynami akumulatorowymi;
  • mechaniczne magazyny energii – to jeden z najpopularniejszych rodzajów magazynów energii, które posiadają także najdłuższą historię, natomiast obecnie ich wykorzystanie spada i stosowane są przede wszystkim w celach przemysłowych lub przez elektrownie. Zaliczamy do nich elektrownie szczytowo-pomiarowe, zbiorniki sprężonego powietrza i koła zamachowe;
  • elektryczne magazyny energii (superkondensatory, nadprzewodnikowe zasobniki energii) – pierwsze z nich posiadają bardzo wysoką pojemność, a energia gromadzona jest w nich za pomocą statycznego ładunku w polu elektrycznym, dzięki czemu mogą być często rozładowywane i ładowane. Drugie zaś do magazynowania energii elektrycznej wykorzystują prąd stały przepływający przez cewkę z materiału nadprzewodzącego i w ten sposób energia magazynowana jest w polu magnetycznym, powstającym przez schładzanie danego materiału. Rozwiązania te stosowane są przede wszystkim w pojazdach elektrycznych.

Jaki magazyn energii wybrać?

Poszczególne technologie znacznie się od siebie różnią i mają odmienne zastosowania, przy czym należy podkreślić, że rozwiązaniem dedykowanym osobom prywatnym oraz małym i średnim przedsiębiorstwom oraz firmom jest akumulator do fotowoltaiki, gdyż to właśnie fotowoltaika stanowi główne źródło energii odnawialnej.

Skupiając się więc na magazynach energii do fotowoltaiki trzeba pamiętać, że tutaj również nie mamy pełnej swobody działania, ponieważ urządzenie musi być kompatybilne z instalowanym falownikiem. Inwerter i akumulator muszą ze sobą współpracować, co wymaga stosowania odpowiedniego oprogramowania w falowniku.

Dlatego decydując się na instalację fotowoltaiczną wraz z magazynem energii, należy przede wszystkim postawić na odpowiedni akumulator, dzięki któremu możliwe będzie pełne korzystanie z energii – zarówno na bieżące potrzeby, jak i magazynowanie jej i użycie wówczas, gdy jej produkcja nie będzie możliwa.

Akumulator do instalacji fotowoltaicznej – który będzie najlepszy?

W nowoczesnych instalacjach fotowoltaicznych zastosowanie znajdują przede wszystkim akumulatory litowo-żelazowo-fosforanowe (LiFePO4). To za sprawą swoich zalet, dzięki którym ich stosowanie jest maksymalnie optymalne, wydajne i bezpieczne. Wśród nich na uwagę zasługuje przede wszystkim:

  • wysoka wydajność energetyczna - mają wysoką gęstość energii, co oznacza, że mogą przechowywać dużo energii w stosunkowo niewielkiej objętości;
  • długa żywotność - charakteryzują się długą żywotnością, co oznacza, że mogą działać przez wiele lat przy regularnym użytkowaniu;
  • bezpieczeństwo - są bezpieczniejsze w użyciu, niż tradycyjne akumulatory litowo-jonowe, a to ze względu na swoją stabilność chemiczną i możliwość stosowania ich nawet przy dużych wahaniach temperatur.

Prócz technologii, warto postawić także na najwyższej jakości produkty, jak chociażby akumulatory LiFePO4 Kon-TEC. Kon-TEC to polska firma zajmująca się produkcją akumulatorów LiFePO4, w tym również tych do zastosowań fotowoltaicznych. Ich wyroby wyróżniają się wysoką jakością, trwałością i szerokim spektrum zastosowań. Akumulatory LiFePO4 to rodzaj litowo-żelazowo-fosforanowych akumulatorów, które charakteryzują się wysoką wydajnością i trwałością. Są one coraz częściej wykorzystywane do magazynowania energii, ponieważ są pojemne, wytrzymałe i posiadają stałą pojemność przez cały okres użytkowania, a także są odporne na wysokie wahania temperatur.

Przy wyborze najlepszego akumulatora do magazynu energii należy wziąć pod uwagę swoje indywidualne potrzeby i parametry całej instalacji fotowoltaicznej. Warto również skonsultować się ze specjalistami, którzy pomogą dobrać odpowiedni akumulator i rozwiązanie dla konkretnej fotowoltaiki.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej