Gdzie wykorzystuje się podczerwień?

Słowo „promieniowanie” może rodzić negatywne i pozytywne skojarzenia. W pierwszym przypadku, niejednej osobie na myśl przyjdzie radioaktywność. A także wszystkie niebezpieczeństwa z nią związane. Natomiast w drugiej grupie skojarzeń znajdzie się na przykład promieniowanie rentgenowskie. Dzięki niemu doszło do rozwoju medycyny. Równie przydatna okazała się podczerwień. I to nią zajmujemy się w tym artykule. Opisujemy jej właściwości i szerokie zastosowanie.

Czym są fale podczerwone?

Podczerwień to powszechna nazwa promieniowania podczerwonego. Zwanego też z angielskiego infrared, w skrócie IR. To promieniowanie elektromagnetyczne wydzielane przez każde ciało, którego temperatura jest wyższa od zera bezwzględnego. Im dane ciało jest cieplejsze tym więcej promieniowania wydziela. Tymczasem długość fal mieści się pomiędzy światłem widzialnym a falami radiowymi. Zatem zakres podczerwieni utrzymuje się w przedziale od 780 nanometrów do 1 milimetra. Oznacza to także, że promienie nie są widoczne dla ludzkiego oka. Interesujące nas promieniowanie jest wyrażana w mikrometrach zapisywanych znakiem µ.

Promieniowanie IR występuje w naturze. W około 40% składa się z niego światło słoneczne docierające na ziemię. Ponadto fale dzielą się na trzy odmiany różniące się długością. Są to następujące pasma:

  • Podczerwień bliska występująca pod zapisem IR-A lub NIR - długości fali od 0,75 do 1,5 µm,
  • Podczerwień średnia zapisywana, jako IR-B lub MIR – długość fali od 1,5 do 3 µm,
  • Podczerwień daleka występująca pod skrótem IR-C lub FIR – długość fal większa niż 3 µm.

Trzeba wiedzieć, że powyższy podział na pasma nie jest jedynym obowiązującym. Można się spotkać z grupami podającymi nieco inne wartości.

Jakie właściwości ma podczerwień? Przede wszystkim objawia się pod postacią ciepła. Powoli ogrzewa tkanki mające z nią kontakt. Fale bliskie i średnie nadają się do napowietrznej transmisji danych. To w tych pasmach pracują światłowody. Opisywane promieniowanie wykorzystano w urządzeniach noktowizyjnych. Czyli pozwalających widzieć w ciemnościach. W tym przypadku podczerwień dzieli się na bierną i czynną. Pierwszą wykorzystano w detektorach wykrywających fale emitowane przez inne obiekty. Druga wersja polega na emitowaniu przez urządzenie fal i kierowaniu ich na obiekt, dzięki czemu staje się widoczny w ciemnościach.

Źródła podczerwieni i zastosowanie promieniowania

Powyższe informacje opisujące zakres podczerwieni i jej właściwości rozwijamy w innych artykułach. W tym tekście przechodzimy do zastosowania promieniowania. Wiele osób z pewnością pamięta telefony komórkowe sprzed ery smartfonów. Powszechnie montowano w nich porty IR, co pozwalało na przesyłanie danych z urządzenia do urządzenia. Proces był powolny, ale skuteczny. We współczesnych telefonach nadal czasem wykorzystywana jest podczerwień. Jednakże już nie do wysyłania zdjęć czy dzwonków. Port IR sprawia, że smartfon staje się pilotem obsługującym telewizor, klimatyzator, sprzęt do odtwarzania muzyki.

Naturalnie promieniowanie podczerwone jest używane w oryginalnych kontrolerach wspomnianych wcześniej urządzeń. Poza tym odgrywa ważną rolę w zupełnie innej dziedzinie. Mamy na myśli medycynę i estetykę. Warto, bowiem wiedzieć, że podczerwień ma pozytywny wpływ na ludzki organizm. Rzecz jasna, gdy jest prawidłowo używana. Wykazuje wtedy działanie przeciwbólowe. Rozszerza naczynia włosowate skóry. Zwiększa przepływ krwi tętniczej, co przekłada się na lepsze odżywienie tkanek. Ponadto zmniejsza napięcie mięśniowe i przyspiesza przemianę materii. Nic, więc dziwnego, że fale IR znalazły zastosowanie medyczne.

Emitery podczerwieni takie jak lampy i specjalne kabiny wykorzystuje się w medycynie estetycznej. Naświetlania pomagają usuwać cellulit i nadmiar tkanki tłuszczowej. Do tego ujędrniają i odmładzają skórę. Sprawdzają się także w leczeniu różnych schorzeń. Przewlekłych stanów zapalnych i zapaleń okołostawowych. Promieniowanie IR pomaga wyleczyć odmrożenia i przeczulicę. Wspomaga trudno gojące się rany. Naświetlania są zalecane osobom, które przeszły bakteryjne zapalenie skóry lub tkanek miękkich. Lampy radzą sobie także z nerwobólami. Więcej o medycznych zastosowaniach podczerwieni można przeczytać na naszej stronie.

Fale podczerwone w niejednym domu

Wiadomo już, że światło słoneczne w części składa się z podczerwieni. Podaliśmy podział pokazujący, że występuje jej wersja bliska, średnia i daleka. Wspomnieliśmy też o zastosowaniach medycznych. Przyszedł, więc czas na kolejne sposoby użycia promieniowania IR. Do domów i mieszkań coraz częściej trafiają alternatywne, nowoczesne rozwiązania. Jednym z nich są grzejniki na podczerwień. Zasilane energią elektryczną, są od razu po zakupie gotowe do użytku. Nie trzeba wypełniać ich żadną cieczą. Dlatego, że działają na zupełnie inne zasadzie niż tradycyjne kaloryfery wypełnione ciepłą wodą.

Źródła podczerwieni, czyli grzejniki wykorzystują bardzo interesujące zjawisko. Emitują fale, które nie nagrzewają obudowy. Co równie ważne nie są rozprowadzane po pomieszczeniu za sprawą powietrza. Zamieniają się w ciepło dopiero, gdy natrafią na przedmioty znajdujące się w pomieszczeniu. Mogą być to szafy, kanapy, fotele a nawet podłoga. Naturalnie zmieniają się także w zetknięciu z domownikami. Nagrzane elementy wyposażenia oddają ciepło do otoczenia. Energia nie marnuje się na ogrzewania wolnych przestrzeni. Ogrzewanie za pomocą podczerwieni nie jest ostatnim przykładem w zestawieniu.

Promieniowanie IR jest wykorzystywane w nowoczesnych saunach. Takie pomieszczenia są ogrzewane promieniowaniem tak samo jak domy i mieszkania. Mogą z nich korzystać osoby, które nie czują się dobrze w tradycyjnych łaźniach. Między innymi, dlatego, że panuje w nich niższa temperatura. W saunie IR temperatura sięga 35-45°C. Przy okazji nie unosi się w niej para wodna. W łaźni wykorzystujące fale podczerwone użytkownicy mają kontakt z ich prozdrowotnymi właściwościami. Tematykę ogrzewania infrared oraz nowoczesnych saun mocno rozwijamy na naszej stronie.