Systemy szynowe stosowane w przemyśle elektrycznym służą przede wszystkim do budowy rozdzielnic, sterowników, komponentów elektrycznych oraz podłączania transformatorów w przemyśle. Najnowocześniejsze szyny zbiorcze (sprawdź na: electris.pl) produkowane przez zakłady przemysłowe przyczyniają się m.in. poprawie właściwości elektrycznych oraz wydajności cieplnej.

Czym wyróżniają się najlepsze szyny zbiorcze?

Duże zakłady przemysłowe często wykorzystują gotowe szyny zbiorcze oraz szynoprzewody do tworzenia podzespołów elektronicznych, a także do usprawnienia dystrybucji energii elektrycznej. Kilka cech wyróżniających systemy szyn zbiorczych i szynoprzewodów to:

  • Oszczędność miejsca – szyny zbiorcze pozwalają na łączenie urządzeń energoelektrycznych przy zużyciu niewielkiej przestrzeni.
  • Prosty montaż – systemy szynowe lub poszczególne elementy elektroniczne montuje się najczęściej na laminowanych szynach zbiorczych. Dzięki temu instalacja jest tańsza w produkcji i utrzymaniu.
  • Doskonała wartość obciążalności prądowej – to oznacza, że szyny zbiorcze laminowane ze względu na większy przekrój poprzeczny gwarantują bezpieczeństwo użytkowania, np. instalacji i urządzeń elektrycznych.
  • Świetny sposób odprowadzania ciepła – duża powierzchnia szyn zbiorczych pozwala na efektywniejsze odprowadzanie promieniowanie ciepła podczas pracy urządzeń elektrycznych.

Bus bary są stosowane najczęściej po to, aby zaoszczędzić miejsce w szafach i rozdzielnicach elektrycznych. Są łatwe w montażu i demontażu, a dodatkowo gwarantują wysoki poziom efektywności działania. Co więcej, szyny zbiorcze o wiele lepiej nadają się do pracy przy dużych natężeniach prądu w porównaniu do standardowych kabli i przewodów.

Gdzie stosowane są szynoprzewody i bus bary?

Nowoczesne systemy szynowe są stosowane przede wszystkim w układach elektrycznych. Praktyczne zastosowanie takich rozwiązań można spotkać głównie w branży przemysłowej, ale nie tylko. Pozostałe opcje wykorzystania szynoprzewodów i systemów szynowych to:

  • zakłady produkcyjne i przemysłowe do przesyłania energii elektrycznej z generatorów do transformatorów,
  • budynki komercyjne oraz biurowce, gdzie konieczne jest stworzenie funkcjonalnych
  • i energooszczędnych szaf rozdzielczych,
  • infrastruktura miejska – szynoprzewody można spotkać też w metrze i innych systemach komunikacji miejskiej, która korzysta z energii elektrycznej.

Szynoprzewody oraz szyny zbiorcze znajdują też zastosowanie w stacjach ładowania pojazdów elektrycznych, stacjach transformatorowych oraz wszędzie tam, gdzie standardowe przewody elektryczne są niewystarczające. W przemyśle elektrycznym są gwarancją niezawodności i możliwości łatwiejszej rozbudowy instalacji.

ikona podziel się Przekaż dalej