Ogrody zimowe i oranżerie - rodzaje konstrukcji, materiały, ceny, porady przy wyborze

Ogrody zimowe i oranżerie zazwyczaj są wpasowane w bryłę budynku. Dzięki temu podnoszą walory dekoracyjne domu i powiększają jego powierzchnię użytkową. Ważne jest też to, że można je wykorzystać na różne sposoby. Oranżeria zbudowana na tarasie lub stworzona w miejsce werandy może służyć, jako salon, pracownia czy pokój zabaw. Warto, więc dowiedzieć się, którzy producenci cieszą się popularnością, jakie są rodzaje konstrukcji i ich ceny.

Ogród zimowy na tarasie

W naszym kraju największym uznaniem cieszą się ogrody zimowe powstające na planie prostokąta, wycinku koła lub w kształcie regularnego wieloboku. Budowę pomieszczenia tego typu najlepiej uwzględnić już w planach nowego domu. Wtedy inwestycja jest sporo tańsza. Oczywiście oranżeria może zostać wybudowana dużo później. Całkowicie od podstaw, choć jest też inne rozwiązanie. Można stworzyć ją na tarasie, w grę wchodzi też przystosowanie werandy. Znacznie rzadziej powstają wolnostojące oranżerie ogrodowe. Z bardzo prostej przyczyny, cennik budowy takiego obiektu jest wyższy niż aranżacja konstrukcji przydomowej.

Gdy już zdecydujemy się na budowę, warto zastanowić się gdzie usytuować nasz ogród zimowy. Zazwyczaj wybiera się najbardziej nasłonecznione strony budynku. Takie, które również zimą nie są odcięte od światła. Do tego, warto by z oranżerii rozciągał się widok na ogród czy inny, przyjemny zakątek. Kolejną kwestią są fundamenty, jeśli ogród zimowy będzie dobudowywany do domu. Muszą wykazywać się wytrzymałością na ciężar konstrukcji. Trzeba też dobrze je zabezpieczyć przed wilgocią i zmianami temperatury.

Oranżerie ogrodowe – rodzaje konstrukcji

Niezależnie od tego czy tworzymy ogród zimowy na tarasie czy budujemy od podstawa czeka na nas pewien wybór. Musimy zdecydować się, z jakich materiałów powstanie. Dużą popularnością cieszą się konstrukcje drewniane. Ramy z drewna odznaczają się dobrą termoizolacyjnością. Do tego zawsze wyglądają elegancko. Mają jednak pewną wadę, jest nią konieczność przeprowadzania okresowej konserwacji. Teraz czas na ceny, koszt oranżerii z drewnianym szkieletem uwzględniający montaż to około 2500-4000 zł. Duży wpływ na cenę mają oczywiście indywidualne projekty i metraż. Popularni producenci oranżerii drewnianych to Cambria, Stolteam czy Bracia Nowaccy.

Uznaniem użytkowników cieszą się też aluminiowe ogrody zimowe. Są odporne na warunki atmosferyczne. Mają też świetne właściwości termiczne. Dzięki temu, że aluminium jest anodowane lub malowane proszkowo, nie jest wymagana jego konserwacja. Za metr kwadratowy oranżerii na stelażu aluminiowym zapłacimy od 2200 do 4000 zł. Znani producenci to firmy Aluprof, Drutex i Pro-Fil. Cennik uwzględnia dachy jedno, dwu lub wielospadowe. Aluminiowe ogrody zimowe to nie jedyna opcja do wyboru. Na rynku znajdziemy też konstrukcje powstające ze wzmocnionych profili PCV. Są lekkie i jednocześnie sztywne a montaż nie należy do skomplikowanych.

Wiemy już, jakie stelaże wykorzystuje się najczęściej, to jednak tylko jedna z części. O jakości oranżerii decydują również przeszklenia. Do ich stworzenia wykorzystuje się szyby zespolone składające się z dwóch lub trzech tafli. W pustych przestrzeniach pomiędzy mini znajduje się gaz szlachetny. Na dachu ogrodu zimowego powinno znajdować się wzmocnione szkło. Projekty uwzględniają szyby hartowane lub laminowane. Do wyboru jest też specjalne szkło antywłamaniowe. Każda z wymienionych odmian gwarantuje bezpieczeństwo.