Rachunki za prąd – jak je czytać?

Kiedy dostajesz rachunek za prąd, od razu spoglądasz na wytłuszczoną kwotę – tę, którą będziesz musiał uiścić. Warto jednak dokładniej wczytać się w jego treść, by znaleźć miejsca, w których możesz efektywniej oszczędzać. Opłaty za energię elektryczną mogą być bardzo wysokie, a są znaczącym elementem kosztów utrzymania domu. Podpowiadamy, jak sprawdzić rachunek i jakie wnioski możesz z niego wyciągnąć. Każdy rachunek za prąd składa się z kilku składników. Taka formuła opłaty za prąd to wymóg prawny.

Wszystkie składniki rachunków za prąd dzieli się na dwie części – opłaty za dystrybucję i opłaty za sprzedaż prądu. Opłaty dystrybucyjne za prąd mogą być zróżnicowane – w zasadzie ustala je firma dystrybuująca energię elektryczną. Dzielą się na opłaty jakościowe i opłaty zmienne sieciowe. Opłata jakościowa jest naliczana na podstawie zużycia i jest to kwota pokrywająca koszt utrzymania równowagi systemu energetycznego. Nie jest zbyt wysoka – średnio wynosi około 0,01 zł za kWh. Opłata sieciowa także jest naliczana według zużycia, stawka jest indywidualnie ustalana przez każdego dystrybutora. Do tego należy naliczyć także opłatę aktywacyjną, która jest jednorazowa.

W opłatach za sprzedaż także znajduje się kilka punktów, które składają się na cały rachunek za prąd. Jest to opłata za energię czynną, czyli właściwa cena prądu. Ta opłata idzie do wytwórcy prądu, czyli dla PGE lub innego producenta, którego wybierzesz. Każda taryfa opłat ma przypisaną stawkę za kWh może mieć przypisaną inną opłatę za energię czynną. Ponadto możesz spodziewać się także opłaty abonamentowej lub handlowej. W tym wypadku stawka może być zmienna, jest zależna od rodzaju umowy i tego, kto jest wytwórcą twojego prądu – PGE czy inny zakład.

Najmniejsze znaczenie dla całej kwoty rachunku ma także opłata przejściowa za energię elektryczną. Dotyczy ona zmian w napięć w tranzystorach. Opłata przejściowa za energię elektryczną jest stała i najczęściej wynosi kilka złotych. Jest identyczna zarówno dla taryfy domowej, jak i firmowej czy budowlanej.

Jak zmniejszyć rachunki za prąd?

Kiedy dowiesz się, jak sprawdzić rachunek za energię elektryczną, łatwo znajdziesz miejsca, w których możesz poczynić oszczędności. Dobrym rozwiązaniem jest zmiana dystrybutora – najczęściej to opłaty dystrybucyjne są najwyższe. Ponadto możesz zastanowić się nad wybraniem taryfy. Niektórzy dystrybutorzy obniżają cenę prądu nocą lub w ciągu dnia, warto wtedy włączać pranie czy zmywarkę.

Oczywiście równie istotne jest zamontowanie energooszczędnych urządzeń. Żarówki energooszczędne to absolutna podstawa, która pozwoli ci miesięcznie zaoszczędzić od kilku do kilkunastu złotych. Warto także wybrać energooszczędny sprzęt AGD, najlepiej klasy A lub A+. Oszczędność na energii elektrycznej można zauważyć także stosując energooszczędne elementy ogrzewania, czy to wyświetlacze i sterowniki obsługujące piec olejowy, węglowy lub gazowy, czy elektryczne grzejniki i klimatyzacje. Bardzo dużą oszczędność można zaobserwować po zainstalowaniu na dachu instalacji fotowoltaicznej, która pozwala na przekształcenie energii słonecznej na prąd stały, który wykorzystujesz w domu. Instalacja jest kosztowna, jednak koniec końców zwróci się w rachunkach.