Stworzeniem mocnych i trwałych fundamentów powinny zajmować się wyłącznie specjalistyczne firmy budowlane, które mają dostęp do nowoczesnego sprzętu oraz materiałów. Prawidłowo postawiony szalunek fundamentowy (sprawdź na: lammi.pl) pozwala na przygotowanie podłoża dla budynku tak, aby cała konstrukcja była trwała i stabilna.

System szalunków fundamentowych – co to takiego?

Zasady prawidłowego szalunkowania fundamentów powinny znać przede wszystkim specjaliści w firmach budowlanych. To niezbędna konstrukcja, która jest potrzebna
do przeprowadzenia prac powiązanych z przygotowaniem betonowych fundamentów.

Prawidłowo umiejscowiony szalunek zalewa się mieszanką betonową wraz ze zbrojeniem,
a to pozwala na przygotowanie mocnej podstawy dla wznoszonego budynku,
np. mieszkalnego.

Czym charakteryzują się szalunki fundamentowe?

Wykonanie mocnych i odpornych na uszkodzenia fundamentów dla wznoszonego budynku jest możliwe tylko z zastosowaniem szalunków fundamentowych. To specjalistyczna konstrukcja, którą utrzymuje się na powierzchni ziemi aż do czasu całkowitego stężenia mieszanki betonowej.

Nowoczesne szalunki fundamentowe występują w wersjach systemowych, które składają się ze stalowej ramy wypełnionej trwałą sklejką. Poszczególne elementy szalunków łączy się
ze sobą przy pomocy zamków, ściągów oraz nakrętek. Dodatkowo wykorzystywane
są napinacze oraz podpory, które są gwarancją wykonania fundamentów z wysoką precyzją.

Rodzaje szalunków fundamentowych – jakie są najpopularniejsze?

W dzisiejszych czasach do wznoszenia budynków wciąż niezbędne są mocne fundamenty.
Te powinny być wykonane z użyciem odpowiedniego rodzaju szalunków, które umożliwiają stworzenie perfekcyjnej powierzchni, która zapewni stabilność dla całego budynku.

Powszechnie stosowne szalunki fundamentowe występują jako wersje:

  • Przesuwne – są najprostsze w użyciu i umożliwiają ponowne wykorzystanie poszczególnych elementów w nowym miejscu, bez konieczności demontażu przygotowanej konstrukcji szalunków.
  • Przestawne – tutaj konieczny jest demontaż poszczególnych elementów konstrukcji, aby móc ponownie skorzystać z szalunków. Niemniej jednak po demontażu wszystkie elementy nadają się do ponownego wykorzystania.
  • Ślizgowe – ten typ szalunków fundamentowych wykorzystuje się ponownie bez demontażu, ale konieczne jest przesunięcie całej konstrukcji w płaszczyźnie fundamentu.

Szalowanie fundamentów to gwarancja, że wytrzymałości i stabilności dla stawianego budynku. Dobrze wykonany szalunek fundamentowy wpływa na jego porowatość oraz odporność na oddziaływanie czynników atmosferycznych. Dodatkowo dobrze przygotowany szalunek sprawi, że fundament będzie odporny na mróz i uszkodzenia mechaniczne.

ikona podziel się Przekaż dalej