Najmodniejsze kształty kafli imitujących drewno

Płytki drewnopodobne (sprawdź na: https://sklep.terradeco.com.pl/imitacja-drewna) w kształcie prostokąta cieszą się największą przychylnością, gdyż najbardziej przypomina oryginalnej deski.

Są uniwersalne — sprawdzają się na podłodze oraz na ścianach.

Są też różnorodne. Płytki panelowe drewnopodobne to dzisiaj długa lista propozycji różniących się nie tylko barwą, strukturą i wymiarami. Dzięki temu łatwo dopasować je do każdego stylu.

Kwadratowa imitacja drewna jest nieco mniej popularna, chociaż lista propozycji stale się powiększa. Wiele z nich to płytki tarasowe także w opcji 2.0 idealnej na taras wentylowany. W kwadratowej imitacji drewna znaleźć można dużo patchworkowych rozwiązań — od klasycznego, parkietowego wzornictwa po ornamentykę dalekowschodnią.

Heksagony natomiast są bardziej dekoracyjne niż dwie pozostałe opcje. Fantastycznie prezentują się na ścianie i na podłodze. Łączą nowoczesny kształt z klasyczną elegancją. Chętniej wybierane są jako ścienne dekory. Rzadziej trafiają na podłogę.

Dzisiaj pokażemy różne sposoby układania płytek drewnopodobnych w zależności od efektu, jaki chcemy osiągnąć.

Sposoby układania płytek drewnopodobnych
Sposoby układania płytek drewnopodobnych

Styl prosty ułożenia płytek drewnopodobnych

Jest to jeden z popularniejszych sposobów układania kafli prostokątnych. Polega na równoległym zestawieniem elementów. Charakteryzuje się prostotą i elegancją.

Jest to metoda uniwersalna. Sprawdza się zarówno w klasycznych, jak i nowoczesnych aranżacjach. W takim ułożeniu lepiej wyglądają rektyfikowane płytki drewnopodobne, które tworzą jednorodną powierzchnię.

Styl prosty wybierany jest głównie na podłogi. Jednak ciekawie wygląda również na ścianach, gdzie sprawdzają się krótsze opcje. Można je zestawić w poziomie lub w pionie.

Sposoby układania płytek drewnopodobnych
Sposoby układania płytek drewnopodobnych

Styl prosty z przesunięciem — cegiełka

Jest to kolejne modne, praktyczne i uniwersalne ułożenie płytek panelowych. Elementy są zestawione równolegle z charakterystycznym przesunięciem względem siebie. Może ono dochodzić do ⅓ długości płytki.

Ta metoda sprawdza się w każdym stylu. Podłoga wygląda klasycznie, elegancko lub minimalistycznie i nowocześnie. Nie trzeba wybierać rektyfikowanych opcji, gdyż owo „przesunięcie” nadaje powierzchni charakteru. Warto go uwidocznić grubszą fugą.

Ten sposób ułożenia sprawdza się zarówno przy płytkach drewnopodobnych w formie nowoczesnej, jak i imitujących surowe, nieheblowane deski.

Na ścianie natomiast ułożenie na cegiełkę w pionie tworzy ciekawą kaskadę, którą warto wykorzystać na większych powierzchniach np. na pod prysznicem lub w salonie.

Styl na „jodełkę”

Kojarzony jest z ekskluzywnymi parkietami. W tym zestawieniu elementy są przesunięte i stykają się pod kątem 90⁰.

Taki wzór doskonale sprawdza się w eleganckich wnętrzach. Pasuje do aranżacji glamour, art déco, do stylu prowansalskiego, romantycznego i angielskiego.

Stawiając na ułożenie imitacji drewna „na jodełkę”, należy wybrać krótsze opcje. Wyglądają efektowniej, a powierzchnia jest bardziej wyrazista.

Metoda ta sprawdza się na podłodze i na ścianie.

Sposoby układania płytek drewnopodobnych
Sposoby układania płytek drewnopodobnych

Jodełka francuska z płytek drewnopodobnych

Polega na zetknięciu ze sobą kafli węższymi bokami pod kątem 45⁰. Efekt jest najlepszy przy zastosowaniu płytek imitujących drewno tzw. chevron.

Metoda ta inspirowana jest klasycznymi parkietami z paryskich kamienic. Najlepiej odnajduje się w tradycyjnych aranżacjach, chociaż można ją stosować także w nowoczesnych, minimalistycznych wnętrzach.

Jodełka francuska z płytek drewnopodobnych sprawdza się zarówno na podłodze, jak i na ścianie. Lepiej wybrać opcje rektyfikowane, które zapewnią idealne przyleganie elementów do siebie.

Drabinka z krótkich kafli panelowych

Jest to innowacyjne spojrzenie na ceramikę podłogową. Płytki tworzą rzędy przylegających do siebie równolegle elementów, które oddzielone są wąskim pasem prostopadle położonych kafli.

Jeszcze bardziej intrygującą modyfikacją jest wykorzystanie płytek chevron, co łączy klasykę z nowoczesnością.

Styl ten wymaga zastosowania w krótkich kafli imitujących drewno.

Jest efektowny i uniwersalny. Pasuje do klasycznych i nowoczesnych wnętrz.

Sposoby układania płytek drewnopodobnych
Sposoby układania płytek drewnopodobnych

Plecionka

Metoda ta nawiązuje do parkietów znanych głównie z drugiej połowy minionego stulecia. Wykorzystuje krótkie kafle panelowe. Zestawia się je równolegle po kilka (3-5 sztuk), a kolejne układa się do nich prostopadle.

Powstaje wyrazisty, dekoracyjny wzór.

Świetnie sprawdza się na podłodze i na ścianach. Lepiej wygląda przy zastosowaniu płytek rektyfikowanych.

Ułożenie wymaga precyzji i jest czasochłonne.

Efekt jednak zapiera dech w piersiach.

Jak widać, płytki drewnopodobne są wszechstronne. Łatwo dostosowują się do każdego stylu, a ich różnorodność kolorystyczna daje szerokie możliwości aranżacji przestrzeni. Odpowiednie zestawienie barwy, faktury i stylu ułożenia tonuje wnętrze lub je wyróżnia, a efekt końcowy zależy tylko od właściciela domu.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej