Izolacja budynku w kontekście energooszczędności

Marzenie o własnym domu spełnia coraz więcej osób. Do realizacji takiej inwestycji nie wystarczą jedynie odpowiednie środki oraz plany budynku, które uwzględnią wszystkie potrzeby mieszkańców. Trzeba też pomyśleć o późniejszej eksploatacji domu oraz o jej kosztach. W innym wypadku sen o „własnym gniazdku” szybko może się okazać poważnym obciążeniem. Tak stanie się, gdy trzeba będzie kupować paliwo i płacić majątek za energię elektryczną. Dlatego już na etapie budowy warto zadbać o materiały, dzięki którym dom będzie zdrowy, a przede wszystkim energooszczędny.

Najwięcej środków zazwyczaj pochłania utrzymanie odpowiedniej temperatury w okresie zimowym. Ogrzewanie jest drogie, a dom bez właściwej termoizolacji traci wiele cennej energii cieplnej. W konsekwencji wymaga jeszcze intensywniejszego dogrzewania. Rozwiązaniem tego problemu są płyty z włókna drzewnego Steico.

Płyta z włókna drzewnego – multifunkcyjna izolacja domu

Włókno drzewne jest całkowicie naturalnym surowcem, pozyskiwanym w tartakach na jednym z ostatnich etapów produkcji. Wytwarzane z niego płyty zachowują cechy drewna, które jest bardzo przyjazne dla klimatu w domu. Ich zalety wynikają z metody produkcji na sucho bez udziału agresywnych związków chemicznych czy klejów. Płyta z włókna drzewnego (sprawdź na: www.eneroo.pl) jest więc zdrowa, ekologiczna, podatna na recykling i doskonale komponuje się z budownictwem drewnianym.

Jedną z cennych zalet płyt z włókna drzewnego jest ich wielofunkcyjność. W praktyce oznacza to, że wykonana z nich izolacja zabezpiecza wnętrze domu przed:

  • uciekaniem ciepła na zewnątrz zimą,
  • nagrzewaniem się wnętrza domu latem,
  • hałasem wywoływanym przez uderzający deszcz czy silny wiatr,
  • gromadzeniem się wilgoci w przegrodach izolacyjnych.

Prostsze i tańsze budowanie z płytami Steico

Mówiąc o kosztach, nie można ograniczyć się jedynie do eksploatacji domu. Należy też wziąć pod uwagę fakt, że zastosowanie odpowiednich materiałów pozwoli na uniknięcie montażu dodatkowych warstw czy elementów zabezpieczających wnętrze budynku. Jednocześnie szybciej będą wykonane wymagane prace, co również przyczyni się do oszczędności. Zapewnią je płyty z włókna drzewnego. Ich zaletą jest wykończenie krawędzi umożliwiających montaż na pióro i wpust. Dzięki temu bardzo materiały szczelnie przylegają do siebie, co eliminuje kosztowne w skutkach mostki termiczne czy pustki wentylacyjne. Ponadto na dachach o kącie nachylenia większym niż 16° nie ma potrzeby montażu membrany zabezpieczającej. Płyta z włókna drzewnego sama sprawdzi się w roli odprowadzenia wody deszczowej.

Montaż płyt z włókna drzewnego

Płyty z włókna drzewnego charakteryzują się wysoką gęstością, a dzięki temu również sprężystością. W efekcie nie mają tendencji do odkształcania się, a raz umieszczone w wyznaczonym miejscu zachowują swoje cechy przez wiele lat. Na dachu można je montować bezpośrednio na krokwiach, zastępując deskowanie czy papę. Dzięki montażowi na pióro i wpust doskonale do siebie przylegają, a łączenia nie wymagają żadnych dodatkowych uszczelnień. Płyty można też łatwo przycinać do pożądanego wymiaru za pomocą specjalnego noża lub piły. Podczas cięcia materiał nie pyli, co jest dodatkową korzyścią z punktu widzenia wykonawcy konstrukcji.

Gdzie kupić płyty z włókna drzewnego Setico?

Dystrybutorem płyt z włókna drzewnego Setico jest między innymi firma Eneroo. Sprzedaż jest prowadzona na terenie całego kraju, dlatego materiał można kupić bez względu na to, gdzie jest realizowana budowa. Płyty są dostępne w formacie 2230×600 mm oraz w kilku wariantach grubości.Wyróżniają je też parametry takie jak:

  • najwyższa pojemność cieplna 2100 J/ (kg*K),
  • współczynnik Lambda 0,048 W/ (m*K),
  • najwyższa gęstość 270 kg /m3.

Płyty są także otwarte dyfuzyjnie, czyli wysoko paroprzepuszczalne, odporne na promienie UV i wysokie temperatury oraz fabrycznie hydrofobizowane.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej