Kryzys branży, ale wciąż wysokie zapotrzebowanie na pracowników

Branża budowlana boryka się z kryzysem wywołanym wieloma czynnikami. Na zdecydowanie gorszą kondycję sektora budowlanego złożył się nie tylko ogólny kryzys ekonomiczny, ale również m.in. niepewności związane z wojną toczoną za wschodnią granicą.

Nie pomaga znaczące zahamowanie inwestycji mieszkaniowych, które jednak rozruszał nieco kredyt 2 proc., presja płacowa pracowników, a przy tym niedobory i wysokie ceny materiałów oraz energii. Jeszcze do niedawna prywatny klient miał spore trudności, żeby znaleźć ekipę zajmującą się wykończeniami mieszkań, która miałaby wolny termin.

Dziś fachowcy nierzadko muszą bardziej przykładać się do promowania własnych usług, aby zapełnić kalendarz zleceń. Jednak przy tym wszystkim rynek pracy wydaje się względną ostoją, która opiera się kryzysowi. Branża ogólnobudowlana to jeden z sektorów, który od wielu lat boryka się z głębokim deficytem wykwalifikowanych i doświadczonych pracowników.

Na kogo czeka najwięcej ofert pracy?

Zdecydowanie wciąż nie brakuje ofert zatrudnienia dla fachowców technicznych o przeróżnych specjalizacjach, co widać m.in. w jednym z największych portali pracy w kraju — GoWork. Trzeba pamiętać także, że sporą część pracowników sektora stanowili obywatele Ukrainy, którzy przestali zasilać szeregi polskich firm.

Wskazania badania “Barometru Zawodów” a 2023 rok pokazują, że w skali całego kraju największe deficyty siły roboczej dotyczą zwłaszcza takich fachowców jak:

  • spawacze i ślusarze,
  • cieśle i stolarze budowlani,
  • dekarze i blacharze budowlani,
  • elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy,
  • monterzy instalacji budowlanych,
  • murarze i tynkarze,
  • operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych,
  • pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie,
  • robotnicy budowlani.

Stałe zapotrzebowanie na siłę roboczą i zagraniczne kontrakty

Lokalne deficyty pracowników najczęściej poszerzają się o kolejne stanowiska. Wykwalifikowane i doświadczone osoby o powyższych specjalizacjach nie muszą się martwić, że zabraknie dla nich pracy w najbliższych latach i to pomimo kryzysu w branży budowlanej. Stabilność i pewność zatrudnienia to niewątpliwe plusy związania się z sektorem.

Podobne deficyty pracowników notują także inne kraje Europy Zachodniej czy Skandynawii i to właśnie najczęstsze kierunki wyjazdów zarobkowych polskich fachowców. Wiele agencji pośrednictwa zatrudnienia szuka ochotników gotowych wyjechać do pracy za granicą. Oferowane jest legalne zatrudnienie, pomoc w dopełnieniu wszelkich formalności, atrakcyjne zarobki, zakwaterowanie i pełny pakiet socjalny.

Trzeba jednak dysponować własnym samochodem, podjąć się samodzielnej podróży, być gotowym na co najmniej kilkumiesięczną nieobecność w kraju, posiadać wszelkie uprawnienia formalne do wykonywania konkretnego zawodu oraz mieć kilkuletnie doświadczenie. Praca za granicą czeka na samodzielne osoby z praktycznymi umiejętnościami, które do tego znają, chociaż podstawy danego języka obcego.

Warto zatem uczyć się np. niemieckiego. Atrakcyjnej pracy w branży budowlanej na terenie całego kraju warto szukać w serwisie GoWork.pl. To jeden z największych portali z ogłoszeniami. Na GoWork.pl swoje propozycje współpracy publikują także sprawdzone agencje zatrudnienia, które zajmują się rekrutacją osób gotowych podpisać również zagraniczne kontrakty.

Czas specjalistów i perspektywy rozwoju branży

Samodzielni fachowcy z solidnym stażem są w najlepszej pozycji nie tylko na zagranicznym rynku zatrudnienia. W Polsce to również czas doświadczonych specjalistów. Dlatego uczniowie wybierający kształcenie w klasach ogólnobudowlanych nie mogą zaniedbywać zdobywania uprawnień oraz poszerzania swojego CV o róże stanowiska praktykantów czy pomocników.

Wiele firm wciąż oferuje “przyuczanie do zawodu”. Im wcześniej się zacznie, tym szybciej osiągnie się dobre zarobki i satysfakcjonującą pozycję. Pomimo kryzysu na polską branżę budowlaną wciąż czekają interesujące perspektywy rozwoju. Można tu wymienić, chociażby ogromne zapotrzebowanie na mieszkania czy wciąż postępującą rozbudowę sieci dróg i autostrad.

Ponadto polskie przedsiębiorstwa budowlane mają realne szanse uczestniczyć w odbudowie Ukrainy, a kraj czeka również rozbudowa infrastruktury energetycznej opartej o atom i odnawialne źródła energii. Corocznie wzrasta odsetek fachowców zatrudnionych w branży fotowoltaicznej czy farm wiatrowych, dlatego zdobywając niezbędne wykształcenie i kompetencje warto wybierać ścieżki związane m.in. z ochroną środowiska czy społeczną odpowiedzialnością biznesu.

ikona podziel się Przekaż dalej