Styl prowansalski - aranżacje, najważniejsze zasady, inspiracje, porady

Aranżowanie nowego domu czy też zmiana dotychczasowej stylistyki może sprawić prawdziwą przyjemność. Pod warunkiem, że dokładnie przemyślimy oczekiwania. Patrząc pod takim kątem, wybór mebli i dodatków będzie znacznie łatwiejszy. Jeśli marzy nam się dom w wiejskim stylu, przytulny i jasny to świetną propozycją jest styl prowansalski. Tego typu wystrój cieszy się popularnością również w miastach. Dlatego też przygotowaliśmy jego dokładny opis.

Dom w stylu prowansalskim – podstawowy opis

Styl prowansalski narodził się w południowej Francji, pomiędzy Alpami a Morzem Śródziemnym. Prowansja to region chętnie odwiedzany przez turystów z całego świata. Na popularność tej części Francji wpływa kilka czynników. Po pierwsze Prowansja słynie z upraw lawendy oraz pięknie usytuowanych winnic. Dzięki temu jest to malowniczy region. Ważny jest też niepowtarzalny styl architektoniczny. Na wsiach i w miasteczkach stoją urocze, murowane domy. Pomiędzy nimi przebiegają wąskie, brukowane uliczki. Te cechy oprócz przyciągania turystów miały wpływ na powstanie charakterystycznej stylistyki wnętrzarskiej.

Styl prowansalski pojawia się we wnętrzach domów i mieszkań w wielu zakątkach świata. Odznacza się kilkoma ważnymi cechami. W jego kolorystyce dominuje biel oraz pastelowe barwy. Wspomniane kolory mają za zadanie rozjaśniać wnętrza. Podłogi i ściany to powierzchnie, na których pojawia się drewno i naturalny kamień. Tymczasem sufit jest przyozdobiony grubymi belkami. W tym stylu pojawiają się też zabytkowe lub postarzane meble. Dodatki są ozdobione motywami kwiatowymi. To oczywiście tylko podstawowe cechy tej estetyki. Poniżej odpowiemy na pytanie jak stworzyć dom lub mieszkanie w stylu prowansalskim.

Kolory zdobiące wnętrza prowansalskie

Styl prowansalski jest po części definiowany przez stosowane kolory. Podstawą jest częste wykorzystanie bieli, niezależnie od tego czy jest to pokój, kuchnia czy łazienka. Ściany mogą być też pokryte jasnymi odcieniami szarości. To jednak nie wszystko w temacie barw. Wnętrza prowansalskie warto ocieplić jasnymi, pastelowymi tonacjami. Takimi jak delikatny fiolet, beż, brąz czy odcienie niebieskiego i żółtego. Nie chodzi tu wyłącznie o ściany. Tego typu kolory można zastosować na meblach. Dzięki temu cały wystrój nabierze ciepła. Chodzi tu też o to by rozjaśnić pomieszczenia.

Dom w stylu prowansalskim powinien być jasny. Dlatego właśnie we wnętrzach stosujemy pastelowe barwy. Jednakże to za mało by osiągnąć zadowalający efekt. Szczególnie w naszym kraju gdzie przez kilka miesięcy szybko zapada zmrok. W związku z tym każdy pokój trzeba zaopatrzyć w dobrze dobrane oświetlenie. Oczywiście wybrane lampy muszą wpasowywać się w styl. Najlepsze będą te z abażurem opartym na żeliwnej podstawie. Sam abażur może być wiklinowy, koronkowy lub też wykonany z naturalnego płótna. Lampy nie muszą być prawdziwie zabytkowe. Wystarczy, gdy będą ładnie stylizowane. Opis barw i oświetlenia już za nami, czas, więc na kolejne elementy.

Naturalne materiały we wnętrzach

Wnętrza prowansalskie można rozpoznać po zastosowanych w nich materiałach. Typowe dla tego stylu podłogi są wykonane z grubych desek. Nierzadko maluje się je na biało. To nie jedyna możliwość. Jeśli urządzamy mieszkanie w stylu prowansalskim możemy pokusić się o podłogę ze stylizowanego betonu lub kamienia. Ściany też dają duże pole manewru. Charakterystyczny jest wystrój wykorzystujący malowane cegły czy naturalny kamień. Każdy pokój ma sufit, obok, którego nie możemy przejść obojętnie. Warto przyozdobić go grubymi, drewnianymi belkami. Szczególnie ładnie wyglądają, gdy są wystylizowane na stare i spękane.

Dom w stylu prowansalskim musi być wyposażony w meble pasujące do aranżacji. Ciężko je znaleźć w sklepach meblowych, choć nie jest to niemożliwe. Zdarzają się komplety pozbawione nowoczesnych elementów, zdobień i przeszkleń. Często są stylizowane na meble sprzed lat, to sprawdzą się we wnętrzach. Innym sposobem na zdobycie umeblowania jest udanie się na pchli targ. Z pewnością znajdziemy tam stare komody, stoły, toaletki, łóżka z żeliwną ramą itp. Nasze mieszkanie w stylu prowansalskim bardzo na nich zyska. Meble można pomalować na pastelowe kolory. Ciekawym rozwiązaniem jest też wystylizowanie tak by meble sprawiały wrażenie podniszczonych. To sprawi, że wystrój będzie wiarygodny.

Dodatki wspomagające wnętrza prowansalskie

Dom w stylu prowansalskim nie będzie kompletny bez dodatków wprowadzających odpowiednią atmosferę. Należą do nich między innymi lekkie zasłony z naturalnych tkanin. Jeśli już jesteśmy w tych okolicach to charakterystyczne są też kolorowe okiennice. Pokój dzienny z pewnością jest wyposażony w stolik, stół czy komodę. Na tych meblach układamy lniane serwety czy też wersje delikatnie haftowane. Na obiciach łóżek i kanap pojawiają się kwieciste motywy. Na samych meblach puszyste koce i poduszki.

Mieszkanie w stylu prowansalskim przyozdobimy też świeżymi kwiatami i pękami ziół. Te ostatnie szczególnie dobrze wyglądają w kuchni. Na opis tego pomieszczenia poświęcimy nieco miejsca. Poza charakterystycznymi meblami, tu również muszą znaleźć się dodatki. Do najpopularniejszych należą różne przetwory umieszczone w wekach. Poza nimi zwróćmy uwagę na pobielane kosze na chleb czy ceramiczne naczynia. Do stylu prowansalskiego doskonale pasują emaliowane akcesoria kuchenne, lniane serwety i obrusy. Zamiennikiem obrusów mogą być podkładki i maty z naturalnych materiałów.