Rolety zewnętrzne - rodzaje, producenci, ceny, sposób montażu

Przeważnie akcesoria okienne znajdują się wewnątrz domu czy mieszkania. Skrzydła są wzbogacane firankami, zasłonami albo żaluzjami. Te produkty zapewniają zaciemnienie i dekorują pomieszczenia. Jednakże nie wpływają na zwiększenie bezpieczeństwa domowników. To zadanie wykonują coraz popularniejsze rolety zewnętrzne. Jakie rodzaje można znaleźć w sklepach? Jakie są ich ceny? Na te i kilka innych pytań odpowiadamy w tym i pozostałych naszych artykułach.

Dom z roletami zewnętrznymi

Rolety zewnętrzne zwracają uwagę osób prywatnych budujących domy, ale też inwestorów komercyjnych. Część modeli montuje się w nowopowstających budynkach. Inne znajdują zastosowanie także w remontowanych obiektach. Rolety okienne montowane na zewnątrz są produkowane w kilku interesujących rodzajach. Do dyspozycji są wersje antywłamaniowe, naokienne, podtynkowe, natynkowe, nadprożowe. Różnią się budową, sposobem montażu i obsługi. Zanim jednak przejdziemy do detali warto przedstawić największe zalety tych rolet. Dlaczego coraz więcej osób decyduje się na te akcesoria? Odpowiedź składa się z kilku elementów.

Rolety montowane na drzwi i okna mają niezaprzeczalne zalety. Do najważniejszych z nich należy:

  • izolacja termiczna – zimą zatrzymują ciepło w pokojach, latem zapobiegają przegrzaniu,
  • izolacja akustyczna – zewnętrzna żaluzja okienna dobrze tłumi hałasy spoza domu,
  • zapewnianie większej prywatności – rolety zasłaniają widok na wnętrza pomieszczeń,
  • ochrona przed insektami – razem z moskitierą rolety chronią domowników przed owadami,
  • rolety chronią okna i drzwi przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi,

Niejedna żaluzja tarasowa, okienna i drzwiowa zabezpiecza mieszkania i domy przed włamywaczami.

Wiadomo już, jakie zalety przemawiaj za roletami zewnętrznymi. Zatem można już przejść do podziału tych akcesoriów. Pierwszym z istotnych kryteriów jest sposób ich obsługi. Do wyboru są dwie opcje. Pierwsza to mechanizm obsługiwany ręcznie. Żaluzje są wyposażone w zwijacz pod postacią linki lub taśmy. W ciężkich wersjach antywłamaniowych instalowany jest mechanizm korbowy. Druga opcja to elektryczne przesłony automatyczne. Roletą kieruje silnik obsługiwany przełącznikiem albo pilotem. To bardzo wygodne rozwiązanie. Rozwinięcie informacji wspomnianych do tej pory znajduje się na naszej stronie. Tu natomiast przechodzimy do kolejnych odmian rolet.

Najczęściej stosowane rolety zewnętrzne

Zewnętrzne przesłony okien i drzwi mogą być białe, brązowe, czarne itp. Kolor jest istotnym kryterium wyboru jednakże ważniejszy jest sposób montażu. Po wzięciu go pod uwagę występuje kilka odmian rolet. Pierwszą są wersje naokienne nazywane też nadstawnymi lub nakładanymi. Są to skrzynki wykonanej z PCV z pokrywą rewizyjną znajdującą się z tyłu lub od dołu. W skrzynce chowa się cześć rolety zasłaniająca okno. Ten typ mocuje się bezpośrednio na drzwi lub ramę okienną i umieszcza we wnęce. Te żaluzje montuje się w nowopowstających i remontowanych budynkach. W tym drugim przypadku wymagana jest wymiana całej stolarki otworowej.

Kolejna z popularnych propozycji to zewnętrzne rolety okienne natynkowe. Warto wiedzieć, że:

  • można zamontować je w powstających budynkach oraz istniejących w dowolnym momencie,
  • są mocowane na dwa sposoby. Bezpośrednio do muru lub we wnęce okiennej czy drzwiowej,
  • mają obudowę z aluminium oraz pokrywę rewizyjną znajdującą się z przodu skrzynki,
  • nie da się ich zamaskować, dlatego każda kaseta musi mieć spore walory dekoracyjne.

Rolety natynkowe, automatyczne i manualne, cieszą się sporym powodzeniem. Ich cena jest atrakcyjna a do tego są wytrzymałe i bardzo funkcjonalne.

Kolejna popularna wersja przesłon okien to rolety podtynkowe. Stosuje się je przede wszystkim w nowych budynkach. Mają obudowę z aluminium oraz pokrywę rewizyjną umieszoną od dołu skrzynki. Samą skrzynkę mocuje się w specjalnej wnęce w nadprożu. Następnie obudowa jest maskowana na przykład warstwą ociepleniową. Warto wiedzieć, że taki montaż zapewnia świetną izolację termiczną. Firma Aluprof może pochwalić się niejedną roletą opisywanego typu. Co więcej, modele tej marki cieszą się sporym powiedzeniem. Więcej informacji dotyczący zagadnień poruszanych do tej pory można znaleźć na naszej stronie.

Nietypowa żaluzja okienna i tarasowa

Trzy typy przesłon opisane do tej pory to nie koniec opcji do wyboru. Producenci akcesoriów tego rodzaju oferują także rolety RKS. Podobnie jak podtynkowe stosuje się je w nowych budynkach i scala z elewacją. Tak samo jak powyższe mają pokrywę rewizyjną u dołu skrzynki. Oczywiście są też znaczące różnice. Przede wszystkim chodzi o materiał, z jakiego powstają rolety RKS. Przeważnie jest to ceramika albo tworzywa sztuczne. Głównie polistyren lub poliuretan wzmocniony drutem zbrojeniowym. Przedstawiane żaluzje są montowane w nadprożu. Tym samym dotarliśmy do ostatniej z odmian rolet zewnętrznych.

Wspomnianym produktem są elektryczne albo manualne rolety antywłamaniowe. Mogą być białe lub kolorowe, ale barwy i estetyka nie są najważniejsze. Te przesłony mają chronić domowników przed włamywaczami i innymi intruzami. Muszą wytrzymywać próby uszkodzenia z zewnątrz. Dlatego odznaczają się wzmocnioną kurtyną oraz prowadnicami. Producenci wyposażają je w mechanizm zapadkowy. Ten system znajdujący się w dolnej części zapobiega podnoszeniu przez osoby trzecie opuszczonej kurtyny. Cena tych egzemplarzy bywa wyższa od poprzednich. Na koniec warto wspomnieć o dobrych markach.

Jak już wiadomo do cenionych rolet należą te oferowane przez firmę Aluprof. Nie jest to jednak jedyna opcja do wyboru. Do dyspozycji inwestorów prywatnych oraz deweloperów są żaluzje zewnętrze Velux. Warto też zwrócić uwagę na takie marki jak Rollolux, Intermo, Rototherm czy Standard. Warto wiedzieć, że ceny są zróżnicowane, co daje klientom spore pole manewru. Za modele dobrej jakości trzeba zapłacić od około 150 do 470 zł za metr kwadratowy. W tym artykule przedstawiliśmy podstawowe informacje o roletach zewnętrznych. Po rozwinięcie tego tematu zapraszamy na naszą stronę.