Czym są środki do ochrony roślin?

Mówiąc o środkach ochrony roślin mamy na myśli produkty, w składzie których znajdziesz szereg czynnych substancji, służących – jak sama nazwa wskazuje - ochronie roślin. Ta ochrona zabezpiecza plony nie tylko przed groźnymi szkodnikami i grzybami, ale także przed nadmiernym rozrostem chwastów.

Co ważne – środki dopuszcza się do obiegu po wcześniejszym zarejestrowaniu przez Ministerstwo Rolnica i Rozwoju Wsi. Jednocześnie testuje się je pod kątem toksyczności – zarówno dla ludzi, jak i dla całego środowiska naturalnego.

Jak stosować środki ochrony roślin?

W dużym uogólnieniu - środki ochrony należy stosować zgodnie z docelowym przeznaczeniem i informacjami, zwartymi na etykiecie. To na nich dowiesz się jakie są konkretne rekomendacje producenta – z uwzględnieniem zawartości substancji czynnej, okresu karencji i prewencji oraz odpowiedniego, dopuszczalnego dawkowania.

Najważniejsze jest, aby podczas stosowania środków nie stwarzać szeroko rozumianego zagrożenia dla ludzi, zwierząt i środowiska – tj. zapobiegać rozprowadzaniu się substancji po terenach (i po obiektach), będących poza docelowym zasięgiem ich działania.

Czy pestycydy są szkodliwe?

O szkodliwości pestycydów można by stworzyć wiele dedykowanych i oddzielnych publikacji. Nie jest jednak prawdą, że wszystkie środki z tej grupy są toksyczne. Gwarantem bezpieczeństwa jest bowiem stosownie norm i wytycznych producenta – z uwzględnieniem odpowiedniego przechowywania, segregowania i wylewania resztek substancji. Ważne jest także, aby podczas rozpylania pestycydów stosować rękawice, buty i maski (rzadziej przyłbice czy gogle). Badania [1] pokazały, że odpowiednie zabezpieczenie zmniejsza ryzyko występowania skutków ubocznych – takich, jak np. ból głowy czy alergie skórne. Okazało się również, że aplikacja pestycydów poprzez stosowanie wielkopojemnościowych opryskiwaczy (zwieszanych lub zaczepianych) zmniejsza czas eskpozycji na te substancje.

Aby ułatwić rozróżnienie preparatów, stworzono nieoficjalny podział na pięć klas. Tak oto klasa pierwsza dotyczy substancji, w których dawka śmiertelna wynosi do 50mg/na kilogram ciała. Grupę tą można nazwać mianem trucizny. Klasa ostatnia – szósta – posiada dawkę śmiertelną powyżej 5000mg na kilogram ciała, przez co można uznać ją za nieszkodliwą.

Jakie są rodzaje środków ochrony roślin?

Na rynku dostępne są różnorodne nawozy (sprawdź na: https://wpolu.pl/category/nawozy-odzywki) i środki ochrony roślin. Ich podział najczęściej podyktowany jest docelowym zastosowaniem, składem i właściwościami. Wśród tych najpopularniejszych wymienia się więc:

  • Herbicydy – czyli środki służące zwalczaniu niepożądanych roślin – np. chwastów. Rocznie w USA zużywa się ponad 200 tysięcy ton herbicydów, przez co uznaje się je za jedne z najpopularniejszych na współczesnym rynku [1].
  • Zoocydy – środki służące zwalczaniu szkodników. Najczęściej w ogrodach wykorzystuje się insektycydy, które stosuje się na owady, akarycydy – na roztocza – a także nematocydy na nicienie i moluskocydy na ślimaki.
  • Fungicydy – środki mające za zadanie zwalczać choroby (najczęściej wywołane przez grzyby).
  • Synergetyki – środki, które mają wzmacniać działanie innych, stosowanych preparatów.

Warto zaznaczyć, że na rynku klasyfikuje się także środki pod kątem trwałości. Tak oto najbardziej trwałe preparaty charakteryzują się zaleganiem w glebie przez okres nawet 18 miesięcy. Nieco mniej trwałe – do 18 miesięcy, a nietrwałe – do 6 miesięcy. Na potrzeby rynku powstały również preparaty szybko rozkładające się, które w glebie są maksymalnie przez 3 miesiące.

Szeroką ofertę sprawdzonych i skutecznych środków oferuje Ci sklep rolno-ogrodniczy – Wpolu.pl.

Bibliografia

[1] Kapka-Skrzypczak, L., Cyranka, M., Biliński, P., & Kruszewski, M. (2012). Pestycydy w rolnictwie światowym-przegląd wybranych badań. Bezpieczeństwo Pracy: nauka i praktyka, 8-11.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej