Ocieplenie domu - dlaczego to takie ważne?

Wiele osób, pragnących ocieplić swój budynek wstrzymuje celowo inwestycje, ze względu na brak odpowiednich środków finansowych. Remont ocieplenia jest często przesuwany z roku na rok, gdyż, nie oszukujmy się - nigdy nie staniemy przed sytuacją, w której będzie nam dane posiadać kilkadziesiąt tysięcy złotych nadwyżki. Jednak ocieplenie budynku powinno być zrobione jak najszybciej. Dlaczego?

Przede wszystkim ocieplony budynek mieszkalny generuje znacznie mniejsze koszty związane z ogrzewaniem. Im bardziej zaizolowane mury naszego domu, tym mniej ciepła i energii ucieka, a więc tym więcej zostaje wewnątrz. Najbardziej efektywne techniki ocieplania są w stanie ograniczyć koszty nawet o 50%. Dodatkowo ocieplony budynek poprawia komfort oraz izoluje hałasy dochodzące z zewnątrz. Kolejny, mniej oczywisty argument przemawiający za wykonaniem tej inwestycji to zabezpieczenie domu przed grzybami i pleśnią, która niezależnie od naszych starań mogą rozkwitać. Ocieplenie domu może być sfinansowane z kredytu, w którego uzyskaniu pomogą nam eksperci mFinanse. Dzięki dodatkowym środkom nie będziemy musieli odkładać już ocieplania budynku na następny sezon.

Całkowita cena ocieplenia domu - co wpływa na koszty?

Na jaki koszt ocieplenia domu musimy się nastawić? Odpowiedź na to pytanie jest niejednoznacznie, a dłuższej mierze zależy to od kilku istotnych czynników. Przede wszystkim cena ocieplenia jest różna w zależności od wybranych materiałów oraz wykorzystywanej techniki ocieplenia. Podobnie jak w przypadku wszystkich innych materiałów budowlanych, materiały izolacyjne także różnią się od siebie jakością, ale i ceną.

Dodatkową zmienną jest region, w którym mieszkamy. Ekipy remontowe, które podejmują się prac ociepleniowych, często zmieniają ceny swojej usługi, dostosowując ją do panujących warunków i popytu. Koszty ocieplenia budynku możemy zawrzeć w środkach finansowania budowy domu, które uzyskujemy w ramach kredytu hipotecznego. Szczegółowe zaplanowanie techniki i materiałów wykorzystanych do ocieplenia budynku będzie konieczne do oszacowania kosztów prac. Te natomiast możemy dodać do innych kosztów i wykorzystując kalkulator kredytu hipotecznego sprawdzić, czy uzyskamy taką wysokość kredytu.

Podstawowe pytanie - czym ocieplić nasz dom?

Przy pierwszym spotkaniu z firmą wykończeniową, która będzie odpowiedzialna za ocieplenie naszego domu, z pewnością padnie bardzo ważne pytanie - "Czym dom będzie ocieplony?". W tym obszarze w praktyce mamy dwa rozwiązania do wyboru, a są nimi:

  • styropian,
  • wełna mineralna.

Porównanie obu materiałów daje podobne efekty. Zarówno wełna mineralna, jak i styropian charakteryzują się bardzo dobrymi cechami izolacyjnymi, a także są relatywnie wytrzymałe. Dobrze wykonane ocieplenie może nam posłużyć nawet przez 20 lat. Jednak wybór konkretnego materiału do ocieplenia powinien być dokonany, bazując na specyfice naszego budynku, materiałów wykorzystanych do jego budowy, jego wieku czy techniki budownictwa.

Są to oczywiście detale, o których, nie znając się na budownictwie, możemy nie mieć pojęcia, dlatego już na tym etapie warto zawierzyć tę kwestię profesjonalistom, którzy będą w stanie doradzić nam, jaki materiał okaże się efektywniejszy w naszym budynku.

Ocieplanie ścian - czy to wystarczy?

Większość prac związanych z ociepleniem domu ogranicza się jedynie do ocieplenia ścian budynku. Takie podejście ma oczywiście swoje zalety - jest to relatywnie tańszy proces niż ocieplanie całego budynku, wymaga mniejszych nakładów czasu oraz energii. Jednak tak przygotowana izolacja, choć znacznie lepsza niż żadna, nie chroni nas w pełni przed ubytkami ciepła i energii.

By zadbać o możliwie najlepszą izolację, musimy zadbać o ocieplenie innych, równie istotnych elementów, takich jak ocieplenie drzwi, ocieplenie okien, a także ewentualne ocieplenie podłogi. Do tego typu prac również wykorzystuje się styropian i wełnę mineralną, choć nie wykluczone jest, że w niektórych przypadkach wykorzystanie bardziej specjalistycznych materiałów, jak keramzyt czy polistyren ekstrudowany XPS będzie efektywniejsze.

Ocieplanie domu styropianem

A zatem przejdźmy do konkretów i sprawdźmy, jaki będzie koszt ocieplenia domu styropianem. Styropian to w Polsce najczęściej wykorzystywany materiał izolacyjny, który charakteryzują się odpowiednimi parametrami, niską ceną, łatwością montażu i dużą wytrzymałością. Do wykonania podstawowych prac związanych z ociepleniem budynku styropianem, będziemy jeszcze ponosić koszt zaprawy, tynków, podkładów, klejów oraz siatek zbrojących. W sumie koszty materiału wyniosą około 60 złotych za metr kwadratowy ocieplonego budynku. To, ile wyjdzie sumarycznie, zależy oczywiście od powierzchni, którą przyjdzie nam ocieplać.

Nie zapomnijmy o kosztach usługi firmy wykończeniowej. Średnia cena wykonania ocieplenia to 40 złotych za metr kwadratowy, choć jak wspomniano wcześniej, cena ta może wahać się w górę i dół, w zależności od regionu oraz szczegółowej oferty firmy. A zatem ocieplenie styropianem to uśredniony koszt 100 złotych za metr kwadratowy.

Ocieplanie domu wełną mineralną

A jak wygląda kosztorys wykonania ocieplenia z wykorzystaniem wełny mineralnej? Wełna ze względu na wyższą cenę jednostkową nie jest tak popularna, jak styropian, jednak coraz częściej stawiamy właśnie na to rozwiązanie, szczególnie w przypadku domów wykonanych w starym budownictwie, gdzie przepuszczalność pary wodnej ma istotne znaczenie. Wełna, podobnie jak styropian cechuje się bardzo dużą wytrzymałością, alei prostotą w układaniu.

Metr kwadratowy ocieplenia domu wełną będzie nas kosztować około 90 złotych, licząc wszystkie dodatkowe materiały budowlane. Tradycyjnie nie zapominamy o kosztach robocizny, które w tym przypadku mogą wynieść plus minus 50 złotych za metr kwadratowy. To daje nam sumaryczny uśredniony koszt 140 złotych za metr kwadratowy ocieplenia budynku wełną wraz z robocizną.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej