Style wnętrz - rodzaje, opis, zdjęcia, dodatki, porady projektantów

Wykańczanie domu lub mieszkania to żmudny i kosztowny proces. Można go jednak nieco skrócić i ułatwić. By do tego doszło trzeba poznać różne style wnętrz i wybrać ten, który podoba się najbardziej. Każda wersja wystroju korzysta z konkretnych kolorów, materiałów, dodatków, mebli. Dzięki temu domownicy od razu wiedzą, co muszą kupić i jak będą wyglądać ich pomieszczenia. Warto, zatem opisać najpopularniejsze trendy dekoratorskie.

Ciekawa architektura wnętrz

Style wnętrz to nic innego jak sposoby aranżacji domów, mieszkań czy lokali usługowo-handlowych. Polegają na połączeniu kilku istotnych elementów tak by tworzyły spójną całość. Po pierwsze chodzi o wybór koloru ścian oraz materiałów do wykończenia podłóg we wszystkich wnętrzach. Po drugie niezbędne są produkty, które pojawią się na ścianach w łazienkach i kuchniach. Po trzecie ważna jest ilość źródeł światła i ich rozmieszczenie w pokojach. Nie można zapominać, że o konkretnym stylu decydują również meble. I dodatki takie jak poduszki, wazony, obrazy, plakaty w ramkach, świeczniki. Co jeszcze trzeba wiedzieć o stylach architektury wnętrz?

Podczas urządzania wnętrz należy pamiętać o kilku kwestiach. Na początek o tym by wszystkie elementy wystrojów pasowały do funkcji danego pomieszczenia. Zatem inne meble i dodatki trafią do sypialni a inne do salonu. Ponadto nie można przesadzać z ilością akcesoriów we wnętrzach. Zagracenie potrafi zepsuć każdą aranżację. Przy dekorowani trzeba także pamiętać o wygodzie wszystkich domowników oraz funkcjonalności pomieszczeń. To tyle, jeśli chodzi o ogólne zasady. Więcej o architekturze wnętrz można dowiedzieć się na nasze stronie. Tu natomiast przechodzimy do opisania konkretnych przykładów.

Najpopularniejsze rodzaje wystrojów reprezentuje styl nowoczesny. Powstał na początku XX wieku, jako odpowiedź na XIX wieczny przepych. Współcześnie ten sposób urządzania wnętrz cechuje się:

  • używaniem stonowanych kolorów i dbaniem o to by pomieszczenia były dobrze doświetlone,
  • symetrią oraz stosowaniem mebli i dodatków o prostych, geometrycznych kształtach,
  • uporządkowaniem i niedużą ilością dodatków oraz zapewnieniem przestronności wnętrz,
  • skupieniem na funkcjonalności, pomieszczenia mają ułatwiać codzienne życie domowe.

Choć popularny, styl nowoczesny to tylko początek naszego zestawienia.

Cenione style architektoniczne

Wiele osób przy projektowaniu wewnętrznego wyglądu domów i mieszkań decyduje się na styl skandynawski. Jego podstawowe założenia to prostota, wygoda i duża ilość naturalnego i sztucznego światła. Bazowym kolorem ścian i mebli jest biel łączona z odcieniami szarości, beżem i czernią. Ważne są podłogi, stoły, stoliki, szafy, komody wykonane z drewna. Natomiast meble tapicerowane powinny być pokryte naturalnymi materiałami. To samo tyczy się poduszek i tekstylnych dodatków. Tu dominuje len, bawełna i wełna. Styl skandynawski nierzadko wykorzystuje naturalny kamień. Liczy się w nim także niewielka ilość ozdób.

Kolejny wystrój wnętrz, o którym warto wspomnieć to styl prowansalski. Zgodnie z nazwą wykształcił się w południowej Francji, na terenach rozciągających się pomiędzy Alpami a Morzem Śródziemnym. W architekturze tego typu dominuje biel i pastelowe barwy. Podłogi najczęściej powstają z grubych desek lub naturalnego kamienia. Te same materiały, nierzadko pomalowane na biało, znajdują się na ścianach. Jeśli chodzi o wyposażenie to najlepsze są stare meble, zdobyte na pchlim targu i odmalowane. Mogą być także egzemplarze postarzane bez nowoczesnych ozdób. Do tego dochodzą lekkie zasłony oraz kolorowe okiennice.

Przeciwieństwem aranżacji z Prowansji jest styl industrialny zwany loftowym. Dominuje w starych kamienicach i fabrykach przekształconych w mieszkania. Jego charakterystyczne cechy to:

  • otwarte i przestronne wnętrza wzbogacone dużymi oknami wpuszczającymi wiele światła,
  • wyeksponowanie cegieł na ścianach lub użycie okładzin imitujących ten estetyczny materiał,
  • zastosowanie surowych materiałów takich jak beton, drewno, szkło oraz różne metale,
  • nietypowe oświetlenie, czyli lampy pochodzące ze starych fabryk lub stylizowane na takie.

Styl loftowy słynie z pozornie niedopasowanych elementów jak krzesła różniące się wyglądem.

Inne popularne style wnętrz

Rodzaje wystrojów wnętrz wspomniane powyżej dokładniej opisujemy w artykułach na naszej stronie. Tymczasem w tym podamy jeszcze inne przykłady. Architektura pomieszczeń chętnie sięga po stylistykę rustykalną. Jak wskazują projektanci w pokojach ważną rolę odgrywa drewno i wiklina i nie chodzi tu tylko o meble. Eksponowane są belki sufitowe, filary i inne elementy konstrukcyjne. Naturalny kamień również ma swoje miejsce w rustykalnych wnętrzach. W kolorystyce dominuje biel i beż, inne barwy pojawiają się w formie niewielkich akcentów. W opisywanej stylistyce ważne są motywy ludowe i stare meble.

Kolejna wersja architektury pomieszczeń to styl glamour. W takim dekorowaniu trzeba skupić się na tym by pomieszczenia wyglądały ekskluzywnie i bogato. Pierwszym krokiem jest dobór kolorystyki, absolutny obowiązek to złoto, srebro, biel, róż, czerń. Szafy i komody muszą mieć połyskliwą powierzchnię. Cenione są szklane stoliki, ozdobne lustra, żyrandole z kryształami. Do stylu glamour najlepiej pasują pikowane meble tapicerowane. Najczęściej są to pufy, sofy i szezlągi. Oczywiście nie należy przesadzać z nagromadzeniem elementów wyposażenia. Jak już wspominaliśmy, zagracenie burzy cały, misterny wystrój.

Osoby wykańczające domy i mieszkania stawiają także na inne style architektoniczne we wnętrzach. Specjaliści wiedzący wszystko o projektowaniu przestrzeni wskazują sporą popularność:

  • stylu klasycznego opierającego się na stonowanych kolorach, symetrii i trwałych materiałach,
  • stylu boho korzystającego z mocnych kontrastowych kolorów, wikliny, drewna, bambusa,
  • stylu vintage łączącego starocie z nowoczesnymi dodatkami i używanymi meblami,
  • stylu eklektycznego, którego głównym założeniem jest tak zwany uporządkowany nieład.

Wszystkie wymienione aranżacje dokładniej opisujemy na naszej stronie.